Την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκαν οι ορκωμοσίες των Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής και του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης. Οι ορκωμοσίες των Τμημάτων Φιλολογίας, Ιστορίας & Αρχαιολογίας και Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών έγιναν στο Αμφιθέατρο Α3. Η ορκωμοσία του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης έγινε στην Αίθουσα Δ7.
Η Κοσμήτορας Καθηγήτρια Σταυρούλα Τσινόρεμα αφιέρωσε την ομιλία της στην πρόσφατη σιδηροδρομική τραγωδία των Τεμπών, ανέπτυξε ζητήματα γύρω από την ηθική και πολιτική αντιμετώπιση της αξίας της ζωής και της συνταγματικής προστασίας της, αναφέρθηκε στα συναισθήματα που προκαλούν οι ακραίες και οριακές καταστάσεις άδικης διακοπής της ανθρώπινης ζωής, στον ρόλο που αυτά διαδραματίζουν στις ηθικές σχέσεις και στην ανάγκη να μετουσιωθούν σε εποικοδομητική, δημιουργική πράξη.Τελειώνοντας, πρόταξε τη σημασία έμπρακτης υπεράσπισης των δημοσιών αγαθών, πρωτίστως της υγείας και της ασφάλειας, ως ελάχιστη βάση κοινωνικής συμβίωσης στην ευνομούμενη δημοκρατική πολιτεία.
Στον χαιρετισμό του ο Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας Καθηγητής Στέλιος Παναγιωτάκης, αφού αναφέρθηκε στο τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη, εξέφρασε τα θερμά του συγχαρητήρια στους νέους και στις νέες πτυχιούχους και ευχαρίστησε όσους συνέβαλαν στην επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών των νέων αποφοίτων. Υπενθύμισε τα εφόδια και την εμπειρία που αποκτήθηκαν κατά την διάρκεια των προπτυχιακών σπουδών καθώς και τις επαγγελματικές προοπτικές των αποφοίτων και υπογράμμισε τη σημασία των ανθρωπιστικών αξιών και της προσωπικής επιλογής για την επιτυχία στον ιδιωτικό και το δημόσιο βίο.
Ο Καθηγητής Ηλίας Κολοβός, Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, συνεχάρη τις και τους απόφοιτους, καθώς και τις οικογένειές τους που τους στήριξαν τόσα χρόνια, για την ολοκλήρωση των σπουδών τους στο Πανεπιστήμιο Κρήτης.«Στη διάρκεια των σπουδών σας» επισήμανε,«που συνέπεσαν οπωσδήποτε με την κρίση της πανδημίας, προσπαθήσαμε όλοι μαζί να διατηρήσουμε ζωντανή και να εγκαταστήσουμε εκ νέου την κοινωνική σχέση που προϋποθέτει η διαδικασία της παιδείας και η ακαδημαϊκή ζωή. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι στο σύνολο της ακαδημαϊκής σας ζωής, μοιραστήκαμε μαζί σας το πάθος για την επιστήμη της ιστορίας και της αρχαιολογίας και το βάσανο της αυστηρής μεθοδολογίας και της κριτικής προσέγγισης των κοινωνιών του παρελθόντος».
Ο Πρόεδρος του Τμήματος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Καθηγητής Παναγιώτης Θεοδώρου θύμισε στους αποφοίτους και στις απόφοιτες το περιεχόμενο και το πνεύμα των φοιτητικών χρόνων τους, επαίνεσε την προσπάθειά τους, και έδωσε συγχαρητήρια για την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών τους. Επίσης, τους ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία και έδωσε την παραίνεση να προσπαθούν να γίνονται πάντα καλύτεροι, ώστε η κοινωνία, οι ίδιοι, και οι δικοί τους να μπορούν να ζήσουν σταθερότερα και καλύτερα χρόνια στο μέλλον.
Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών της Αγωγής Καθηγητής Ιωάννης Σπαντιδάκης συνεχάρη τους απόφοιτους τις οικογένειές τους και όσους συνέβαλαν για την απόκτηση των πτυχίων τους. Τους ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία υγεία και επιτυχία σε ότι στόχους επιλέξουν.
Η Πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Καθηγήτρια Ασπασία Χατζηδάκη, αφού συνεχάρη τους απόφοιτους και τις απόφοιτες του Τμήματος, τόνισε πως το Τμήμα αποσκοπεί σε πτυχιούχους, οι οποίοι/ες ως εκπαιδευτικοί θα εμπνέουν τους μαθητές και τις μαθήτριές τους και θα τους βοηθήσουν όχι μόνο να κατακτήσουν γνώσεις και δεξιότητες αλλά και να διαμορφώσουν προσωπικότητες με δημοκρατικό ήθος, αλληλεγγύη και αξιοπρέπεια. Κλείνοντας, διαβεβαίωσε για την προθυμία τους Τμήματος να ξανασυναντηθεί με τους απόφοιτους τους σε προγράμματα διά βίου μάθησης ή και μεταπτυχιακές σπουδές και τους ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία.