Το καλοκαίρι μάς αποχαιρέτησε! Η αγωνιστική σεζόν είναι έτοιμη να προβάρει τα καλά της και, τί πιο προφανές για την έναρξη αυτής από τον αγώνα του Σούπερ Κυπέλλου ανάμεσα στον πρωταθλητή Ρεθύμνου, Ερμή Ζωνιανών και του κυπελλούχου ΕΠΣΡ, Αστέρας Ρεθύμνου!
Πρόκειται για το κατ’ εξοχήν ματς-γιορτή ενόψει της έναρξης μιας σεζόν που “ανοίγει” όπου εδώ και ενάμισι χρόνο τελεί υπό φυσιολογικές συνθήκες (δίχως τις γνωστές διακοπές ελέω κορονοϊού).
Την Κυριακή στις 17.00 λοιπόν, ο Ερμής που θα εκπροσωπήσει το Ρέθυμνο (μαζί με την Επισκοπή) στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και ο Αστέρας που έχει ενισχυθεί μέσα στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο, συναντώνται στο γήπεδο Μισιρίων προκειμένου να δούμε μια σύγκρουση δυο πολυ ποιοτικών ομάδων.
Ο χαιρετισμός της ΕΠΣΡ
Η ΕΠΣΡ εξέδωσσε και σχετική ανακοίνωση μέσα από την οποία αναφέρει το “πότε” και το “που” διεξάγεται η διοργάνωση τονίζοντας μεταξύ άλλων ότι πριν από την έναρξη, θα προηγηθεί αγιασμός.
“Ευχόμαστε σε όλους καλή αρχή και μια καλή ποδοσφαιρική περίοδο με την ελπίδα να ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια και να κυλήσουν τα πάντα ομαλά.
Την Κυριακή 03-09-2023 και ώρα 17.00 στο δημοτικό γήπεδο Μισιρίων το απόγευμα θα ανοίξει και επίσημα η αγωνιστική περίοδος 2023-2024 με την διεξαγωγή του αγώνα Super Cup ανάμεσα στον πρωταθλητή Α΄ κατηγορίας 2022-2023 ΑΟ Ερμής Ζωνιανών και στον κυπελλούχο 2022-2023 ΑΟΝ Αστέρα Ρεθύμνου.
Θα προηγηθεί νωρίτερα στις 16.30 ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας ποδοσφαιρικής σεζόν, παρουσία όσων μελών συλλόγων και φίλων του ποδοσφαίρου επιθυμούν.”
Μετατέθηκε για τις 20 Σεπτεμβρίου η κλήρωση
Στο μεταξύ, το κύπελλο μετατέθηκε μία εβδομάδα πιο πίσω ενώ η ΕΠΣΡ επισημαίνει ότι η προγραμματισμένη κλήρωση που ήταν να γίνει την ίδια ημέρα το πρωί μετατίθεται για την Τετάρτη 20-9-2023 και ώρα 11.00 στα γραφεία της ΕΠΣ Ρεθύμνου οι κληρώσεις Α΄ και Β΄ κατηγορίας για τη σεζόν 2023-2024, αλλά και του κυπέλλου ΕΠΣΡ.
Η διαδικασία θα καλυφθεί live streaming στο κανάλι της ΕΠΣΡ στο youtube και μέσω της ιστοσελίδας της ΕΠΣΡ (www.epsr.gr).
* Η έναρξη του Κυπέλλου θα μετατεθεί για το Σαββατοκύριακο 23-24 Σεπτεμβρίου 2023.