17 °C Rethymno, GR
24/05/2022

ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΔΙΕΞΗΧΘΗ ΤΟ 17ο ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ενθουσιασμός στους σκακιστές-τριες από την πρώτη μεγάλη συνάντηση

Περισσότεροι από 100 μαθητές-τριες όλων των βαθμίδων του νομού, δήλωσαν παρόντες και παρούσες αντίστοιχα στο 17ο σχολικό σκακιστικό πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο «Theartemis Palace».
Στην, για άλλη μια φορά άψογη, διοργάνωση που έστησε ο ΣΚΟΡ, οι μικροί σκακιστές-τριες επέδειξαν ύφος, στρατηγική και πολύ μεγάλο ενθουσιασμό αφού περίμεναν τόσο καιρό για να γίνει μια πρώτη μεγάλη, μετά την πανδημία, σκακιστική συνάντηση. Φυσικά οι αγώνες τηρήθηκαν με αυστηρότητα όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα.
Στην τελετή λήξης τίμησαν με την παρουσία τους ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου πατήρ Γεώργιος Γαλεράκης, η Αντιδήμαρχος Ρεθύμνου κ. Πέπη Μπιρλιράκη, η Αντιδήμαρχος Ρεθύμνου κ. Άννα Ελευθεριάδου – Γκίκα, ο Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Κωστής Σπανουδάκης και ο Προϊστάμενος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Λάμπρος Καρβούνης.
Ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου ευχαρίστησε θερμά την Αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου κυρία Μαίρη Λιονή, τον Δήμο Ρεθύμνου, την Εταιρεία ΕΤΑΝΑΠ «Σαμαριά» και το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών που βοήθησαν στην πραγματοποίηση και διεξαγωγή του πρωταθλήματος. Επίσης, ευχαριστούμε το προσωπικό του ξενοδοχείου «Theartemis Palace» για την ευγενική συνεργασία του.
Τέλος, ιδιαίτερα θερμές ευχαριστίες απέστειλε ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος στην Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου για την παραχώρηση στέγης στο Σκακιστικό Όμιλο Ρεθύμνου στις εγκαταστάσεις του χώρου «Θεομήτωρ», όπου γίνονται τα μαθήματα.
Τα αποτελέσματα των επιτυχιών
Σε κάθε κατηγορία βραβεύτηκαν οι τρεις (3) πρώτοι νικητές, το πρώτο κορίτσι και ο πρώτος μαθητής εκτός Σκακιστικού Ομίλου Ρεθύμνου.

ΝΗΠΙΑ
Θέση Ον/νυμο …………………..Σχολείο
1η Μαραγκουδάκης Ευάγγελος – 4ο Ρεθύμνου
2η Μυτηλιναίος Νίκος Χαρούμενο – Εργαστήρι
3η Κουρμουλάκη Στέλλα – 5ο Ρεθύμνου
1η κορίτσι Κουταλά Ευαγγελία – 4ο Ατσιπόπουλο
1η (εκτός ομίλου) Προκοπάκης Γεώργιος – Παιδικό Κολλέγιο

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Θέση Ον/νυμο ……………Σχολείο
1η Μαθιουδάκης Μάριος – 5ο Ρεθύμνου
2η Παπαδογιάννης Μανώλης – 2ο Ρεθύμνου
3η Τζανουδάκης Νικόλας – 16ο Ρεθύμνου
1η κορίτσι Σαλούστρου Ελένη Ανώγεια

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Θέση …Ον/νυμο ………..Σχολείο
1η Κοκολάκης Παύλος – 14ο Ρεθύμνου
2η Σιβαρόπουλος Στέφανος – 5ο Ρεθύμνου
3η Χαιρέτη Ειμαρμένη – Ανώγεια
1η κορίτσι Σαλούστρου Ελένη – Άδελε
1η (εκτός ομίλου) Σταγάκης Μαρίνος – Επισκοπή

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Θέση Ον/νυμο ……….Σχολείο
1η Δημούλας Οδυσσέας – 6ο
2η Μανουράς Λευτέρης – Ανώγεια
3η Μανωλουδάκης Κωνσταντίνος – 7ο
Ηλιάκης Παναγιώτης – 6ο
1η κορίτσι Βονιδάσκη Ειρήνη – Ανώγεια
1η (εκτός ομίλου) Καλλέργης Σοφοκλής – Ανώγεια

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Θέση Ον/νυμο ……….Σχολείο
1η Τσακαλάκη Καλλιόπη – 2ο
2η Παπαδοσηφάκης Εμμανουήλ – 16ο
3η Μαθιουδάκης Ιάκωβος – 5ο
1η (εκτός ομίλου) Θεοφανάκης Γεώργιος – Επισκοπή

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Θέση Ον/νυμο ……….Σχολείο
1η Κουρμουλάκης Βαρδής 6ο
2η Σφηναρόλης Στυλιανός-Ταξιάρχης 6ο
3η Τσίγγος Δημήτριος 14ο
1η (εκτός ομίλου) Ανδρουλιδάκης Κωνσταντίνος 15ο

ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Θέση Ον/νυμο …………..Σχολείο
1η Τζανάκης Εμμανουήλ – 2ο Ρεθύμνου
2η Τζανιδάκης Ιωάννης – 5ο Ρεθύμνου
3η Παπαδοσηφάκης Γεώργιος – 16ο Ρεθύμνου
1η κορίτσι Κοκολάκη Κωνσταντίνα – 14ο Ρεθύμνου
1η (εκτός ομίλου) Σπιθούρης Ιωάννης – Ανώγεια

ΓΥΜΝΑΣΙΑ
Θέση Ον/νυμο ………..Σχολείο
1η Κονιός Γεώργιος – Ανώγεια
2η Τζαγκαράκης Κριτόλαος – Ανώγεια
3η Σφυρή Αλεξάνδρα – Ανώγεια
1η κορίτσι Τριπολιτάκη Ειρήνη – 1ο Ρεθύμνου
1η (εκτός ομίλου) Θεοδωρίδης Ελευθέριος – Ανώγεια

ΛΥΚΕΙΑ
Θέση Ον/νυμο ……….Σχολείο
1η Καβούνης Γεώργιος – 2ο Ρεθύμνου
2η Φραϊδάκης Εμμανουήλ – 2ο Ρεθύμνου
3η Κεφαλογιάννης Γεώργιος – Ανώγεια
1η (εκτός ομίλου) Σαλούστρος Κωνσταντίνος – Ανώγεια