Δύο νίκες σε ισάριθμα φιλικά παιγνίδια πέτυχαν οι γυναίκες του Ν.ΟΠΕΡ επί του ΟΦΗ με 3-0 και 2-3 ενώ οι άνδρες ηττήθηκαν στο ένα και μοναδικό ματς που έδωσαν απέναντι στον ίδιο σύλλογο με 3-0 σετ.
Οι κοπέλες του Νίκου Κατικά επικράτησαν αρχικά μέσα στο “Μελίνα Μερκούρη” με 3-0 σετ (18-25,27-25, 19-25) απέναντι σε μια νεανική ομάδα που όμως θα συναντηθεί με τις Ρεθεμνιώτισσες στο πρωτάθλημα της Α2.
Την αμέσως επόμενη ημέρα, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν εκ νέου, αυτή τη φορά στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου, με τον Ν.ΟΠΕΡ να κερδίζει σαφώς πιο δύσκολα με 2-3 στο τάι-μπρέικ (20-25, 20-25, 27-25, 25-20, 11-15).
Δύσκολα απέναντι στον ΟΦΗ
Στους άνδρες, τα πράγματα ήταν σαφέστατα πιο δύσκολα. Αφενός το ανδρικό πρωτάθλημα θα είναι πολύ μα πολύ ανταγωνιστικό, αφετέρου ο ΟΦΗ είναι μία ισχυρή ομάδα ανώτερης κατηγορίας, της Pre League που έχει μεγαλεπήβολα σχέδια στο πρωτάθλημά της.
Από τον ΟΦΗ εντυπωσίασαν, ο διαγώνιος Μιχαήλοβιτς και ο ακραίος Μάκινεν. Ο Ν.ΟΠΕΡ του κόουτς Θάνου Μαρούλη έδειξε ότι χρειαζόταν λίγο χρόνο να βρεθεί στο τερέν με τον ίδιο να αναφέρει: “Ξέραμε ότι δεν θα μπορέσουμε να ακολουθήσουμε σε κάποια σημεία τον ΟΦΗ. Είναι πολύ ποιοτική ομάδα και για μένα από τα φαβορί να επιστρέψει στην Volley League. Eμείς έχουμε στόχο την παραμονή στην Α2 και πιστεύω ότι χτίζουμε κάτι καλό στο Ρέθυμνο”.
Οι ομάδες συμφώνησαν να παίξουν και ένα ται-μπρέικ στο τέλος, με τον ΟΦΗ να το κερδίζει και αυτό με 15-8.
Τα σετ: 25-9, 25-14, 25-12. (15-8)
Διαιτητές: Καραπουλάκης, Πατεράκη.
ΟΦΗ (Aντωνιάδης): Mihajlovič, Mäkinen , Ρουσόπουλος, Μιχελάκης, Καρατζάς, Ρουμελιωτάκης, Καφαντάρης, Μπαρντακτζιάν, Δαρίδης.
Ν.ΟΠΕΡ (Μαρούλης): Μαρούλης, Ξυδάκης, Γαλιάκης Α, Χασικος, Τζανιδάκης, Αγαπιάκης, Γαλιάκης Ι, Καψαλάκης, Γεανιδάκης, Ξανθάκης, Βουτσάς, Ψυχουδάκης, Μποτονάκης.