Στο Παρίσι βρίσκεται από χθες η ελληνική αποστολή ενόψει των Ολυμπιακών αγώνων που αναμένεται να ξεκινήσουν αύριο 26 Ιουλίου με την τελετή να διεξάγεται στον Σικουάνα.
Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες πέταξαν με πτήση της Aegean όπου το αεροσκάφος έγραφε στο πλάι “Πάμε Ελλάδα”. Ο πρόεδρος του αεροπορικού ομίλου Aegean Ευτύχης Βασιλάκης αφού ευχήθηκε καλή τύχη στους Έλληνες αθλητές, υπογράμμισε ότι “η σημερινή (σ.σ. χθεσινή) πτήση της Aegean είναι μια ιδιαίτερη πτήση με τα παιδιά για το Παρίσι και είναι τιμή που μπορούμε και τους στηρίζουμε”.
Παράλληλα απευθυνόμενος στα μέλη της αποστολής ευχήθηκε να απολαύσουν αυτήν την μοναδική ευκαιρία που, όπως είπε, με τη δική τους προσπάθεια κατάφεραν και να μας θυμίσουν ότι η προσπάθεια, η αφοσίωση και η σκληρή δουλειά, μπορούν να φέρουν αποτέλεσμα αλλά κυρίως κάνουν μοναδική τη διαδρομή για κάθε αθλητή.
Από πλευράς αθλητών, οι Μίλτος Τεντόγλου, Λευτέρης Πετρούνιας είχαν ταξιδέψει εδώ και μέρες στην Γαλλία ενώ η αποστολή της εθνικής μπάσκετ αναχώρησε με άλλη πτήση για το Λίλ. Από την ομάδα της καλαθοσφαίρισης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που θα είναι ο ένας από τους δύο σημαιοφόρους της ελληνικής αποστολής, θα βρεθεί στο Παρίσι. Παρ’ όλο που η εθνική κάνει προπονήσεις στη μακρινή αυτή πόλη, ο ίδιος ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Βασίλης Σπανούλης τόνισε ότι δεν μπορεί να απαγορεύσει σε κανέναν αθλητή του να παραστεί στη μεγάλη τελετή έναρξης.
Οι προσδοκίες είναι συγκρατημένα αισιόδοξες όπως και για την ομάδα κολύμβησης που θα ριχτεί πρώτη στους αγώνες. Από κοντά τους όμως, και η ομάδα πόλο ανδρών και γυναικών.
Επίσης, μαζί ταξιδεύουν και οι αθλητές του στίβου, η σημαιοφόρος Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Εμμανουήλ Καραλής, Αριάδνη Αδαμοπούλου και Ελένη Πόλακ, που δεν είχαν αναχωρήσει τις προηγούμενες ημέρες με την αποστολή του ΣΕΓΑΣ, καθώς και η Ελισάβετ Τελτσίδου, ο Θοδωρής Τσελίδης από το τζούντο και η Δώρα Γκουντούρα από την ξιφασκία.
Μαζί τους ταξιδεύουν και οι προπονητές και οι συνοδοί των αθλητών, καθώς και ο Αρχηγός Αποστολής, Πέτρος Συναδινός μαζί με τον Υπαρχηγό Ιάκωβο Φιλιππούση.
ΟΚΑ Αρκάδι: “Μεγάλη τιμή και για το κρητικό βόλεϊ ο Εμμ. Παρασκευόπουλος”
Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ Κ18 έχει ολοκληρωθεί και αυτό που έμεινε σε όλους είναι οι μνήμες. Για άλλους καλές και...