Μέσα σε τρία και τέσσερα 24ωρα ολοκληρώνεται η α’ φάση του κυπέλλου ΕΠΣΡ. Οι επαναληπτικοί αγώνες του περασμένου Σαββατοκύριακου, διεξάγονται σήμερα Τετάρτη, όλοι στις 16.00 πλην ενός, αυτού στα Μισίρια ανάμεσα σε Δόξα Πλατανέ και Φλόγας Ρουστίκων το οποίο θα ξεκινήσει στις 17.00.
Όπως είναι ευρέως γνωστό, και στα πέντε ζευγάρια υπάρχουν ξεκάθαρα φαβορί πλην εκείνου στο Γεράνι όπου ο Ποσειδώνας θα προσπαθήσει να επιστρέψει από το 2-0, σκορ με το οποίο ηττήθηκε στους Αρμένους από τον πολύ καλό ΟΦΑ. Είναι δύσκολο αλλά μιλάμε για ένα ποδοσφαιρικό σκορ, υπό την έννοια ότι με τα νέα δεδομένα προκρίσεων που επιβάλλει η UEFA, δύο γκολ μπορεί να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.
Σε όλα τα υπόλοιπα παιγνίδια είναι πολύ δύσκολο να δούμε να αντιστρέφονται τα σκορ. Δεν αποκλείουμε νικητές αλλά τα σκορ είναι σχετικά απαγορευτικά. Κι αν το, Αστέρας Περάματος – Ρεθυμνιακός παραμένει ένα παραδοσιακό ντέρμπι όπου ο Ρεθυμνιακός θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει την πρόκριση, στα υπόλοιπα, οι ομάδες που έχουν το προβάδισμα, δείχνουν να βρίσκονται και σε καλύτερο “αγωνιστικό φεγγάρι”.
Η 2η αγωνιστική (επαναληπτικοί)
Τετάρτη 4 Οκτωβρίου, 16.00:
1. Γηπ. Γερανίου: ΑΟ Ποσειδών – ΟΦ Αρμένων (Σκορ α’ αγώνα: 0-2)
4. Γηπ. Λιβαδίων: Λιβάδια – Άρης (Σκορ α’ αγώνα: 0-5)
5. Γηπ. Αλφάς: Αστέρας Περ. – Ρεθυμνιακός (Σκορ α’ αγώνα: 0-4)
Πέμπτη 5 Οκτωβρίου, 16.00
3. Γηπ. Σοχώρας: Αστέρας – Τάλως Μελ. (Σκορ α’ αγώνα: 6-1)
(17.00)
2. Γηπ. Μισιρίων: Δόξα Πλατανέ – Φλόγα Ρουστ. (Σκορ α’ αγώνα: 6-3)