Το ρεθεμνιώτικο δίδυμο με οδηγό τον Λευτέρη Αλυγιζάκη και συνοδηγό τον Μιχάλη Χατζηδάκη, αναδείχθηκε το κορυφαίο μέσα από το 44ο ράλι Κρήτης που ολοκληρώθηκε στο Ηράκλειο.
Επρόκειτο για ένα από τα πιο ωραία σε ροή ράλι του νησιού σε άσφαλτο με το ρεθεμνιώτικο πλήρωμα και το Skoda Fabia R5, να αναλαμβάνει εξ αρχής τα ηνία του αγώνα παραμένοντας πρώτο ως και το τέλος του.
Μάλιστα ο χρόνος που σημείωσε ήταν ο πιο γρήγορος στις 5 από τις 8 ειδικές διαδρομές, μεταξύ αυτών και της Powerstage, και τον ολοκλήρωσε με το απόλυτο των βαθμών. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Αλυγιζάκη – Χατζηδάκη σε αγώνα «Ράλι Κρήτης» μετά από αυτή που είχαν επιτύχει το 2016.
Οι δε, Γιώργος Περουλάκης – Λευτέρης Σαρρής τερμάτισαν στη 2η θέση οδηγώντας Mitsubishi Lancer VIII.
Ακολούθως, το δίδυμο των Γιώργου Αναπολιοτάκη – Θανάση Τσιούκα που διακρίνεται τα τελευταία χρόνια, έλαβε τη 3η θέση αφού συνάντησε ηλεκτρολογικό πρόβλημα στην εκκίνηση της δεύτερης ημέρας. Παρ’ όλα αυτά, σημείωσε τον πιο γρήγορο χρόνο σε 3 ειδικές διαδρομές.
Ακολούθησαν οι Δημήτρης Κτιστάκης -Μάνος Κτιστάκης στην 4η θέση της γενικής κατάταξης και κατέκτησαν τη νίκη στη δικίνητη κατηγορία της F2 καθώς και τη κλάση C3 όπου συμμετείχαν.
Την Οργάνωση του καταληκτικού γύρου του Π.Π.Ρ. Ασφάλτου είχε αναλάβει ο Αθλητικός Όμιλος Κρήτης-ΑO Kρήτης χορηγός του αγώνα είναι η Η & Κ ΑΕΒΕ, αποκλειστικός έμπορος και εξουσιοδοτημένος επισκευαστής αυτοκινήτων HYUNDAI-ΚΙΑ για το νομό Ηρακλείου.
O Α.Ο. Κρήτης ευχαρίστησε όλους τους συμμετέχοντες του φετινού αγώνα, και ανανέωσε το ραντεβού του, για το 2024 και την 45η έκδοση του Ράλi Κρήτης.