Ο Θωμάς Βαϊνάς γεννήθηκε τον Αύγουστο του 1973 στο Westerholt της Γερμανίας και μεγάλωσε σε ένα ορεινό χωριό της Ημαθίας, στα πιέρια όρη, τα Ριζώματα. Στα δεκαπέντε του επέστρεψε στη Γερμανία για το Λύκειο.
Από τα 18 του ζει στο Ρέθυμνο όπου σπούδασε Φιλοσοφία και Κοινωνιολογία στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, καθώς και Programmer & Web Designer .
Παίζει μουσική επαγγελματικά ως DJ τα τελευταία 20 χρόνια παράλληλα ως Κeyboardist και Web Designer. Αυτοδίδακτος μουσικός, θυμάται το πρώτο του μουσικό όργανο, μια φυσαρμόνικα, ένα δώρο που απέκτησε σε ηλικία μόλις 6 ετών και με την οποία ξεκίνησε τις πρώτες μελωδίες. Λίγο αργότερα απέκτησε το πρώτο του keyboard μαζί με την πρώτη του κιθάρα.
Ξεκίνησε να ηχογραφεί τις πρώτες του μελωδίες με ένα Yamaha psr 410 Synthesizer και τη βοήθεια ενός τετρακάναλου μαγνητοφώνου παίζοντας πλήκτρα, κιθάρα, μπάσο ο ίδιος ενώ παράλληλα συμμετείχε σε γκρουπ κάνoντας live σε διάφορους χώρους.
Με ακούσματα από την Electronic & Italo/Euro/Synth μουσική των 80s (Jean Michel Jarre, Dieter Bohlen, Mike Oldfield, Tony Hendrik, Michael Cretu, Kraftwerk, Mauro Farina, Hubert Kah, Roberto Zannetti, Martinelli, και άλλους) δημιούργησε το δικό του στυλ που βασίζεται στις δυνατές, νοσταλγικές μελωδίες «ντυμένες» με έναν διαφορετικό ηλεκτρονικό ήχο και ρυθμό.
Έχει στο ενεργητικό του πολλά πειραματικά ορχηστρικά έργα, καθώς και ολοκληρωμένα τραγούδια με στίχους και μουσική δική του.
Στο άλμπουμ «Electric Storm» βρίσκονται έργα τα οποία δημιούργησε τον τελευταίο χρόνο και αποτελούν για αυτόν μουσικό στίγμα και αναφορά. Μελωδίες και basslines με έντονο το χρώμα και το ρυθμό των 80’s αλλά με την οπτική του σήμερα.
«Η μουσική είναι η ζωή μου. Φτιάχνω τραγούδια για την ευχαρίστησή μου και μόνο. Αφήνω τις μελωδίες και τους ήχους να αναδυθούν χωρίς καμιά επιτήδευση. Κάθε ήχος στο σύμπαν είναι μια τέλεια, καλοκουρδισμένη νότα σε ορχήστρα. Όλοι είμαστε μέλη αυτής της ορχήστρας» λέει ο ίδιος ο καλλιτέχνης.
«Υακίνθεια 2024» για 26η χρονιά στα Ανώγεια
Στο μαγικό θεατράκι του Αγίου Υακίνθου, στον Ψηλορείτη, θα κάνουν πρεμιέρα την Παρασκευή 26 Ιουλίου τα «Υακίνθεια». Οι εκδηλώσεις-θεσμός για...