Επιτέλους νίκη για τον Ερμή ο οποίος νίκησε στα Ζωνιανά με 3-0 τον Ατρόμητο. Οι “πράσινοι” του Μηνά Πίτσου με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της ενδεκάδας, νίκησαν τους ουραγούς της Γ’ Εθνικής και μπορούν να ελπίζουν για τη συνέχεια, αρκεί να δείξουν ένα ακόμη καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια. Αντιθέτως, η ελλιπέστατη Επισκοπή “λύγισε” στο τελευταίο δεκάλεπτο μέσα στη Ριζούπολη και έχασε από τον Απόλλωνα με 2-0.
Αυτό που πρέπει να επισημάνουμε βέβαια είναι ότι, ο συντελεστής δυσκολίας (παραμονής) για τις ομάδες ολοένα και ανεβαίνει αφού από τους 22 βαθμούς ως τους 26 βαθμούς βρίσκονται 5 ομάδες (ΑΟ Υπάτου, Αλμυρός, Επισκοπή, ΑΟΑΝ και Χαϊδάρι) και μάλιστα οι, ΑΟΑΝ, ΑΟ Υπάτου, Ερμής Ζωνιανών και Φωστήρας (ο τελευταίος βρίσκεται στο μεταίχμιο με 21 βαθμούς) μετρούν από ένα ματς λιγότερο!
Ερμής – Ατρόμητος Π. 3-0
Στα Ζωνιανά λοιπόν ο Ερμής ήταν μία διαφορετική ομάδα σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν. Με τους Παραγουανούς Οσβάλντο, Άπιελ, και επίσης με νέα πρόσωπα τους, Δερμιτζάκη, Παππά, με τους νέους που μπήκαν στο ημίχρονο, Γρ. Χνάρη και Διγενή αλλά και τον Αυγουστάκη που παίρνει ολοένα και περισσότερο χρόνο συμμετοχής, ο Μηνάς Πίτσος είδε την ομάδα του να σκοράρει στο 14′ για πρώτη φορά όταν ο Κωστάκης ανατράπηκε από τον Λέλλο και ο ρέφερι Κυριακόπουλος καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λίτσκας ο οποίος νικήθηκε από τον Καπατσώρη όμως στην επαναφορά ο Κωστάκης με σουτ άνοιξε το σκορ.
Στο 26′ ήρθε και το 2-0 ξανά με εκτέλεση πέναλτι όταν ανατράπηκε ο Κεφαλούκος από τον Ρηγόπουλο. Αυτή τη φορά εκτελεστής ήταν ο Μπαμπουλάκης που σκόραρε και έδωσε “αέρα νίκης” στην ομάδα του.
Στο 64′ είχαμε το 3-0 όταν ο Λίτσκας εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Να σημειωθεί βέβαια ότι, ο Ατρόμητος ήρθε με πολλές απουσίες στην Κρήτη αφού 8 ποδοσφαιριστές του αλλά και ο προπονητής Λαϊβεράς, είχαν διαγνωστεί με κορονοϊό.
Η διαιτησία: Κυριακόπουλος, Μπιμπάκης, Βασιλάκης (Ηρακλείου)
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Μ. Πίτσος): Δερμιτζάκης, Γεμιστός (81’ Ζερβός), Σαρρής (81’ Διγενής), Άπιελ, Μπαμπουλάκης (46’ Αυγουστάκης), Λίτσκας, Κεφαλούκος, Κωστάκης (68’ Γρ. Χνάρης), Τουρνάκης, Παππάς, Οσβάλντο (60’ Κοζορώνης).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Π. (Α. Καρπούζας): Καπατσώρης, Λέλλος, Μανούρης (65’ Τάσης), Ρούστα, Κοζάκης, Αποστόλου, Τσάκα, Ρηγόπουλος, Καφτηράνης, Κοτσερίδης, Κογιός (80’ Νικολούδης).
Απόλλων – Επισκοπή 2-0
Στη Ριζούπολη, η Επισκοπή παρουσιάστηκε με πολλές ελλείψεις απέναντι στον Απόλλωνα που κάνει τη δική του μεγάλη προσπάθεια για να παραμείνει στην κατηγορία. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι “γυπαετοί” δεν είχαν αυτή τη φορά ούτε τους Μίχο, Δημητρακούδη που ήταν τιμωρημένοι.
Παρ’ όλα αυτά, κρατούσαν με χαρακτηριστική άνεση το “μηδέν” στην εστία τους ως το 79′.
Μάλιστα στο 16′ έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν ο νεοαποκτηθείς Συμεωνίδης πλαγιοκόπησε από αριστερά κι έκοψε στον Τζωρτζινάκη, εκείνος σούταρε για να κοντράρει η μπάλα σε σώματα αμυνομένων και ο Οργκίτο Μέτα με νέο σουτ από ιδανική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.
Έτσι, φτάσαμε στο 79′ όταν σε μια παράλληλη μπαλιά, ο Σπαρτιάτης με τάκλιν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό επηρέασε, όπως ήταν φυσικό, τους Ρεθεμνιώτες που δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα στο 83′. Προηγήθηκε μία σέντρα από τον Ρόδη, ο Παπαχρονόπουλος καραδοκούσε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Με τους “γυπαετούς” αγωνίστηκε ο Χανιώτης Σοφοκλής Γεωργιακάκης ενώ όπως όλα δείχνουν, θα ανακοινωθεί και ο 18χρονος στόπερ, Αναστάσης Χουρδάκης από την Ένωση Ρέντη.
Η διαιτησία: Δημαράκης (Δωδεκανήσου). Βοηθοί: Αλεξοπούλου – Σταυρόπουλος (Αν. Αττικής).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Καλούδης, Πριόνας, Κιρκιλιανίδης, Λιάκος, Ρόδης, Μελιόπουλος, Πιαστόπουλος, Σάλα, Παπαχρονόπουλος, Καραγκούνης, Τασιούλης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κόλτζος): Ψαρράς, Χάιδος, Συμεωνίδης, Κεφαλάς, Πάτας, Μεργέμογλου, Τραίτοράκης, Κοναγκάγια, Τζωρτζινάκης, Μέτα (70′ Γεωργιακάκης), Λέκα.
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Ηλυσιακός – ΑΟ Υπάτου ………………………..2-0
Ελλοπιακός – Εθνικός …………………………….0-4
Άρης Πετρούπολης – ΑΟΑΝ ………………..2-1
Ερμής Ζωνιανών – Ατρόμητος Πειρ. .3-0
Αγία Παρασκευή – Φωστήρας …………..1-2
Απόλλων – Επισκοπή ……………………………..2-0
Προοδευτική – ΠΟΑ ………………………………1-0
Χαϊδάρι – Αλμυρός …………………………………0-1
Περαμαϊκός – Πανιώνιος …………………….0-3
Η νέα βαθμολογία
Ομάδα …………..Β. …..Ν-Ι-Η ……Γκολ
1. Πανιώνιος …….47 …15-2-1 …….41-9
2. Εθνικός ………….42 ….12-6-0 …..33-8
3. Ηλυσιακός ……37 …..11-4-3 …..21-10
4. Άρης Πετρ. …..34 …..10-4-3 ……..23-14
5. ΠΟΑ ……………….30 ..…9-3-6 ….25-15
6. ΑΟ Υπάτου ……26 ……7-5-5 …..21-19
-. ΑΟΑΝ …………….26 ……7-5-6 ….28-21
8. Αλμυρός …………25 ……….6-7-2 ..19-13
9. Επισκοπή ………24 …….6-6-6 ….23-22
10. Χαϊδάρι …….…..23 ……6-5-7 ….18-17
——————————————
11. Προοδευτική …22 …7-4-7 ….21-21
—————————————–
12. Φωστήρας ……….21 …..5-6-6 …..12-15
13. Απόλλων Σμ. ……20 …4-8-6 …..19-19
14. Ερμής Ζων. ……..14 ….3-5-9 ….19-32
-. Περαμαϊκός ………..14 ..4-2-12 …..10-29
-. Ελλοπιακός……………14 3-6-10 14-26
17. Αγία Παρασκευή* 6 ..3-3-12 ..15-36
18. Ατρόμητος Π. ……….5 …1-2-14 …4-39
*Η Αγία Παρασκευή έχει ένα μηδενισμό και -3 βαθμούς.
Η επόμενη (19η) αγωνιστική
Κυριακή 21 Ιανουαρίου (15:00)
ΑΟ Υπάτου – Εθνικός
ΑΟΑΝ – Ηλυσιακός
Ατρόμητος Πειραιά – Ελλοπιακός
Φωστήρας – Αρης Πετρούπολης
Επισκοπή – Ερμής Ζωνιανών
ΠΟΑ – Αγ. Παρασκευή
Αλμυρός – Απόλλων
Πανιώνιος – Προοδευτική
Περαμαϊκός – Χαϊδάρι