Ο Φράνκο Λάμτσε επέστρεψε στην Επισκοπή. Ο δυναμικός στόπερ γυρίζει στo Ρέθυμνο και στους “γυπαετούς” έπειτα από ένα διάλειμμα ενός έτους. Ο 24χρονος κεντρικός αμυντικός δεν χρειάστηκε πολύ για να περάσει τις… εξετάσεις των Πισκοπιανών. Τον γνωρίζουν, ξέρουν τί χαρακτήρας είναι αλλά και πόσα μπορεί να προσφέρει στην ομάδα τους. Χθες συναντήθηκαν οι δύο πλευρές στα γραφεία των Ρεθεμνιωτών προκειμένου να δώσουν τα χέρια…
Έρχεται από μία γεμάτη χρονιά
Ο Λάμτσε πέρυσι αγωνιζόταν στον Αστέρα Βλαχιώτη παίρνοντας από την πρώτη στιγμή θέση βασικού στο κέντρο της άμυνας των Πελοπονήσιων σε μια κατηγορία, τη SL2 όπου αγωνίστηκε για πρώτη φορά με επιτυχία.
Ο Αστέρας μπορεί να υποβιβάστηκε στο τέλος όμως είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι παρ’ ότι στο μέσον της περασμένης και δη με την έλευση του κ. Βελιτζέλου στον πάγκο άλλαξαν πολλά και πολλοί στο ρόστερ -όχι όμως ο Λάμτσε- που συνέχισε να αποτελεί μέλος και μάλιστα αναντικατάστατο μετρώντας 29 συμμετοχές στο πρωτάθλημα (από τις 32) και 1 στο κύπελλο Ελλάδας.
Σε γνώριμα λημέρια
Χθες ο ίδιος πέρασε από τα γραφεία της Επισκοπής και επισημοποιήθηκε η μεταγραφή του με τους “γυπαετούς” να αναφέρουν: “Η ΠΑΕ Επισκοπή με χαρά ανακοινώνει τη μεταγραφή του ποδοσφαιριστή Φράνκο Λάμτσε για τη σεζόν 2022-23. Ο 24χρονος είναι κεντρικός αμυντικός και έχει γεννηθεί στο Τσοροβόντε της Αλβανίας στις 30/7/1998. Έχει ύψος 1,84μ., είναι γρήγορος, είναι δυναμικός και διακρίνεται για το αγωνιστικό του πάθος.
Ο Φράνκο Λάμτσε έχει δύο υποκοότητες, την αλβανική και την ελληνική αφού έχει γεννηθεί στη γειτονική χώρα και συγκεκριμένα στην πόλη Τσοροβόντε αλλά επί της ουσίας είναι γαλουχημένος και μεγαλωμένος στην Ελλάδα και δη στην Κρήτη και τα Χανιά.
Τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα τα έκανε στη Δόξα Παχιανών όμως η βελτίωσή του ήταν ραγδαία με την ΠΑΕ Πλατανιά να τον παίρνει στην Κ20. Στην Παλαιόχωρα δόθηκε δανεικός για να παίξει στη Γ” Εθνική και άμεσα αναβαθμίστηκε μέσω της μεταγραφής του στη SL2 και την ΠΑΕ Χανιά.
Τη σεζόν 2020-21 αγωνίστηκε με επιτυχία στην Επισκοπή μας όπου ήταν μέλος της ομάδας που κατέλαβε την 2η θέση στη Footnball League.
Πέρυσι ήταν βασικός αμυντικός στον Αστέρα Βλαχιώτη στη SL2 μετρώντας 29 συμμετοχές.
Φέτος με χαρά τον βλέπουμε να επιστρέφει στην ομάδα μας. Ο σύλλογός μας, τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές ομαδικές και ατομικές επιτυχίες”.
Φρ. Λάμτσε: “Γύρισα σε ανθρώπους που με εκτιμούν και τους εκτιμώ”
Για τον Φράνκο Λάμτσε όλα ήταν γνώριμα χθες. Το μέρος, οι άνθρωποι… Ο ίδιος τόνισε αμέσως μετά τις σχετικές υπογραφές: “Είμαι χαρούμενος που θα αγωνιστώ και φέτος για την Επισκοπή όπως έναν χρόνο πριν γιατί επιστρέφω σε ανθρώπους που με εκτιμούν και τους εκτιμώ ιδιαίτερα.
Αυτό που εύχομαι σε πρώτη φάση είναι να έχουμε όλοι υγεία. Επίσης να έχουμε μια όμορφη χρονιά και να καταφέρουμε τους στόχους μας να τους επιτύχουμε… όλους και γρήγορα.
Το ότι βρίσκομαι ξανά στην Επισκοπή είναι σημαντικό γιατί είδα τους ίδιους ανθρώπους με το χαμόγελο στα χείλη. Δεν ξεχνώ άλλωστε ότι η Επισκοπή ήταν η πρώτη ομάδα με την ομάδα κατέγραψα επαγγελματικές συμμετοχές.”
Μεγάλη συμμετοχή στα trials
Στο μεταξύ, από το Σάββατο που μας πέρασε διεξάγονται τα tials. Το Σάββατο έγιναν στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” λόγω της δυνατής νεροποντής.
Ο Ντάριλ Γουίλαρντ είχε τη δυνατότητα να δει από πρώτη ματιά 25 ποδοσφαιριστές. Έχει άλλωστε ένα περιθώριο ως την προσεχή Πέμπτη να βγάλει τα τελικά του συμπεράσματα και να δει κατά πόσο θα επιλέξει έναν, δύο ή κάποια παιδιά παραπάνω για την έναρξη της προετοιμασίας.
Τέλος, στην Επισκοπή αποχαιρέτησαν με τη σειρά τους τον επί χρόνια παράγοντα του Εργοτέλη (διετέλεσε και πρόεδρος του συλλόγου) και του ΟΦΗ, τον Γιώργο Πουλινάκη ο οποίος “έφυγε” από τη ζωή.