Η Τακτική Γενική Συνέλευση της ΕΠΣ Ρεθύμνου βρίσκεται στα σκαριά… Την προσεχή Δευτέρα, η Ένωση έχει καλέσει όλα τα σωματεία-μέλη του ποδοσφαιρικού νομού στα γραφεία της προκειμένου να ψηφίσουν για τον διοικητικό και τον οικονομικό απολογισμό του 2022 αλλά και να δώσουν το “οκ” για τον οικονομικό προϋπολογισμό του τρέχοντος έτους.
Η Γενική Συνέλευση θα ξεκινήσει στις 18.00 με την πεποίθηση φυσικά ότι δεν θα τεθεί θέμα μη απαρτίας.
Η ανακοίνωση της ΕΠΣΡ αναφέρει χαρακτηριστικά: “Κε πρόεδρε, σύμφωνα με το καταστατικό της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου, τις διατάξεις της ισχύουσας αθλητικής νομοθεσίας και με την υπ΄αρίθμ.98/31-01-2023 απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΣ Ρεθύμνου
Συγκαλούμε την Τακτική Γενική Συνέλευση των σωματείων-μαλών μας τη Δευτέρα τη 27-03-2023 και ώρα 18.00 στα γραφεία της ΕΠΣ Ρεθύμνου (Καποδιστρίου 10-Ρέθυμνο) με θέματα ημερήσιας διάταξης:
– Επικύρωση πληρεξουσίων των αντιπροσώπων και έλεγχος απαρτίας παρισταμένων μελών.
– Ορισμός από τη Συνέλευση, δύο (2) γραμματέων, υπεύθυνους για την τήρηση και επικύρωση των πρακτικών μαζί με τον Πρόεδρο της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΣ Ρεθύμνου ο οποίος και προεδρεύει τη Γενική Συνέλευση.
– Έκθεση Διοικητικού Απολογισμού έτους 2022.
– Έγκριση Διοικητικού Απολογισμού έτους 2022.
– Έκθεση Οικονομικού Απολογισμού έτους 2022.
– Έκθεση Εξελεγκτικής Επιτροπής έτους 2022.
– Έγκριση Οικονομικού Απολογιασμού έτους 2022.
– Έγκριση Προϋπολογισμού έτους 2023.
– Άλλα θέματα.
Εάν δεν υπάρχει απαρτία (50%+1), η Γενική Συνέλευση θα επαναληφθεί- χωρίς άλλη πρόσκληση- την επόμενη ημέρα (Τρίτη 28-03-2023) και ώρα 18.00 στα γραφεία της ΕΠΣ Ρεθύμνου με τα ίδια θέματα. Δεν απαιτείται απαρτία στη δεύτερη Γενική Συνέλευση, εκτός αν θέμα της ημερήσιας διάταξης αφορά περιπτώσεις, για τις οποίες προβλέπεται ειδική απαρτία.
Τα σωματεία θα εκπροσωπηθούν στην Γ.Σ. με έναν Τακτικό Αντιπρόσωπο και έναν Αναπληρωτή οι οποίοι ορίζονται με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του σωματείου και πρέπει να είναι οπωσδήποτε τακτικά μέλη του με δικαίωμα να εκλέγουν και να εκλέγονται και να εκπροσωπούν ένα μόνο σωματείο.
Οι Αντιπρόσωποι της Γ.Σ. νομιμοποιούνται με την κατάθεση στα γραφεία της ΕΠΣ Ρεθύμνου πληρεξούσιο έγγραφο του αντιπροσωπευόμενου σωματείου-μέλους το αργότερο προ Τριών (3) ημερών, δηλαδή μέχρι την Παρασκευή 24-03-2023 και ώρα 13.00.”
Στον ημιτελικό ο Αστέεας Ρεθύμνου
Στο μεταξύ χθες για το κύπελλο ΕΠΣΡ, ο Αστέρας ήταν η ομάδα που προκρίθηκε στον ημιτελικό του κυπέλλου. Στο ματς που ήταν νοκ-άουτ και διεξήχθη στο γήπεδο Μελιδονίου, οι παίκτες του Αστέρα Ρ. επικράτησαν με .3-0 χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι, Ρότζεν Ιμπαρχίμι (3′, 75′), Βσσιλείου με πέναλτι που κέρδισε ο Ιμπραχίμι στο 60′. Στην επόμενη φάση θα συναντήσουν τον Ερμή Ζωνιανών σε διπλές συναντήσεις.
Β’ φάση – Προημιτελικοί (νοκ-άουτ)
Δόξα Πλατανέ – Αστέρας Περάματος ….1-2
Ρεθυμνιακός – Άρης ………………………….0-0 (παρ. 1-0)
ΑΟ Λιβαδίων – Αστέρας Ρεθ. …………….0-3
Ερμής (πέρασε bye
Γ’ φάση – Προημιτελικοί (διπλοί αγώνες)
Αστέρας Περάματος – Ρεθυμνιακός
Ερμής Ζωνιανών – Αστέρας Ρεθ.