Με μία νίκη και δύο ήττες άφησαν έστω και με μειωμένες πιθανότητες, ανοικτούς λογαριασμούς οι μίνι παίδες του ΝΟΡ στο πόλο για τον β’ γύρο του πανελληνίου πρωταθλήματος. Το ρεθεμνιώτικο συγκρότημα που συμμετέχει στον κρητικό όμιλο έχασε από την Ακαδημία Ηρακλείου και τα Χανιά ωστόσο κέρδισε τον ΟΦΗ.
Αποκλείστηκαν οι κορασίδες
Δεν συνέβη βέβαια το ίδιο με τις κορασίδες του Ναυτικού Ομίλου του Ρεθύμνου που γνώρισαν τέσσερις ήττες, από τη Γλυφάδα, τον Εθνικό, τον Άλιμο και τον Πανιώνιο και αποκλείστηκαν από την τελική 10αδα σε μια εξ αντικειμένου δύσκολη αποστολή.
Καλύτεροι με τη δουλειά…
Στους μίνι παίδες λοιπόν, η πρόκριση για την τελική φάση είναι δύσκολη αλλά το σημαντικότερο είναι οι αγώνες αυτοί καθ’ αυτοί. Όχι γιατί τα αποτελέσματα είναι εξόχως αισιόδοξα αλλά γιατί μέχρι την τέλεση του β’ γύρου όπου θα πραγματοποιηθεί στις 14-16 Ιουλίου υπάρχει άπλετος χρόνος για να δουλέψουν όλα τα παιδιά όπως πρέπει.
Οι αγώνες του α’ γύρου διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο Ηρακλείου με τον ΝΟΡ να ηττάται αρχικά από την Ακαδημία Υγρού Στίβου του Ηρακλείου με 8-2. Έκτοτε, έχασε και από τα Χανιά με 5-16 ωστόσο στο τελευταίο ματς κέρδισε τον ΟΦΗ με 1-13.
Σ’ αυτό το σημείο θα πρέπει να τονίσουμε ότι στην τελική φάση προκρίνεται μονάχα η πρώτη ομάδα του κρητικού ομίλου.
Τα αποτελέσματα (α’ γύρος)
1η αγωνιστική
Ακαδημία Υγρού Στίβου Ηρακλείου – ΝΟ Ρεθύμνου …8-2
ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ ………………………………………………..14-1
2η αγωνιστική
Ακαδημία Υγρού Στίβου Ηρακλείου – ΟΦΗ …………….18-4
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων ……………………………………..5-16
3η αγωνιστική
ΟΦΗ – ΝΟ Ρεθύμνου ………………………………………….1-13
ΝΟ Χανίων – Ακαδημία Υγρού Στίβου Ηρακλείου ..6-0
Η βαθμολογία
Ομάδα …………..Β. .Ν-Ι-Η ..Γκολ
1. ΝΟ Χανίων ……..9 …3-0-0 …36-6
2. Ακαδημία Ηρ. …6 …2-0-1 ….26-12
3. ΝΟΡ ………………3 …1-0-2 ….20-25
4. ΟΦΗ ……………..0 …0-0-3 …..6-45