Ο Νίκος Καραβάνος επιβεβαίωσε τον… δικό του κανόνα που τον θέλει να είναι ο κορυφαίος παλαιστής στη χώρα όσον αφορά την ηλικία και την κατηγορία των κιλών του. Ο νεαρός αθλητής φρόντισε μέσα σε διάστημα ενός μήνα να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας και σε διασυλλογικό επίπεδο με τον ΑΠΟΡ (προηγήθηκε η επιτυχία του μέσα από το σχολικό πρωτάθλημα) μέσα από Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελευθέρας , Ελληνορωμαϊκής και γυναικείας πάλης για αθλητές κάτω των 17 διεξήχθη στον Πύργο Ηλείας.
Και δεν ήταν μόνον ο Νίκος… Στον ΑΠΟΡ που αποτελεί ένα πολύ δραστήριο σωματείο που εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή, ξεχώρισε ο Στέφανος Βαβίλης με το χάλκινο μετάλλιο, η Μαριλένα Στριλιγκά επισης με το χάλκινο μετάλλιο και τον Μανώλη Μαριδάκη που έχασε για λίγο το βάθρο καταλαμβάνοντας την 4η θέση.
Παίρνοντας λοιπόν τα πράγματα με τη σειρά, ο Νίκος Καραβάνος εξελίσσεται σ’ έναν αθλητή που μοιάζει ατρόμητος αφού κατάφερε να κερδίσει και τον μέχρι πρότινος αήττητο πρωταθλητή από την επί χρόνια πρωταθλήτρια ομάδα της ελευθέρας πάλης Τραπεζούντα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ρεθεμνιώτης ισοπέδωσε όποιον βρέθηκε μπροστά του με σκορ 10-0 και πτώση στο α’ ημίχρονο κυριαρχώντας ανάμεσα σε όλους τους πρωταθλητές της ελευθέρας του Πανελληνίου με αυτή την επίδοση.
Κι επειδή σε αυτές τις ηλικίες τα οφέλη είναι πολλαπλά, η μοριοδότηση αθροιστικά με την επικράτησή του και στο Πανελλήνιο και στο σχολικό πρωτάθλημα ανέρχεται σε 11% για την είσοδο σε ανώτερη σχολή και 22% για την είσοδο του στη γυμναστική ακαδημία.
Και μιας και αναφερόμαστε στην Ηλεία, οι πρωταθλητές εκτός από το μετάλλιο στέφθηκαν και με την κότινο, μια άκρως τιμητική κίνηση από τους διοργανωτές.
Στο κατόπι πάντως, ο Στέφανος Βαβίλης αγωνίστηκε στα 71 κιλά και ήταν πραγματικά εντυπωσιακός αφού στα πρώτα τρία ματς με 10-0 από το α’ κιόλας ημίχρονο. Στα ημιτελικά γνώρισε την ήττα από τον πρωταθλητή της κατηγορίας Αβραάμ Μουστόπουλο. Στον μικρό τελικό πάλεψε σκληρά και δικαιώθηκε επικρατώντας με 10-0 και πτώση και για να ανέβει στο βάθρο για το χάλκινο μετάλλιο. Ο Στέφανος σε αγώνα πρόκρισης που ακολούθησε μεταξύ των δύο χάλκινων πανελληνιονικών για το ποιος θα συμμετέχει στην Βαλκανιάδα κέρδισε με τεχνική υπεροχή.
Μία κυρία τώρα, η Μαριλένα Στριλιγκά έφτασε στο βάθρο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Η Μαριλένα είχε μία νίκη και τρεις ήττες. Το σημαντικό επίσης είναι ότι η Μαριλένα Στριλιγκά έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Βαλκανιάδα 6-8 Μάϊου στο Σιδηρόκαστρο στις Σέρρες.
ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΑΡΙΔΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ , 4Η ΘΕΣΗ
Ο Μανώλης Μαριδάκης έφτασε μια ανάσα από το βάθρο έχοντας μία νίκη και τρεις ήττες (στην κατηγορία του αγωνίστηκαν 5 αθλητές). Ο Μανώλης αν και ξεκίνησε καταπληκτικά στη συνέχεια έδειξε ότι επηρεάστηκε από την μεγάλη αποχή που είχε από τις προπονήσεις.
Και διεθνείς επιτυχίες στο Τάλιν
Οι επιτυχίες του Νίκου Καραβάνου και του ΑΠΟΡ όπως και των υπόλοιπων παιδιών συνεχίστηκε και εκτός συνόρων. Ο Αθλητικός Παλαιστικός Όμιλος Ρεθύμνου είχε διεθνή παρουσία με δύο παλαιστές του στους αγώνες “Όπεν” του Ταλίν.
Πρόκειται για το μεγαλύτερο διεθνές τουρνουά πάλης για νέους εξ ου και οι 2400 συμμετοχές αθλητών από 32 χώρες μαζί με την Αμερική.
Ο Νικος Καραβανος αγωνίστηκε ελευθέρα πάλι και έφτασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου μετρώντας 5 νίκες σε 6 ματς. Από κοντά και η 13χρονη Βασιλική Καραβάνου που κατέκτησε την 5η θέση με 3 νίκες και 2 ήττες μόνο απο τις αθλήτριες της Αμερικής. Οι αθλητές παρακολούθησαν το τριήμερο προπονητικό καμπ.
Και τώρα η Βαλκανιάδα
Επόμενος αγωνιστικός στόχος των αθλητών του ΑΠΟΡ είναι η Βαλκανιάδα στο Σιδηρόκαστρο 6-7/5/2023 όπου αναμένεται μεγάλη συμμετοχή καθώς έχουν δηλώσει ενδιαφέρον όλες οι Βαλκανικές χώρες συμπεριλαμβανομένης και της Τουρκίας. O ΑΠΟΡ θα συμμετέχει με 5 αθλητές και προπονητή τον Μανώλη Καραβάνο.
Κ15
Βασιλική Καραβάνου
Γρηγόρης Ντόνη
Κ17
Νίκος Καραβάνος
Στέφανος Βαβίλης
Μαριλένα Στριλιγκά