27 °C Rethymno, GR
17/05/2022

ΟΙ 8 ΟΜΙΛΟΙ, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Η κλήρωση του φετινού Μουντιάλ

Η κλήρωση του παγκοσμίου κυπέλλου, Κατάρ ’22 πραγματοποιήθηκε σήμερα (Παρασκευή 1/4) στη Ντόχα όπου δεν είχε μεγάλες εκπλήξεις.

Το φετινό Μουντιάλ «σπάει τα δεσμά» της Ευρώπης και της λατινικής Αμερικής και πηγαίνει για δεύτερη φορά στην 92χρονη ιστορία του στην Ασία και συγκεκριμένα.
Μάλιστα η καινοτομία είναι ότι η διοργάνωση δεν θα διεξαχθεί το καλοκαίρι αλλά το φθινόπωρο και συγκεκριμένα στις 21 Νοεμβρίου λόγω των ιδιαίτερων κλιματολογικών συνθηκών.
Η κληρωτίδα έβγαλε μόνο δύο ισοδύναμους ομίλους. Επί παραδείγματι, στον 5ο βλέπουμε ομάδες όπως, η Ισπανία, η Γερμανία, η Ιαπωνία ενώ στον 6ο το Βέλγιο, την Κροατία.
Η σέντρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα γίνει τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου στις 12:00, στο Al Bayt Stadium.

Η φάση των ομίλων θα διεξαχθεί μέσα σε διάστημα 12 ημερών, από τις 21 Νοεμβρίου μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου.

Οι όμιλοι
1ος Όμιλος
Κατάρ, Ολλανδία, Σενεγάλη, Εκουαδόρ

2ος Όμιλος
Αγγλία, ΗΠΑ, Ιράν, Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία

3ος Όμιλος
Αργεντινή, Μεξικό, Πολωνία, Σαουδική Αραβία

4ος Όμιλος
Γαλλία, Δανία, Τυνησία, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Αυστραλία / Περού

5ος Όμιλος
Ισπανία, Γερμανία, Ιαπωνία, Κόστα Ρίκα ή Νέα Ζηλανδία

6ος Όμιλος
Βέλγιο, Κροατία, Μαρόκο, Καναδάς

7ος Όμιλος
Βραζιλία, Ελβετία, Σερβία, Καμερούν

8ος Όμιλος
Πορτογαλία, Ουρουγουάη, Νότια Κορέα, Γκάνα

Αναλυτικά το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων:

Το πρόγραμμα του α’ ομίλου
1η Αγωνιστική – 21 Νοεμβρίου
Κατάρ – Εκουαδόρ
Σενεγάλη – Ολλανδία

2η Αγωνιστική – 25 Νοεμβρίου
Κατάρ – Σενεγάλη
Ολλανδία – Εκουαδόρ

3η Αγωνιστική – 29 Νοεμβρίου
Ολλανδία – Κατάρ
Εκουαδόρ – Σενεγάλη

 

Το πρόγραμμα του β’ ομίλου
1η αγωνιστική – 21 Νοεμβρίου
Αγγλία – Ιράν
ΗΠΑ – Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία

2η αγωνιστική – 25 Νοεμβρίου
Αγγλία – ΗΠΑ
Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία – Ιράν

3η αγωνιστική – 29 Νοεμβρίου
Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία – Αγγλία
Ιράν – ΗΠΑ

 

Το πρόγραμμα του γ’ ομίλου
1η αγωνιστική – 22 Νοεμβρίου
Αργεντινή – Σοαυδική Αραβία
Μεξικό – Πολωνία

2η αγωνιστική – 26 Νοεμβρίου
Αργεντινή – Μεξικό
Πολωνία – Σαουδική Αραβία

3η αγωνιστική – 30 Νοεμβρίου
Πολωνία – Αργεντινή
Σαουδική Αραβία – Μεξικό

Το πρόγραμμα του δ’ ομίλου
1η αγωνιστική – 22 Νοεμβρίου
Γαλλία – ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού
Δανία – Τυνησία

2η αγωνιστική – 26 Νοεμβρίου
Γαλλία – Δανία
Τυνησία – ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού

3η αγωνιστική – 30 Νοεμβρίου
Τυνησία – Γαλλία
ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού – Δανία

 

Το πρόγραμμα του ε’ ομίλου
1η αγωνιστική – 23 Νοεμβρίου
Ισπανία – Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία
Γερμανία – Ιαπωνία

2η αγωνιστική – 27 Νοεμβρίου
Ισπανία – Γερμανία
Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία

3η αγωνιστική – 1 Δεκεμβρίου
Ιαπωνία – Ισπανία
Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία – Γερμανία

 

Το πρόγραμμα του στ’ ομίλου
1η αγωνιστική – 23 Νοεμβρίου
Βέλγιο – Καναδάς
Μαρόκο – Κροατία

2η αγωνιστική – 27 Νοεμβρίου
Βέλγιο – Μαρόκο
Κροατία – Καναδάς

3η αγωνιστική – 1 Δεκεμβρίου
Κροατία – Βέλγιο
Καναδάς – Μαρόκο

Το πρόγραμμα του ζ’ ομίλου
1η αγωνιστική – 24 Νοεμβρίου
Βραζιλία – Σερβία
Ελβετία – Καμερούν

2η αγωνιστική – 28 Νοεμβρίου
Βραζιλία – Ελβετία
Καμερούν – Σερβία

3η αγωνιστική – 2 Δεκεμβρίου
Καμερούν – Βραζιλία
Σερβία – Ελβετία

 

Το πρόγραμμα του ή ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 24 Νοεμβρίου
Πορτογαλία – Γκάνα
Ουρουγουάη – Νότια Κορέα

2η αγωνιστική – 28 Νοεμβρίου
Πορτογαλία – Ουρουγουάη
Νότια Κορέα – Γκάνα

3η αγωνιστική – 2 Δεκεμβρίου
Νότια Κορέα – Πορτογαλία
Γκάνα – Ουρουγουάη

 

Ο δρόμος μέχρι τον τελικό