Συνεχίζονται σήμερα και ολοκληρώνονται αύριο στο Ρέθυμνο οι εκδηλώσεις μνήμης και τιμής για την 81η Επέτειο της Μάχης της Κρήτης.
Χθες, στο Μνημείο Ελλήνων και Συμμάχων στα Μισίρια, παρουσία του Πρέσβη της Αυστραλίας στην Ελλάδα, Αθανάσιου Σπύρου,των τοπικών πολιτικών και αυτοδιοικητικών αρχών, εκπροσώπων φορέων, μαθητών και πολιτών, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο Μνημείο Ελλήνων και Συμμάχων στα Μισίρια. Αφού έγινε απόδοση τιμών από το Τμήμα Απόδοσης Τιμών του 547 Α/Μ.Τ.Π. και τη Φιλαρμονική του δήμου Ρεθύμνης, τελέστηκε από τον Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.Πρόδρομο επιμνημόσυνη Δέηση στο μνημείο των 110 Μαρτύρων, ενώ συγκίνηση επικράτησε όταν έγινε ονομαστική αναφορά τιμής στους εκτελεσθέντες ήρωες από τους Γερμανούς την 24η Μαίου 1941.
Η εκδήλωση τιμής έκλεισε με την κατάθεση στεφάνων από αρχές και από μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων και το Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού.
Σύντομους λόγους εκφώνησαν ο Πρόεδρος του ΣΥΝΠΟΛΙΣ Γιώργος Παπαδόσηφος, το μέλος του Πολιτιστικού Συλλόγου Μισιρίων Νίκος Μαριόλος,ενώ εκ μέρους του Βασίλη Παπαδόπουλου που ήταν παιδί το 1941 και διασώθηκε της εκτέλεσης όμως εκεί στην άμμο των Μισιρίων εκτελέστηκαν από τους Γερμανούς η μητέρα του,η θεία του και η γιαγιά του,διάβασε ένα συγκινητικό κείμενο ο Ιωάννης Παπαδομιχελάκης.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι βουλευτές Γιάννης Κεφαλογιάννης και Ανδρέας Ξανθός, ο δήμαρχος Γιώργος Μαρινάκης, ο αντιπεριφερειάρχης Νίκος Κακογιαννάκης,αντιδήμαρχοι του δήμου και δημοτικοί σύμβουλοι, εκπρόσωποι του Στρατού και των Σωμάτων Ασφαλείας.
Σήμερα Σάββατο,21 Μαΐου, θα γίνουν οι παρακάτω εκδηλώσεις:
Ώρα 10:00: Μνημείο Ελλήνων Πεσόντων – Θέση «Λατζιμάς»
– Προσέλευση των επισήμων και αρχών στον χώρο του Μνημείου. Απόδοση τιμών από Τιμητικό Άγημα της ΕΛ.ΑΣ.
– Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο Πεσόντων, την οποία θα τελέσει ο Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Πρόδρομος. Προσκλητήριο νεκρών – Εγερτήριο σάλπισμα – Κατάθεση στεφάνων.
– Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο της Πανελλήνιας Πολιτιστικής Ένωσης Μυλοποταμιτών κ. Εμμανουήλ Κυρίμη.
– Τήρηση 1΄σιγής – Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου.
Ώρα 11:30: Μνημείο Ελλήνων και Αυστραλών Πολεμιστών – «Θέση Σταυρωμένος»
– Απόδοση τιμών από τμήμα Απόδοσης Τιμών του 547 Α/Μ.Τ.Π. και τη Φιλαρμονική του δήμου Ρεθύμνης.
– Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο Πεσόντων Ελλήνων και Αυστραλών Πολεμιστών
– Εγερτήριο σάλπισμα – Κατάθεση στεφάνων – Τήρηση 1΄σιγής – Ανάκρουση Εθνικών Ύμνων
Ώρα 12:30: Μνημείο Μνήμης της Μάχης της Κρήτης «Πλατεία Εφέδρων Αξιωματικών»
– Απόδοση τιμών από τμήμα Απόδοσης Τιμών του 547 Α/Μ.Τ.Π. και τη Φιλαρμονική του δήμου Ρεθύμνης.
– Μικρή δεξίωση από τον σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών στο κτίριο του Σ.Ε.Α.Ν. Ρεθύμνης.
Ώρα 13.00: Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο παρουσία του Ομίλου Βρακοφόρων Κρήτης.
– Εγερτήριο σάλπισμα- Κατάθεση στεφάνων- Τήρηση 1’ σιγής- Ανάκρουση Εθνικών Ύμνων.
– Απονομή των υποτροφιών RSL σε πρωτεύσαντες μαθητές της Π.Ε. Ρεθύμνης και Π.Ε. Χανίων στις Πανελλήνιες Εξετάσεις.
Αύριο, Κυριακή 22 Μαΐου, ολοκληρώνονται οι εκδηλώσεις σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
Ώρα 10:00: Επίσημη δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου – Απόδοση Τιμών από Τιμητικό Άγημα της ΕΛ.ΑΣ συνοδευόμενο από τη σημαία της σχολής Αξιωματικών και την Μπάντα της ΕΛ.ΑΣ.
Ώρα 10:30:«Δρόμος Θυσίας προς τιμήν των Πεσόντων στη Μάχη της Κρήτης».
Ώρα 10:30 Εκκίνηση αθλητών από το Μνημείο Πεσόντων στα Μισίρια.
Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων Ρεθύμνου (Σχολή Αστυφυλάκων).
Ώρα 10:30: Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων Ρεθύμνου.
-Απόδοση τιμών από Τιμητικό Άγημα της ΕΛ.ΑΣ. συνοδευόμενο από τη Σημαία της Σχολής Αξιωματικών, την Μπάντα της ΕΛ.ΑΣ και τη συμμετοχή του Ομίλου Βρακοφόρων Κρήτης.
-Αφίξεις αθλητών στον χώρο του Ηρώου του Τμήματος συνοδεία φοριοφόρου οχήματος και ιατρού του 547 Α/Μ ΤΠ.
-Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο του Τμήματος στη Μνήμη των Ηρώων, που έπεσαν κατά τη Μάχη της Κρήτης- Ημερήσια διαταγή – Προσκλητήριο νεκρών – Κατάθεση στεφάνων – Τήρηση 1΄σιγής – Ανάκρουση Εθνικών Ύμνων.
– Απονομή επάθλων στους πρωτεύσαντες αθλητές του «Δρόμου Θυσίας».