Μια νέα δεύτερη προετοιμασία μέσα στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο 2022-23 ολοκληρώθηκε για τον πρωταθλητή Ρεθύμνου, Ερμή και σήμερα στις 17.00 στα Ζωνιανά, οι παίκτες του Νίκου Καραδάκη θα περιμένουν εκείνους του Γιάννη Διακάκη για την πρώτη μονομαχία στους αγώνες πλέι οφ που οδηγούν στην Γ’ Εθνική.
… Δεν θα είναι βέβαια μόνοι τους. Εκτός από τον Ερμή και τον Γρανίτη, παράλληλους αγώνες δίνουν στα γήπεδα του Χαϊδαρίου, η ομώνυμη ομάδα με τον Απόλλωνα Ποντίων, ενώ ο ΠΟΑ θα πάρει το πρώτο σίγουρο τρίποντο της σειράς απέναντι στην ΕΠΣ Λασιθίου που δεν κατέβασε ομάδα (δεν διεξήχθη καν πρωτάθλημα τη σεζόν που πέρασε). Το ρεπό του θα εκτίσει επίσης ο Ατρόμητος Πειραιά.
Επιστρέφοντας όμως στα του κρητικού ντέρμπι, οι πιθανότητες νίκης-ήττας είναι μοιρασμένες. Κι αυτοί γιατί, α) υπάρχει η αποχή που κράτησε τις ομάδες έναν μήνα εκτός αγωνιστικού ρυθμού, β) το φυσιολογικό αναγνωριστικό παιγνίδι που κατά μεγάλο ποσοστό θα δούμε στα πρώτα λεπτά και γ) το μάιντ-γκέιμ που μπορεί να παίξουν οι δύο προπονητές ανάλογα φυσικά και με τα “όπλα” που διαθέτουν.
Ν. Καραδάκης: “Θα εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα να ανέβουμε στη Γ’ Εθνική”
Ο Νίκος Καραδάκης έχει επιδιώξει να αλλάξει λίγο τη στρατηγική της ομάδας του (στον βαθμό που αυτό είναι εφικτό) προκειμένου να μπερδέψει τον αντίπαλο και να κερδίσει κάποιες ισορροπίες στο κέντρο οι οποίες σε επίπεδο Ρεθύμνου ήταν πιο δεδομένες. Ο ίδιος λοιπόν αναφέρει για όλα αυτά…
“Έχουμε προετοιμαστεί αρκετά καλά για τα παινίδια που έρχονται. Βέβαια σ’ αυτή τη σειρά θα πρέπει να γνωρίζετε -και πρώτοι απ’ όλους εμείς- ότι οι αντίπαλοι που θα αντιμετωπίσουμε είναι ολοι τους πολύ ισχυροί. Από την πλευρά μας θα εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα που έχουμε για να ανέβουμε στη Γ’ Εθνική και περιμένουμε πώς και πώς αυτή τη διαδικασία”.
Ερωτηθείς ο 44χρονος κόουτς για το αν τον προβληματίζει η αποχή από τους αγώνες μια και το πρωτάθλημα Ρεθύμνου έχει ολοκληρωθεί εδώ και έναν μήνα, τόνισε: “Η αποχή μάς δυσκόλεψε την προετοιμασία μας γιατί, περίπου έναν μήνα τώρα, προπονούμαστε δίχως φιλικά παιγνίδια κι επειδή έχουμε αλλάξει τον σχηματισμό και την στρατηγική μας δεν ξέρουμε σε ποιό στάδιο ετοιμότητας βρισκόμαστε. Θεωρώ όμως ότι, είμαστε προετοιμασμένοι να ανταποκριθούμε στον βαθμό της δυσκολίας που έχουμε να αντιμετωπίσουμε”.
“Θετικό το ότι ξεκινάμε από τα Ζωνιανά”
Ο Νίκος Καραδάκης έχει δουλέψει με την ομάδα του και την ίδια ώρα έχει αναλύσει τον πρωταθλητή Χανίων. Ο ίδιος τονίσει ποια είναι τα δυνατά του σημεία και ποια τα αδύναμα…
“Ο Γρανίτης είναι μια πολύ καλή και έμπειρη ομάδα. Έχουν μια ομάδα που είναι επιθετική, πιεστική και με ποδοσφαιριστές έμπειρους. Επομένως, το μεταξύ μας ματς θα κριθεί στο πώς θα αντιμετωπίσουμε τις επιθετικές της αρετές και πως θα “χτυπήσουμε” εμείς στις αδυναμίες της. Διαθέτει παίκτες όπως, ο πολύπειρος πλέον σκόρερ Γιάννης Δρακάκης, ο Αθανασιάδης ή ο Παπακαστρίτσιος. Επίσης διαθέτει παιδιά από την under του Πλατανιά τα οποία είναι τα τελευταία χρόνια μέσα στο ποδόσφαιρο 100% .
Θετικό είναι επίσης το γεγονός ότι ξεκινάμε από τα Ζωνιανά απέναντι σ’ έναν αντίπαλο πιο κοντά στη δική μας δυναμική. Ευελπιστούμε να ξεκινήσουμε με το δεξί τις υποχρεώσεις μας. Το ότι θα παίξουμε το πρώτο ματς στα Ζωνιανά είναι κάτι που το ήθελα”.
“Άλλοι έχουν το ρόστερ – Εγώ πιστεύω στα δικά μας παιδιά”
Τέλος, όταν ρωτήθηκε να κάνει ένα γενικό σχόλιο για το τί είδους όμιλος είναι αυτός στον οποίο συμμετέχει ο Ερμής, ο Ρεθεμνιώτης τεχνικός απάντησε: “Η ομάδα που θέλει να ανέβει στη Γ’ εθνική θα έπρεπε να έχει ήδη σχεδόν έτοιμη ομάδα Γ’ Εθνικής. Εμείς που θελήσαμε να ενισχυθούμε με έμπειρους ποδοσφαιριστές, δεν τα καταφέραμε για διάφορους λόγους (τραυματισμοί κ.α.). Επομένως, οι ομάδες που θα βρούμε μπροστά μας έχουν πλούσια ρόστερ και ιδίως “βάθος” στον πάγκο τους.
Εμάς, μας δίνεται το αβαντάζ του ότι δεν είμαστε το φαβορί ιδίως απέναντι στις ομάδες της Αθήνας. Πιστεύω στα δικά μας παιδιά όπως και στους αγώνες που θα δώσουν κυνηγώντας το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι τέλους. Όμως εμείς δεν έχουμε να χάσουμε κάτι απόλυτα ουσιαστικό παρά μόνο να αποκομίσουμε κέρδη και εμπειρίες που θα μας κάνουν πιο σοφούς την επόμενη μέρα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάθε αγώνας για μας δεν θα είναι κι ένας τελικός”
Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:
Τετάρτη 24 Μαΐου (17.00)
Γηπ. Χαϊδαρίου: Χαϊδάρι – Απόλλων Ποντίων
(Φωστερής, Τσελεπίδης, Τσέλιος (Ανατ. Αττικής).
Γηπ. Ζωνιανών: Ερμής Ζωνιανών – Γρανίτης
(Ταμπουρατζής, Κοκοτάκης, Σιγανός (Λασιθίου).
ΠΟΑ – ΕΠΣ Λασιθίου 3-0 α.α.
Ρεπό: Ατρόμητος Πειραιά