Η δευτεροβάθμια εκπαίδευση και η Ένωση Πτυχιούχων καθηγητών φυσικής αγωγής ετοίμασαν με πολύ ζέση μία ξεχωριστή βραδιά αφιερωμένη στους μαθητές-τριες-αθλητές-τριες που, πρωτίστως αγωνίστηκαν και που εν συνεχεία κατάφεραν να διακριθούν μέσα από τον σχολικό αθλητισμό, τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο.
Ήταν μια βραδιά η οποία έλαβε χώρα στο “Σπίτι του Πολιτισμού” το οποίο φιλοξένησε αρκετούς μαθητές, καθηγητές και παράγοντες του αθλητισμού του τόπου μας οι οποίοι είχαν να καμαρώνουν για εκείνους μέσα από τις επιδόσεις που πέτυχαν.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους -η οποία στο τέλος αποδείχθηκε και καταλυτική ούτως ώστε να βγουν κάποιες ειδήσεις- ο Μητροπολίτης Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου κ.κ. Πρόδρομος, η Αντιπεριφερειάρχης Εν. Ρεθύμνου κα Μαρία Λιονή, ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργης Μαρινάκης, ο υπεύθυνος για θέματα πολιτισμού και αθλητισμού κ. Σταύρος Παλτατσίδης και ο εντεταλμένος σύμβουλος για αθλητικά θέματα του δήμου Ρεθύμνου κ. Δημήτρης Λαχνιδάκης.
Την εξαιρετική παρουσίαση ανέλαβε για άλλη μία χρονιά ο Αντιπρόεδρος της Ένωσης καθηγητών Φυσικής Αγωγής Στέφανος Δαμανάκης ενώ χαιρετισμό αλλά και ένα μεγάλο “μπράβο” μοίρασε στους μαθητές-τριες και καθηγητές-τριες που βρίσκονταν συνεχώς δίπλα τους, ο πρόεδρος της Ένωσης Πτυχιούχων Καθηγητών Φυσικής Αγώγής κ. Ανδρέας Μπενάκης.
Χαιρετισμό απηύθυνε και ο διευθυντής της β’θμιας εκπαίδευσης Ρεθύμνου κ. Μανούσος Μαραγκάκης δίνοντας έμφαση στη θέληση των παιδιών για διάκριση και στη δύναμη των καθηγητών να τα οδηγήσουν στις επιτυχίες οι οποίες και φέτος ήταν εμφατικές.
Κατόπιν, τον λόγο πήρε ο υπεύθυνος Ομάδας Φυσικής Αγωγής και εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής κ. Ανδρέας Κουρμούλης ο οποίος, αφού έκανε μία αναδρομή στο τί και πως κατάφεραν τα παιδιά στη σεζόν που πέρασε -ένα παραπάνω η ομάδα κοριτσιών μπάσκετ του 1ου ΓΕΛ Ρεθύμνου η οποία έλαβε το ασημένιο μετάλλιο σε Ελλάδα και Κύπρο μέσα από το φάιναλ-4 της Πάφου- προχώρησε σε κάποια γεγονότα που, αρχικά προβλημάτισαν τους παριστάμενους όμως μέσα από αυτά επιβάλλεται να βρεθούν καίριες λύσεις.Ο κ. Κουρμούλης ανέφερε χαρακτηριστικά παραδείγματα όπου σε ορισμένους αγώνες υπήρξαν προκλήσεις, ύβρεις και ένα είδος σχολικού χουλιγκανισμού από την πλευρά της κερκίδας όπου βρίσκονταν μαθητές. Επίσης ο ίδιος υπήρξε μάρτυρας μπροστά σε καθηγητή αλλά και σε διευθυντή οι οποίοι δεν θέλησαν να πράξουν τα καθέκαστα μη αναλαμβάνοντας ευθύνες τις οποίες όφειλαν να πάρουν για τη σωστή τήρηση της τάξης στο προγραμματισμένο σχολικό αθλητικό γεγονός.
Ακολούθως, περάσαμε στις βραβεύσεις εκεί όπου το ζεστό χειροκρότημα, δονούσε την αίθουσα. Ιδιαίτερα θερμό ήταν το χειροκρότημα που έλαβαν όλα τα παιδιά του ΓΕΛ Περάματος του στίβου καθώς οι υποδομές για προπόνηση είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτες μετά την καταστροφή του γηπέδου της περιοχής το 2020.
Από τότε, δεν έχει προχωρήσει το παραμικρό ως έργο στο γήπεδο αφού το πρωτεύον είναι να χτιστεί ένα τοιχίο τέτοιο που να αποτρέπει την υπερχείλιση του παρακείμενου ποταμού που περνάει απ’ έξω προκειμένου να μην υπάρξει επανάληψη του φαινομένου.
Μάλιστα στην τοποθέτησή του, ο διευθυντής του σχολείου του ΓΕΛ Περάματος σημείωσε χαρακτηριστικά, “ελπίζουμε σε άμεσα έργα για αποκατάσταση του έργου και όχι σε έργα για δρόμους που οδηγούν σε μιτάτα”.
Το κοινό επευφημούσε τόσο τις διακρίσεις της Γεωργίας Βαρδιάμπαση, της Μαρίας Φακιδάρη, όσο και του Γιώργου Βεργάκη και φυσικά του προπονητή τους Παναγιώτη Ασλανίδη. Όλοι τους προπονούνταν όλο αυτό το διάστημα σε αυτοσχέδιους διαδρόμους και σκάμματα!
Χειροκρότημα είχαμε επίσης για τον Γιάννη Περδίκη και τον Βασίλη Προβιά στην ενόργανη γυμναστική καθώς ανέβηκαν για να τιμηθουν (ο δεύτερος έχοντας δίπλα τον πατέρα του Νίκο που είναι άλλωστε και ο πρόεδρος του ΟΚΑ Αρκάδι). Επίσης το κοινό χειροκρότησε θερμά την πανελλήνια πρωτιά του Νίκου Καραβάνου στην πάλη (εκεί ήταν ο πατέρας του Μανώλης Καραβάνος αλλά και η μητέρα του που είναι πρόεδρος του ΑΠΟΡ κα Αντωνία Παπαδάκη).
Ο σεβασμός ήταν διάχυτος όταν μια κοπέλα η Ιωάννα η Μακριδάκη έλαβε το βραβείο ως κορυφαία παλαίστρια (3η θέση) έχοντας δίπλα της τον προπονητή της, Νίκο Μπονατάκη.
Συγκινημένος ήταν και ο Βαγγέλης Σταυρουλάκης που βλέπει το… μήλο να πέφτει κάτω από τη μηλιά και την κόρη του, Μυρτώ, να διακρίνεται στο μπιτς βόλεϊ αλλά και μέσα από την ομάδα μπάσκετ που έλαβε τη 2η θέση. Σχετικά τώρα με την μεγάλη επιτυχία στο μπάσκετ από το 1ο ΓΕΛ Ρεθύμνου, επισημαίνουμε ότι τα “ασημένια” κορίτσια ήταν το μοναδικό δημόσιο σχολείο ανάμεσα σε τόσα άλλα που έφτασαν τόσο ψηλά. Τα υπόλοιπα ήταν ιδιωτικά.
Με το πέρας των βραβεύσεων, στο βήμα ανέβηκε η Αντιπεριφερειάρχης κα Μαρία Λιονή η οποία χαιρέτησε την εκδήλωση και τις προσπάθειες των μαθητών-τριων και κατόπιν δήλωσε προβληματισμένη στα όσα παρέθεσε ως γεγονότα ο κ. Κουρμούλης.Στην κατακλείδα της άφησε ένα αισιόδοξο μήνυμα ότι, η Αντιπεριφέρεια θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια να ξεπεράσει την όποια γραφειοκρατία αποτρέπει τις περιφέρειες στο να μπορούν να χρηματοδοτούν μαθητές από οικογένειες οι οποίες δυσκολεύονται οικονομικά να ανταποκριθούν στα μακρινά ταξίδια για σημαντικούς (πανελλήνιους, διεθνείς) αγώνες.
Την κα Μαρία Λιονή ακολούθησε ο δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γιώργης Μαρινάκης ο οποίος τόνισε ότι ο δήμος στέκεται αρωγός σε όλες τις περιπτώσεις όπου ο αθλητισμός αναζητά ανάπτυξη. “Το γεγονός ότι ένα γήπεδο σαν τη Σοχώρα πριν από κάμποσα χρόνια εξυπηρετούσε όλες τις ανάγκες των αθλημάτων και σήμερα δεν μπορεί να συμβεί αυτό παρά τις υποδομές που έχουν δημιουργηθεί, σημαίνει ότι υπάρχει εξέλιξη” είπε ο κ. Μαρινάκης.
Στο τέλος έθιξε το ζήτημα τοποθέτησης φιλέδων στην παραλιακή όπου υπάρχουν πολλά κωλύματα (προβλήματα με την χελώνα καρέτα-καρέτα) αλλά και από εξωγενείς παράγοντες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ούτε ένα γήπεδο μπιτς βόλεϊ. Αυτό που εκτίμησε όμως είναι ότι για να ξεπεραστούν όλα, ο δήμος θα πρέπει να πληρώσει ένα κονδύλι κοντά στις 500 χιλιάδες ενώ υπάρχει υπόδειξη για τοποθέτηση φιλέδων στην παραλία του Γερανίου όπου σύλλογοι, αθλητές και δήμος αρχίζουν να το βλέπουν πολύ ζεστά…
Οι βραβευθέντες
Στίβος
Μαρία Φακιδάρη (Τελική φάση – ΓΕΛ Περάματος)
Γιώργος Βεργάκης (Τελική φάση – ΓΕΛ Περάματος)
Γεωργία Βαρδιάμπαση (3η θέση – ΓΕΛ Περάματος)
Προπονητής: Παναγιώτης Ασλανίδης
Tae Kwon Do
Κατερίνα Τσιλεδάκη (Τελική φάση – 3ο ΓΕΛ)
Σταύρος Αντωνιάδης (5η θέση – Πειραματικό)
Μαριλένη Κουκούλη (5η θέση – 2ο ΓΕΛ)
Προπονητής: Απόστολος Σανιδάς
Beach Volley
Μυρτώ Σταυρουλάκη (3η θέση – 1ο ΓΕΛ)
Ασπασία Χατζηορφανού (3η θέση – 2ο ΓΕΛ)
Άρης Γαλλιάκης (2η θέση – 1ο ΕΠΑΛ)
Ιάσονας Γαλλιάκης (2η θέση – Μουσικό Λύκειο)
Προπονητής: Νίκος Τσαπάκης, Εμμανουήλ Αντωνάκης.
Πάλη
Ιωάννα Μακρυδάκη (3η θέση – 2ο ΕΠΑΛ)
Νίκος Καραβάνος (1η θέση – 1ο ΕΠΑΛ)
Προπονητές: Νικόλαος Μπονατάκης, Εμμανουήλ Καραβάνος.
Ενόργανη γυμναστική
Βασίλης Προβιάς (3η θέση – 2ο ΓΕΛ)
Ιωάννης Περδίκης (1η θέση – 1ο ΓΕΛ)
Προπονητής: Νικόλαος Προβιάς
Μπάσκετ κοριτσιών
1ο ΓΕΛ – 2η θέση: Δήμητρα Θεοδοσουλάκη, Ευαγγελία Ιερωνυμάκη, Ολίβια Λεβέρ, Μαρία Νησωτάκη, Μαρία Ξενίδη, Μυρτώ Σταυρουλάκη, Κρυσταλία Χατζηιωαννίδη, Ιωάννα Γιαννακάκη, Χρυσή – Αμαλία Βεργιτσάκη, Ευαγγελία Ζολώτα, Μαρία Ζολώτα, Πατρίτσια Πατσάνι, Ευαγγελία Μεργέμογλου.
Προπονητές: Κωνσταντίνος Πλευράκης, Γεώργιος Θεοδοσουλάκης.