Η «Αναπτυξιακή σύμπραξη Ν. Ρεθύμνου Δίκτυο Αλληλεγγύης» υλοποιεί το τοπικό σχέδιο δράσης (πράξη) «Ολοκληρωμένες δράσεις για την ένταξη στην αγορά εργασίας κοινωνικά ευάλωτων ομάδων στην Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου» στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού» 2007-2013», το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.
Το συγκεκριμένο σχέδιο αποτελεί μια ολοκληρωμένη πρόταση ενεργειών και δράσεων, και έχει ως στόχο την αποτελεσματική ενσωμάτωση στην εργασία 100 ωφελούμενων, που ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικά ομάδες, βάσει διαγνωσμένων αναγκών των ιδίων αλλά και της τοπικής αγοράς εργασίας της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, που αποτελεί και την περιοχή παρέμβασης.
Το παραγόμενο αποτέλεσμα του σχεδίου δράσης θα είναι η δημιουργία 65 θέσεων απασχόλησης και 15 επιχειρήσεων με προτεραιότητα στον τομέα της Κοινωνικής Οικονομίας.
Μια από τις δράσεις της πράξης είναι η δικτύωση μεταξύ των φορέων της περιοχής παρέμβασης, όπως είναι η Τοπική Αυτοδιοίκηση (α’ και β’ βαθμού), οι παραγωγικοί φορείς, οι επαγγελματικές οργανώσεις και άλλοι συλλογικοί φορείς. Υπεύθυνοι εταίροι από την Αναπτυξιακή Σύμπραξη για αυτή τη δράση είναι ο Δήμος Ρεθύμνης και ο Σύλλογος Ξενοδόχων Ν. Ρεθύμνου.
Μια από τις ενέργειες της παραπάνω δράσης είναι η δημιουργία ενός μόνιμου forum (άτυπης δικτύωσης) μεταξύ φορέων της περιοχή παρέμβασης. Στη φάση υλοποίησης της πράξης, η άτυπη αυτή δικτύωση έχει ως βασικό στόχο τη δημιουργία των κατάλληλων συνθηκών για την αποτελεσματικότερη απορρόφηση των ωφελουμένων στην αγορά εργασίας είτε ως απασχολούμενοι είτε με τη δημιουργία ατομικών ή συλλογικών επιχειρήσεων.
Μακροπρόθεσμος στόχος είναι το δίκτυο να αποκτήσει νομική υπόσταση συνεχίζοντας την βασική επιδίωξη της Αναπτυξιακής Σύμπραξης, τη στήριξη δηλαδή των ευάλωτων κοινωνικά ομάδων για την είσοδό τους στην αγορά εργασίας.
Στο πλαίσιο αυτό θα πραγματοποιηθεί η 1η συνάντηση του forum στις 21 Οκτωβρίου, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18.30, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ρεθύμνης.