Έφυγε σήμερα από τη ζωή σε ηλικία 89 χρόνων ο Μιχάλης Πριναράκης , πρώην πρόεδρος της Παγκρητίου Ενώσεως
Ήταν ο πλέον δόκιμος Έλληνας, ασφαλιστικός συγγραφέας, με ένα πλουσιότατο συγγραφικό και διδακτικό έργο. Διετέλεσε γενικός διευθυντής στον Φοίνικα, διευθύνων σύμβουλος – γενικός διευθυντής στην Ιονική Ασφαλιστική Ζωής, εντεταλμένος σύμβουλος στην Ελληνική Αντασφάλεια και Σύμβουλος στη Δημοτική Ασφαλιστική Επιχείρηση. Δίδαξε επίσης στο Ελληνικό Ινστιτούτο Ασφαλιστικών Σπουδών (Ε.Ι.Α.Σ.).
Είχε ιδιαίτερα ασχοληθεί με την Κρητική πολιτιστική και πνευματική παράδοση και με την Κρητική Λαϊκή Γνώση.
Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκαν και οι Δημοτικές Κοινότητες Νίθαυρης και Πλατάνου του Δήμου Αμαρίου
Στην έκδοση νέας απόφασης με την οποία κηρύσσονται σε καθεστώς έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίαςκαι οι Δημοτικές Κοινότητες Νίθαυρης (Νίθαυρη –...