Δύο παιδιά που αποτέλεσαν κάποια στιγμή ξεχωριστές μονάδες στη Δόξα επιστρέφουν σε πάτρια εδάφη. Ο λόγος για τον στόπερ Αλέξανδρο Μαγιάφα και τον τερματοφύλακα Γιώργο Κλάδο.
Ο πρώτος δοκίμασε και βγήκε πρωταθλητής από τη Φλόγα Ρουστίκων στο β’ τοπικό ενώ ο δεύτερος αγωνίστηκε πέρυσι στα Λιβάδια κάνοντας μια εξαιρετική πορεία.
Αμφότεροι επιστρέφουν στην ομάδα από την οποία αναδείχθηκαν και η επίσημη ανακοίνωση αναφέρει γι’ αυτούς:
“Η Δόξα Πλατανέ ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τους ποδοσφαιριστές Γιώργο Κλάδο και Αλέξανδρο Μαγιάφα.
Δύο εξαιρετικοί ποδοσφαιριστές επιστρέφουν στο «σπίτι» τους έπειτα από ένα μικρό διάστημα χωριστής πορείας. Ο Αλέξανδρος Μαγιάφας, είναι 35 ετών (γεν. 30/8/1988) αγωνίζεται ως μεσοαμυντικός και είναι γέννημα θρέμμα της Δόξας Πλατανέ. Διαθέτει πολύτιμη εμπειρία από τις Εθνικές κατηγορίες, ενώ πέρυσι κατέκτησε το πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΡ με τη Φλόγα Ρουστίκων, προσθέτοντας ακόμα έναν τίτλο στο πλούσιο βιογραφικό του.
Ο Γιώργος Κλάδος είναι 28 ετών (γεν. 2/5/1995), αγωνίζεται ως τερματοφύλακας και αποτελεί προϊόν της ακαδημίας μας. Επίσης, διαθέτει μεγάλη εμπειρία (Επισκοπή, ΑΕΜ, Ρεθυμνιακός, Αστέρας Ρεθύμνου κ.ά.), ενώ αποχώρησε από την ομάδα μας το 2020 και την τελευταία 3ετία φορούσε τη φανέλα των Λιβαδίων.
Η Δόξα Πλατανέ αισθάνεται ευγνωμοσύνη για αυτά τα δύο παιδιά που έρχονται ξανά στην ομάδα της καρδιάς τους για να ενισχύσουν τη φετινή της προσπάθεια και τους εύχεται μία σεζόν με υγεία και επιτυχίες.”
Αλ. Μαγιάφας: «Όλοι γνωρίζουν την αγάπη μου για την ομάδα»
«Είμαι πολύ χαρούμενος που γύρισα σπίτι μου. Άπαντες γνωρίζουν την αγάπη μου για την ομάδα και θα προσπαθώ να την αποδεικνύω κάθε μέρα στο γήπεδο. Ο στόχος για φέτος είναι να πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε την ομάδα με ωραίο ποδόσφαιρο, ενώ θέλουμε και την απόλυτη στήριξη του κόσμου μας, ο οποίος αποτελεί την κινητήριο δύναμη μας».
Γ. Κλάδος: «Χαρούμενος που επιστρέφω»
«Είμαι πολύ χαρούμενος που επιστρέφω στην ομάδα μετά από τρία χρόνια καθώς θα συναντήσω πρόσωπα γνώριμα αλλά και νέα.
Με όρεξη και με δουλειά θα προσπαθήσουμε να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Τέλος, να ευχηθώ καλή ποδοσφαιρική χρόνια σε όλες τις ομάδες με υγεία και χωρίς τραυματισμούς».