Το Ηράκλειο “έσπασε” την έδρα του Ρέθυμνο Cretan Kings στο “Μελίνα Μερκούρη” στον πρώτο τελικό των πλέι οφ για τον τίτλο του πρωταθλητή ΕΚΑΣΚ στους άνδρες κάνοντας το… 0-1.
Οι παίκτες του Δημήτρη Μητρόπουλου ήταν πρωταγωνιστές από το β’ δεκάλεπτο κι έπειτα αλλά από το 36′ και μετά παρουσίασαν έντονα σημάδια κόπωσης αλλά και άγχους. Βλέπετε, στο 4’30” οι Ηρακλειώτες πέρασαν μπροστά για δεύτερη φορά στο ματς με 46-47 με γκολ-φάουλ τρίποντο του Κατσούρι.
Το τέλος ήταν ιδιαίτερα πιεστικό με τους Ρεθεμνιώτες να μην μπορούν να σταματήσουν τον που έκανε μεγάλη ζημιά από τα σουτ μέσης και μακρινής απόστασης.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-20, 40-34, 52-58.
Ο επόμενος (2ος) τελικός
Τετάρτη 10 Μαΐου
Κλ. Λίντο, Ηράκλειο – Ρέθυμνο Cretan Kings