Το Σάββατο 27 Αυγούστου, ημέρα θανάτου του Le Corbusier ολοκληρώνεται η πρώτη -εξαιρετικά επιτυχημένη- φάση της δέσμης εκδηλώσεων «Αναφορά στον Ελ/Le Corbusier -Χανιά» σε σύλληψη, επιστημονική επιμέλεια και οργάνωση της Αμαλίας Κωτσάκη (επίκουρης καθηγήτριας της Αρχιτεκτονικής Σχολής του Πολυτεχνείου Κρήτης) με μια εκδήλωση – συνδιοργάνωση του ΚΑΜ και Ελληνογαλλικού Συλλόγου Χανίων – που περιλαμβάνει ένα σύγχρονο μουσικοχορευτικό δρώμενο, βραβεύσεις, μπαζάρ και χάπενιγκ.
Στο πρώτο μέρος του δρώμενου, μια σύγχρονη χορογραφία ειδικά για την περίσταση, αφιερωμένη στον άνθρωπο, το έργο και το σύμβολο Le Corbusier θα αποδοθεί από τον Ταξιάρχη Βασιλάκο. Πηγή έμπνευσης αποτελούν ο εσωτερικός χώρος του cabanon, καθώς και η καθημερινότητα του Le Corbusier, μέσα από τη φωτογραφική εξιστόρηση που λαμβάνει χώρα στην έκθεση.
Στη συνέχεια, το ξύλινο cabanon θα μετατραπεί σε μουσική σκηνή που ταξιδεύει στη Μεσόγειο, πηγή έμπνευσης αλλά και γαλήνης για τον Le Corbusier. Θα ακούσουμε παραδοσιακούς ήχους της Μεσογείου τραγουδισμένους σε γαλλικά, ελληνικά, αραβικά, ισπανικά αλλά και ιταλικά από την Ξανθούλα Ντακοβάνου, με τους εξαιρετικούς Στέφανο Φίλο στο βιολί, Σοφία Ευκλείδου στο τσέλο και Ταξιάρχη Βασιλάκο στο ακορντεόν.
Το μουσικοχορευτικό δρώμενο θα καταλήξει στη θάλασσα, που αγκάλιασε το μισεμό του Le Corbusier.
Στον χώρο του ΚΑΜ θα λειτουργήσει κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης μπαζάρ με εκδόσεις του ΚΑΜ για τον Le Corbusier, καθώς αντικείμενα από το πωλητήριό του σε χαμηλές τιμές, ενώ παράλληλα θα εκτίθενται οι ζωγραφιές των παιδιών που συμμετείχαν στις εκπαιδευτικές δράσεις της δέσμης Ελ/Le Corbusier.
Πρόγραμμα
20.00 Χαιρετισμοί
20.10 Aμαλία Κωτσάκη, επιστ. επιμελήτρια δέσμης εκδηλώσεων Ελ/Le Corbusier- Χανιά. Σύντομη αποτίμηση της δέσμης εκδηλώσεων.
20.20 Απονομή βραβείων διαγωνισμού ζωγραφικής για παιδιά «Το δικό μου μοντέρνο καλύβι», που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων της δέσμης εκδηλώσεων Le Corbusier.
20.30 Aπονομή τιμητικής διάκρισης στον Δημήτρη Σεργεντάνη, που διακρίθηκε με Α’ βραβείο στο διεθνή διαγωνισμό design για κάθισμα που σχεδίασε με αφορμή την έκθεση στο ΚΑΜ
20.40 Ευχαριστίες στους εθελοντές και χορηγούς.
20.45 Μουσικοχορευτικό δρώμενο «Kαλό ταξίδι κύριε Le Corbusier»
– Σύγχρονος χορός εμπνευσμένος από το έργο του Le Corbusier, που συντέθηκε ειδικά για την περίσταση σε απόδοση Ταξιάρχη Βασιλάκου.
– Μουσικές της Μεσογείου με τη Ξανθούλα Ντακοβάνου, τραγούδι Στέφανο Φίλο, βιολί, Σοφία Ευκλείδου, τσέλο, Ταξιάρχη Βασιλάκο στο ακορντεόν.
– Χάπενιγκ.