Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου διά της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με το 4ο γυμνάσιο Ρεθύμνου, το Πειραματικό γυμνάσιο πανεπιστημίου Κρήτης, το Πειραματικό λύκειο πανεπιστημίου Κρήτης, το 1ο Πειραματικό δημοτικό σχολείο Ρεθύμνου, την Περιφέρεια Κρήτης και τον δήμο Ρεθύμνου διοργανώνει εκπαιδευτική εκδήλωση με τίτλο: «2η Γιορτή Διαπολιτισμικότητας» την Παρασκευή 05 Μαΐου και ώρα έναρξης 09:00 π.μ. στο «Σπίτι του Πολιτισμού» και στην Πλατεία Μικρασιατών.
Η 2η Γιορτή Διαπολιτισμικότητας έχει κεντρικό άξονα τις γεύσεις, τα αρώματα, τα παιχνίδια, τις παρουσιάσεις προγραμμάτων και δράσεων, τις μουσικές και τους χορούς και στοχεύει στην αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων, προάγοντας την αρμονική συνύπαρξη με επίκεντρο την αλληλοαποδοχή, την αλληλεγγύη, τον αλληλοσεβασμό και την επικοινωνία που είναι απαλλαγμένη από δογματισμούς και στερεότυπα.
Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει δράσεις ευαισθητοποίησης και δημιουργικότητας και θα απευθύνεται σε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας και την τοπική κοινωνία. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν με τη λογική της κυκλικής συμμετοχής τις δράσεις που θα περιλαμβάνονται στο Πρόγραμμα της εκδήλωσης.
Ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, κ. Μανούσος Μαραγκάκης, θα καλωσορίσει τους συμμετέχοντες στις 09:30 στον χώρο παρουσιάσεων στο Σπίτι Πολιτισμού (στο ισόγειο).
Την εκδήλωση συντονίζουν η κ. Κερασία Πετρογιάννη υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, η κ. Φλώρα Συκιώτη διευθύντρια 4ου γυμνασίου Ρεθύμνου, ο κ. Γιάννης Μαρκαντές Διευθυντής Πειραματικού γυμνάσιου Ρεθύμνου Π.Κ, ο Γιώργος Φωτεινάκης διευθυντής Πειραματικού λυκείου Ρεθύμνου Π.Κ και ο Δημήτρης Κοτρώνης διευθυντής 1oυ Πειραματικού δημοτικού σχολείου Ρεθύμνου.