Στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας βρίσκεται από χθες η Εθνική πόλο των γυναικών όπου σ’ αυτή συμμετέχει η Ρεθεμνιώτισσα πολίστρια Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη. Οι ασημένιες πρωταθλήτριες Ευρώπης από την περσινή διοργάνωση, δίνει προκριματικούς αγώνες για το παγκόσμιο κύπελλο με την ευχή να προκριθούν (όπως τα κατάφερε η Εθνική ανδρών από την Ποντγκόριτσα) στη τελική φάση που θα διεξαχθεί στο Λογκ Μπιτς (23-25 Ιουνίου).
Η προκριματική φάση αυτή διεξάγεται σε δυο ομίλους με πρώτο σημείο των μαχών το Ρότερνταμ κι έπειτα την Αθήνα στις 19-21 Απριλίου.
Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, παίρνουν μεν την πρόκριση για την τελική φάση, αλλά θα παίξουν κανονικά στην Αθήνα, απ’ όπου άλλες δύο ομάδες (3ες και 4ες στο Ρότερνταμ) θα πάρουν το εισιτήριο.
Η προπονήτρια του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος έχει μαζί της στην αποστολή τις εξής πολίστριες: Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Σταματοπούλου (τερματοφύλακες), Φοίβη Αγγελίδη, Φωτεινή Τριχά, Νικόλ Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου (αρχηγός), Έλενα Ξενάκη, Ειρήνη Νίνου, Έλενα Ελληνιάδη, Χριστίνα Σιούτη, Βασιλική Πλευρίτου, Αθηνά-Δήμητρα-Γιαννοπούλου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Ελευθερία Φουντωτού, Στεφανία Σάντα.
Στο Ρότερνταμ, οκτώ ομάδες είναι χωρισμένες σε δυο ομίλους:
Α’ Όμιλος: Ελλάδα, Ολλανδία, Ουγγαρία, Αυστραλί
Β’ Όμιλος: Ισπανία, ΗΠΑ, Ιταλία, Κίνα
Η Εθνική ομάδα θα αγωνιστεί κατά σειρά με τις: Ουγγαρία (χθες), 12/4, 19:30, Ολλανδία, 13/4, 15:00, Αυστραλία.