Την τελευταία της πνοή στη θαλάσσια περιοχή του Ρεθύμνου άφησε σήμερα το πρωί μια γυναίκα. Τη γυναίκα εντόπισαν λουόμενοι να επιπλέει στη θάλασσα στο ύψος της Καλλιθέας και άμεσα ενημέρωσαν ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ που έφτασε στο σημείο και ανέσυρε την άτυχη γυναίκα η οποία είχε ήδη καταλήξει. Μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει γνωστά τα στοιχεία της.
Εν τω μεταξύ χτες το μεσημέρι μια ακόμα γυναίκα άφησε την τελευταία της πνοή στην παραλία του Ρεθύμνου. Σε αυτή την περίπτωση η γυναίκα με καταγωγή από την Ουκρανία βρισκόταν με την παρέα της στην ακτή όταν υπό αδιευκρίνιστες μέχρι στιγμής συνθήκες έχασε τις αισθήσεις της. Κάποιες πληροφορίες αναφέρουν ότι η παρέα είχε καταναλώσει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ που σε συνδυασμό με την ζέστη και τις υψηλές θερμοκρασίες επέφεραν το μοιραίο.
Άμεσα η παρέα της ενημέρωσε τις αρχές και ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ που έφτασε στο σημείο. Δυστυχώς όμως ήταν αργά για την γυναίκα η οποία είχε αφήσει την τελευταία της πνοή, πιθανότατα από παθολογικά αίτια. Τα ακριβή αίτια του θανάτου της θα διαπιστωθούν από την νεκροψία νεκροτομή.