Το Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού που πραγματοποιήθηκε στο Ρέθυμνο λαμβάνοντας χώρα στο φιλόξενο ξενοδοχείο του Theartemis έσπασε κάθε προηγούμενο ρεκόρ συμμετοχών.
Παιδιά από την πόλη και την ενδοχώρα, μαθητές από προνήπια σχολεία έως και την γ’ λυκείου επιδόθηκαν σε μάχες πάνω στις ασπρόμαυρες σκακιέρες προσφέροντας μαθήματα ατομικών στρατηγικών ικανοτήτων.
Το πρωτάθλημα διοργανώθηκε από τον Σκακιστικό Όμιλο Ρεθύμνου (ΣΚΟΡ) με τη διοίκησή του να ευχαριστεί όλους τους συμμετέχοντες. Την τελετή λήξης τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου πατήρ Γεώργιος Γαλεράκης, η Αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου κυρία Μαρία Λιονή, o Δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γεώργιος Μαρινάκης, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Ρεθύμνου κ. Γεώργιος Γεωργαλής, ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών Ρεθύμνου κ. Στέλιος Σπανουδάκης και ο πρώην υπουργός υγείας κ. Ανδρέας Ξανθός.
Σημειωτέον ότι, ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου απένειμε τιμητική πλακέτα στον προπονητή κ. Λουκά Λαμπούδη για την πολύτιμη προσφορά του στο σύλλογο. Ο κ. Λαμπούδης είχε αφιερώσει πάνω από 20 συνεχόμενα χρόνια στη διδασκαλία του σκακιού και στην προώθηση αυτού του αθλήματος στην τοπική κοινότητα. Μέσα από την εργασία του είχε καταφέρει να ενθαρρύνει πολλά παιδιά να ασχοληθούν με το σκάκι.
Ας δούμε τις επιδόσεις των παιδιών (οι δύο πρώτοι από αγόρια και κορίτσια):
Κατάταξη …..Όν/νυμο ………..Σχολείο ….Βαθμοί
Νήπια
1ος ………Στέλιος Καρατζέτζος ..11ο Νηπιαγωγείο ..4.5
3ος ….Αλέξανδρος Γασπαράκης ..11ο Νηπιαγωγείο ..4
1ο κορίτσι .Αικατερίνη Χατζημαρκάκη ..Παιδικό κολλέγιο ..2.5
2ο κορίτσι …Στέλλα Αντωνάκη ..5ο νηπιαγωγείο ..2.5
Α’ Δημοτικού
1ος ………Νικόλας Μυτιληναίος …………13ο ………..4.5
2ος ……..Μιχάλης Δασκαλάκης …1ο Περάματος …3.5
1ο κορίτσι Στέλλα Κουρμουλάκη ..6ο …………………2
2ο κορίτσι .Μαρία Λίτινα …………..9ο …………………1
Β’ δημοτικού
1ος …Μάριος Μαθιουδάκης ……….5ο ……………….4.5
2ος …Εμμανουήλ Παπαδογιάννης ..2ο …………….4.5
1ο κορίτσι ..Αθηνά Φρυσάλη ….Ανωγείων …………3
2ο κορίτσι ..Θεονύμφη Στρατάκη ..Ανωγείων ……1.5
Γ’ δημοτικού
1ος …….Παύλος Κοκολάκης ………….14ο …………5
2ος ……Στέφανος Σιβαρόπουλος …..5ο ………….4
1ο κορίτσι …Ζωή-Αλκμήνη Μυτιληναίου ..13 …4
2ο κορίτσι …Εμ. Χαιρέτη …….Ανωγείων ………..3
Δ’ δημοτικού
1ος …….Οδυσσέας Δημούλας ……….6ο …………..4.5 μπαράζ
2ος ……Κώστας Μανωλουδάκης …..7ο …………..4.5 μπαράζ
1ο κορίτσι ..Ελευθερία Πλουσή …Ανωγείων ……3
2ο κορίτσι …Σοφία Γασπαράκη ….15ο ……………2.5
Ε΄δημοτικού
1ος ……..Ιάκωβος Μαθιουδάκης ….5ο ……………5
2ος ……..Μάρκος Τζανιδάκης ……..5 3…………..5
1η ……….Καλλιόπη Τσακαλάκη ……2ο ………….4
2η ………Έφη Παναγιωτάκη ….Ανωγείων ……..3.5
Στ’ δημοτικού
1ος …….Βαρδής Κουρμουλάκης …6ο …………..5
2ος …….Γιώργος Μανουσάκης ..Γωνιάς ………4
1η ………Μαρίνα Δασκαλάκη …Περάματος ….2
2η ……..Εμμανουέλα Ζακάκη …….9ο …………..1
Α’ γυμνασίου
1ος ……Μάνος Τζανάκης …….2ο ………………5
2ος …..Παύλος Φραγγής …Μουσικό ………..4
1η …….Πόπη Παναγιωτάκη Ανωγείων ……..3
2η ……Χαρά-Γεωργία Καλλέργη Ανωγείων 2
Β’ γυμνασίου
1ος …..Εμμανουήλ Νταγκουνάκης ..Πειραματικό ..5
2ος ….Χάρης Πατσάκης ………………..2ο ………..3.5
1ος …..Μυρτώ Τσιριντάνη ………………2ο ………..3
2η …..Μαρία Νταγιαντά …………..Ανωγείων …..3
Γ’ γυμνασίου
1ος …Τεμετζιάν Ιμμάνουελ ………..2ο……………4.5
2ος …Κριτόλαος Τζαγκαράκης ..Ανωγείων …..4
1η …..Κωνσταντίνα Τσιώλη ….Πειραματικό ……3.5
2η ….Φωτεινή Σπιθούρη ……..Ανωγείων ……….3
Λύκεια
1ος …..Γιώργος Καβούνης …………..2ο ………….5
2ος …..Γιώργος Κεφαλογιάννης ..Ανωγείων …4
1η …….Αλεξάνδρα Σφυρή ……….Ανωγείων …..2