Τα φετινά “Αρμένεια” έρχονται και πάλι στο προσκήνιο μέσα στον Αύγουστο (1-8 Αυγούστου) απασχολώντας μικρούς και μεγάλους, χωριανούς και επισκέπτες οι οποίοι θα θέσουν ως επίκεντρο της προσοχής αλλά και της διασκέδασής τους, το χωριό Αρμένοι.
Πρόκειται για μία πολιτστική όσο και αθλητική εκδήλωση η οποία τυγχάνει, χρόνο με τον χρόνο, πολύ μεγάλης αναγνώρισης από το κοινό που θέλει να βρεθεί στην ενδοχώρα του Ρεθύμνου.
… Και τί καλύτερο όταν του δίνεται η ευκαιρία να πράξει πολυδιάστατα.
Ατραξιόν του αθλητικού σκέλους των εκδηλώσεων είναι ο μεγάλος δρόμος των 11.000μ που φέρει την επωνυμία του νεαρού αδικοχαμένου”Βαγγέλη Γιακουμάκη”. Η διαδρομή αφορά την απόσταση μεταξύ των χωριών Μύρθιος Ρεθύμνου – Αρμένοι. Οι ώρες εκκίνησης των εκδηλώσεων είναι πολύ προσιτες, στις 19.00.
Η αθλητική μέρα των Αρμενείων ως επί τω πλείστων (ελέω των αγώνων δρόμου), είναι η 4η Αυγούστου. Βλέπετε, εκτός από τον αγώνα των 11.000μ θα τελεστούν κι αυτοί των “Αρμενείων” των 5.000μ καθώς και του παιδικού που θα έχουν ώρα τέλεσης 19.05 και 19.00 αντίστοιχα. Ο αγώνας των “Αρμένειων” θα πραγματοποιηθεί μέσα στο χωριό περνώντας από τα γραφικά καλντερίμια και τους γύρω δρόμους όπως άλλωστε και ο παιδικός.
Προηγουμένως όμως, από την Πέμπτη 1 Αυγούστου θα πραγματοποιηθεί η πρώτη δράση με τον διαγωνισμό σε σκάκι, τάβλι και πρέφα όπου οι ειδήμονες των παιγνιδιών θα έχουν πάρει ήδη θέση.
Την επομένη (2 Αυγούστου) θα υπάρξει και νέα αθλητική δράση, αυτή τη φορά για τους νεότερους ηλικιακά ανθρώπους με αθλοπαιδιές στο γήπεδο των Αρμένων (τσουβαλδρομίες κλπ).
Το Σάββατο θα αφιερωθεί στη γαστρονομία και θα δοθεί προσοχή στις “γεύσεις του κόσμου” όπου θα τελεστεί στον χώρο του πολιτιστικού συλλόγου Αρμένων.
Θα ακολουθήσουν οι αγώνες δρόμου την Κυριακή και την Τρίτη 6 Αυγούστου θα πραγματοποιηθεί το πρώτο πανηγύρι Σωτήρα Χριστού με τους γνωστούς οργανοπαίκτες της κρητικής παραδοσιακής μουσικής, τον Μανωλιούδη και τον Αλεξάκη.
Δύο ημέρες μετά, στις 8 Αυγούστου, τα “Αρμένεια” θα ολοκληρωθούν με μία ακόμα κρητική βραδιά από τον Πέτρο Μαρούλη.
Η όλη διοργάνωση έχει στηθεί από τον πολιτιστικό σύλλογο Αρμένων με τη συμμετοχή των πολιτιστικών συλλόγων Σωματά, Κάστελλου, Φωτεινού, Κούμων, Καρέ, Αμπελακίου, Γουλεδιανών, Όρους, Σελλίου, Μύρθιου, Γέννης, και φυσικά με την εθελοντική παροχής της ομάδας γυναικών Αρμένων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΡΙΣΙΟΥ: Προκρίσεις και αποκλεισμοί
Για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ στο ύπτιο κάνοντας...