Για τον Γιούχτα της Super League2 ήταν ένα φιλικό ματς όπου έπρεπε να δείξει τη δέουσα προσοχή. Για την Επισκοπή ήταν μία πρόβα-τζενεράλε στο γήπεδο Αρχανών ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής αυτή την Κυριακή απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης.
Κι είναι αλήθεια ότι οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Παπαματθαιάκη τα κατάφεραν μια χαρά. Το τελικό 2-2 (σημειώστε ότι ισοφαρίστηκαν στο 89’ από έναν πρώην «γυπαετό», τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη), δεν λέει όλη την αλήθεια. Γιατί ήταν ένα ματς με υψηλή ένταση, με ρυθμό και με μία Επισκοπή που φρόντισε να κάνει αυτά που δούλευε καθ’ όλη τη διάρκεια της περασμένης εβδομάδας. Να κλέβει μπάλες και να βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση πιάνοντας τον αντίπαλο στον ύπνο. Το έκανε 4-5 φορές και φρόντισε να προηγηθεί με 0-2 ως το 29’!
Όταν δε, χρειάστηκε να αποβάλλει την πίεση που της έβαλε ο Γιούχτας στο β’ ημίχρονο, τα κατάφερε μια χαρά. Ακόμα κι όταν οι αλλαγές που έγιναν ήταν αρκετές. Όλοι τους αντέδρασαν εξαιρετικά με όλους τους παίκτες να διακρίνονται. Αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι, Γιαγκιόζης (καθοριστικές αποκρούσεις στο α’ 5λεπτο), Δημητρακούδης, Ντότης και Μουτζούρης.
Οι αποκρούσεις του Γιαγκιόζη
Το ματς ξεκίνησε με πολύ ψηλό ρυθμό όταν στο 4′ ο Γιαγκιόζης έσωσε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με δεύτερη και τρίτη προσπάθεια κόντρα στον Ροβίθη. Μάλιστα στην ύστατη προσπάθεια του τελευταίου, ο Πάτας έδιωξε πάνω στη γραμμή.
Στο 5′ από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Νοικοκυράκης, ο Μπουτσάκης σούταρε, ο Γιαγκιόζης απέκρουσε, το ριμπάουντ πήρε ο Πολυχρόνης που σούταρε εκ νέου από πλάγια για να αποκρούσει υπέροχα στην κλειστή του γωνία ο πορτιέρε του Ρεθύμνου.
Η κυριαρχία της Επισκοπής και το 0-2
Κι εκεί που ο Γιούχτας έδειχνε ότι θα κάνει κι άλλη ευκαιρία, η Επισκοπή χτύπησε ακαριαία. Στο 6′ ο Βασίλης Ντότης έκλεψε τη μπάλα από έναν αντίπαλο αμυντικό και “έσκαψε” υπέροχα τον Κόλλια ανοίγοντας το σκορ! Η Επισκοπή τρομοκράτησε την άμυνα του Γιούχτα κι έχασε κι άλλες ευκαιρίες.
Στο 19′ από τη σέντρα του Κάμερον στο α’ δοκάρι, ο Βαλαβανόπουλος έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό “Γ” της εστίας του Κόλλια.
Στο 22′ χάθηκε ακόμη πιο μεγάλη. Ο Δωματάς κέρδισε μια μπάλα λίγο κάτω από τον χώρο του κέντρου, βρέθηκε απέναντι στον Κόλλια τον οποίο πλάσαρε με τον πορτιέρε του Γιούχτα να παραχωρεί δύσκολα κόρνερ.
Στο 26′ ο Λίμα κινήθηκε στο όριο της περιοχής από δεξιά κι έπιασε ένα καλό συρτό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόλλια.
Φτάσαμε πια στο 29′ για να επιβεβαιώσει η Επισκοπή ότι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του α’ ημιχρόνου. Εκδηλώνοντας μια άψογη επίθεση από αριστερά, από τα πόδια του Δωματά έγινε το κόψιμο προς τον Βαλαβανόπουλο ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Τζανή και κατέληξε στα δίχτυα.
Γρήγορα το 1-2
Οι γηπεδούχοι μπήκαν όμως γρήγορα στο ματς. Στο 33′ ο Ροβίδης έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε, ο Πάτας παρεμβλήθηκε και έκοψε την πορεία της προς τα δίχτυα όμως, ο Μπουτσάκης που καραδοκούσε πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Είχε λύσεις και στην άμυνα
Στην επανάληψη ήταν επόμενο ότι ο Γιούχτας θα ψάξει να βρει τρόπους να πιέσει. Ήταν επίσης επόμενο ότι οι αλλαγές ίσως να επηρεάσουν τη ροή του αγώνα. Ναι μεν λοιπόν ο Γιούχτας κράτησε τη μπάλα στα πόδια του αλλά απείλησε μονάχα στο τέλος με το γκολ που σημείωσε. Αρχικά, στο 51′ ο Νοικοκυράκης σούταρε από το όριο της περιοχής με τον Γιαγκιόζη να αποκρούει υπέροχα σε κόρνερ. Στο 59′ ο Μπουτσάκης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με πολύ φάλτσο με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.
… Και φτάσαμε στο 89′ ο Βαγγέλης Νοικοκυράκης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα.
ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Σουργιάς): Κόλλιας (46′ Πρινιωτάκης), Γελαδάρης, Κορνηλάκης, Φαζός, Τζανής, Μπρους, Μπουτσάκης, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Ροβίδης, Αλεξόπουλος. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Στακάκης, Τούγλης, Κόλα, Θεοδωράκης Κίσσας, Βρεττός, Γκίνη, Δασκαλάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Παπαματθαιάκης): Γιαγκιόζης, Πάτας (46′ Μουτζούρης), Λίμα, Μίχος, Χάϊδος, Κίτος (82′ Μεργέμογλου), Δημητρακούδης, Δωματάς (50′ Αζίζι), Ντότης, Κάμερον, Βλαβανόπουλος (59′ Τζωρτζινάκης).