Δίχως κάποιον βαθμό αλλά ως ένα σημείο με ικανοποιητικές εμφανίσεις στο β’ μέρος επέστρεψαν αμφότερα τα συγκροτήματα του Ρεθύμνου Κ14 και Κ16 από το Γάζι απέναντι στο Ηράκλειο. Οι παίδες αγωνίστηκαν πρώτοι κι έχασαν με 3-2 έχοντας -μάλλον- υπερεκτιμήσει την ομάδα του όμορου νομού ενώ οι νέοι έχασαν με 3-0 έχοντας κι εκείνοι μία σαφώς καλύτερη εικόνα στο β’ μέρος του αγώνα.
Το Ρέθυμνο παραμένει 3ο και στις δύο ηλικιακές κατηγορίες ενώ Χανιά και Ηράκλειο μάχονται για την κατάληψη των πρώτων θέσεων.
K14: Ηράκλειο – Ρέθυμνο 3-2
Οι πιτσιρικάδες της Μικτής Ρεθύμνου έδειξαν τί πραγματικά μπορούν να κάνουν, μόνο που τους έλειψε αυτό το… κάτι για να φτάσουν σ’ ένα μεγάλο αποτέλεσμα μέσα στο Ηράκλειο. Ηττήθηκαν με 3-2 έχοντας προηγηθεί από το 18′ με γκολ του Ανδρέα Μπάρδη ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά στο τετ-α-τετ που είχε με τον Ηρακλειώτη πορτιέρε.
Στο α’ ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχισαν (ένα παραπάνω βλέποντας ότι έμειναν πίσω στο σκορ) κι αφού στο 10′ ο Ηλιάκης αντέδρασε εξαιρετικά στο σουτ του Παπαφραγκάκη. Στο 14′ ο Πατεράκης είχε σουτ λίγο άουτ και στο 19′ προειδοποίησαν με το σουτ του Πατραμάνη να βρίσκει το δοκάρι.
Στο 24′ λοιπόν έφεραν το ματς στα ίσια με κεφαλιά-γκολ του Πατεράκη. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 29′ ήρθε και το 2-1 όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Πατραμάνης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο οι Ηρακλειώτες σκόραραν και τρίτη φορά στο 34′ με τον Υζάι Νόργκεν με δυνατό σουτ.
Το β’ ημίχρονο έγινε ένα διαφορετικό ματς. Κι αυτό γιατί, οι παίκτες του Π. Καραντάθα ευτύχησαν να μειώσουν σε 3-2 με υποδειγματικό πλασέ του Θανάση Θωμά. Το γκολ γέμισε με άγχος τους γηπεδούχους που πέρασαν δύσκολα στη συνέχεια. Βλέπετε, από το 45′ και πάλι ο Θωμάς είχε καλή χαμένη ευκαιρία όπως και στο 67′ όταν στάθηκε άτυχος στο τετ-α-τετ που είχε απέναντι στον Κάββαλο αλλά και με τον Μίτο στο 78′.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Κασάπάκης): Kάββαλος, Κογκάκης (68′ Παναγιωτάκης), Κλάδος, Πλαΐτης, Γεωργακόπουλος, Πατεράκης, Μπουλούκας (79′ Αγαπάκης), Παπαδάκης, Πατραμάνης (41′ Γιακουμάκης), Νόργκεν, Παπαφραγκάκης (41′ Αλεξάκης).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καραντάθας): Ηλιάκης, Τζανάκης, Μίτο, Παπαπαναγιώτου, Ζουλάκης (41′ Αναστασιάδης), Τζιλεδάκης (76′ Λέκκας), Γεωρβασάκης (56′ Μπαξεβάνης), Παπαδάκης (30′ Αντωνίου Αρκ. 76′ Δαμανάκης), Μπάρδη, Καρανταθάς, Θωμάς.
Κ14: Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Ηράκλειο – Ρέθυμνο …….3-2
(24′ Πατεράκης, 29′ Πατραμάνης, 34′ Νόργκεν – 18′ Μπάρδη, 48′ Θωμάς)
Χανιά – Λασίθι ……………….8-0
(10′ Αμπατζής, 27′, 46′, 52′ Μιχάκης, 65′ Ζμάλι, 66′ Μαναρώλης, 70′ Συγγελάκης, 77′ Βαρουχάκης)
Η βαθμολογία
Ομάδα ……………Β. ..Ν-Ι-Η ..Γκολ
1. Ηράκλειο ……..12 …4-0-0 ….20-4
2. Χανιά ………………9 ….3-0-1 …14-2
3. Ρέθυμνο …………3 …1-0-3 …..5-8
4. Λασίθι …………….0 ….0-0-4 ….1-26
Η 3η αγωνιστική (εξ αναβολής)
Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου
Γηπ. Μουρνιών; Χανιά – Ηράκλειο
Γηπ. “Μισεδάκειο”: Λασίθι – Ρέθυμνο
Κ16: Ηράκλειο – Ρέθυμνο 3-0
Το Ηράκλειο Κ16 είναι μια ομάδα προικισμένη από ταλέντο αλλά που είχε αφήσει βαθμούς στο Ρέθυμνο ελέω μιας καταπληκτικής εμφάνισης της ΕΠΣΡ πριν από έναν μήνα όταν είχε αναδειχθεί ισόπαλη με 1-1. Αυτή τη φορά, τα πράγματα στο Γάζι δεν ήταν εύκολα για τους παίκτες του Παναγιώτη Καραντάθα που συνάντησαν πολύ μεγάλη πίεση στο α’ ημίχρονο δεχόμενοι δύο γκολ.
Παρ’ όλα αυτά, ήταν εκείνοι που έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν από την καταπληκτική ενέργεια του Αναστασιάδη στο 18′ τριπλάροντας τρεις αντιπάλους του, έκοψε στον επερχόμενο Παπαγιαννάκη ο οποίος σούταρε για να μπλοκάρει εξ επαφής ο Αλεξανδράκης. Το Ηράκλειο από την πλευρά του, δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες έχοντας και πάλι σε πολύ καλή μέρα τον Χαραλμπάκη όπως αυτή του 4′, του 14′, του 17′, του 20′ αλλά και του 30′. Στο 32′ όμως βρήκε δίχτυα με συρτή εκτέλεση φάουλ του Βγόντζα.
Οι γηπεδούχοι είχαν καλή ψυχολογία και έφτασαν και σε 2ο τέρμα στο 44′ με κεφαλιά Φίλιππο Καλογιαννάκη έπειτα από σέντρα του Ζέφι.
Στην επανάληψη το Ρέθυμνο ήταν η ομάδα που μπήκε εμφανώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά το Ηράκλειο έβρισκε διαδρόμους για να επιτεθεί. Πάντως το 3-0 το δέχθηκε από ένα στημένο, από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ντελής, η άμυνα του Ρεθύμνου δεν έδιωξε και ο Μαυρογιάννης έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ανωγειανάκης): Αλεξανδράκης, Βγόντζας, Μενεγάτος, Ντελής, Τζιράκης, Αντέο, Καλογιαννάκης Στ., Καλογιαννάκης Φ., Μαυρογιάννης, Ψαρολογάκης, Κωστάκης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καραντάθας): Χαραλαμπάκης, Βρυλλάκης, Γκιόκα, Καζαμίας, Τσόγκας, Παπαγιαννάκης, Φερχάτι (46′ Αραπάι), Ανδριώτης, Γκίνι, Αναστασιάδης, Παπαδάκης.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
Ηράκλειο – Ρέθυμνο ………..3-0
(32′ Βγόντζας, 44′ Φ. Καλογιαννάκης, 69′ Μαυρογιάννης)
Χανιά – Λασίθι …………………….4-0
(28′ Χαίδεμενάκης, 67′, 82′ Γεωργιακάκης, 83′ Ταπανάρης)
Η βαθμολογία
Ομάδα ………..Β. ..Ν-Ι-Η ..Γκολ
1. Χανιά …………12 …4-0-0 ..19-1
2. Ηράκλειο ….10 …3-1-0 …14-2
3. Ρέθυμνο ……1 …0-1-3 …2-13
4. Λασίθι ………..0 …0-0-4 …1-20
Η 3η αγωνιστική (εξ αναβολής)
Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου
Γηπ. Μουρνιών; Χανιά-Ηράκλειο
Γηπ. “Μισεδάκειο”: Λασίθι-Ρέθυμνο