Με ιδιαίτερη χαρά υποδέχτηκε και φέτος το 1ο γυμνάσιο 15 μαθητές και δύο συνοδούς καθηγητές από το Finsterwalder Gymnasium του Rosenheim της Γερμανίας, στα πλαίσια προγράμματος αδελφοποίησης του σχολείου μας με το εκεί σχολείο.
Κάθε χρόνο, εδώ και 17 χρόνια, μαθητές από την Γερμανία φιλοξενούνται από μαθητές του σχολείου μας. Για μία εβδομάδα οι Γερμανοί μαθητές βίωσαν την καθημερινότητα μίας ελληνικής οικογένειας, γνώρισαν τις συνήθειες της, καθώς και την ελληνική κουλτούρα και φιλοξενία. Επίσης παρακολούθησαν μαθήματα στο γυμνάσιό μας και σύγκριναν τις δικές τους σχολικές εμπειρίες με αυτές των Ελλήνων συμμαθητών τους.
Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την πόλη μας και να συνομιλήσουν με τον αντιδήμαρχο Παιδείας κύριο Γ. Γεωργαλή αναφέροντάς του το πόσο τους εντυπωσίασε η ιστορία της, καθώς και τα αξιοθέατα που επισκέφτηκαν.
Επίσης πραγματοποίησαν εκδρομές στην Κνωσό, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, τη Φαιστό, τα Μάταλα, το οροπέδιο Λασιθίου, την Ελούντα, καθώς και τη Σπιναλόγκα. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους διέσχισαν το φαράγγι της Ίμπρου.
Ευχαριστούμε πολύ τον διευθυντή του σχολείου κ. Σπύρο Γάλλο και τον σύλλογο των διδασκόντων για τη στήριξή τους.
Η αποχαιρετιστήρια γιορτή, που οργανώθηκε από τους γονείς, πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα γεύτηκαν παραδοσιακά φαγητά και διασκέδασαν με τη μουσική των παλαιότερων μαθητών μας Γιώργο Ανωμεριανάκη, Μπάμπη Βερδινάκη, Μιχάλη Γαλερό, Αλέξανδρο Ζερβό και Απόστολο Νιολάκη. Θα θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε θερμά, καθώς και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον όμιλο Βρακοφόρων και τον κύριο Πετράκη που μας παραχώρησαν κρητικές φορεσιές για εκείνη τη βραδιά.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλες τις οικογένειες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και αγκάλιασαν ζεστά τους φιλοξενούμενούς τους. Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον δήμο Ρεθύμνου και σε όσους βοήθησαν με οποιονδήποτε τρόπο στην επιτυχή έκβαση του προγράμματος.
Στόχος μας είναι μέσα από αυτά τα προγράμματα,οι μαθητές μας να αγαπήσουν όσο γίνεται περισσότερο το σχολείο. Να καταλάβουν ότι σχολείο σημαίνει γνώση και ότι χωρίς αυτήν πρόοδος δεν υπάρχει,όμως σχολείο σημαίνει και κοινωνικοποίηση, εμπειρίες, όμορφες στιγμές και φιλίες που μπορούν να κρατήσουν για πάντα.
Φεύγοντας ανανεώσαμε το ραντεβού μας να τους επισκεφτούμε τον Μάρτιο στο Finsterwalder Gymnasium του Rosenheim της Γερμανίας,για να ολοκληρώσουμε αυτό το τόσο ενδιαφέρον πρόγραμμα.
Οι καθηγήτριες Μαρία Φραντζεσκάκη, Αικατερίνη Ψυχαράκη