Το Πάσχα πέρασε και οι τέσσερις κορυφαίες ομάδες της ΕΚΑΣΚ, το Ρέθυμνο Cretan Kings, το Ηράκλειο, ο ΟΑ Χανίων και ο Ηρόδοτος βρίσκονται ήδη σε τροχιά ημιτελικών. Μετά την ολοκλήρωση κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος μπάσκετ, οι φιναλίστ εισέρχονται σε δύο γύρους, τον ημιτελικό και τον τελικό.
Το πρωτοπόρο Ρέθυμνο Cretan Kings που έχει το καθολικό πλεονέκτημα έδρας, θα υποδεχθεί τον 4ο της βαθμολογίας Ηρόδοτο. Η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, όπως και η σειρά για όλους τους αγώνες, ανοίγει από το “Μελίνα Μερκούρη” αυτό το Σάββατο 22 Απριλίου στις 18.00.
Το Ηράκλειο έχει πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον 3ο ΟΑΧ και θα δώσει τους αγώνες του στο Λίντο ξεκινώντας από την προσεχή Τετάρτη 26/4. Οι προκρίσεις για τον τελικό όπως και η σειρά των τελικών για την ανάδειξη του πρωταθλητή κρίνεται στις δύο νίκες.
Πρώτοι αγώνες ημιτελικών:
Σάββατο 22 Απριλίου, 18:00
Κλ “Μ. Μερκούρη”: Ρέθυμνο C.K. -Ηρόδοτος
Τετάρτη 26 Απριλίου, 19:30
Κλ. Λίντο: Ηράκλειο-ΟΑ Χανίων