Με κάθε επισημότητα γιορτάστηκαν τα Θεοφάνεια στο Ρέθυμνο.Αγιασμός των υδάτων πραγματοποιήθηκε στο ενετικό λιμάνι της πόλης του Ρεθύμνου παρουσία πλήθος πιστών που παρακολούθησαν την τελετή αλλα και αρχών και φορέων. Στα παγωμένα νερά βούτηξαν είκοσι περίπου άτομα ενώ το σταυρό έπιασε ο Γιάννης Μαστοράκης.Ακολούθησε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας στο λιμεναρχείο Ρεθύμνου.Το φλουρί κέρδισε ο λιμενάρχης Ρεθύμνου Φραγκίσκος Δασκαλάκης.
Ακολούθησε ο αγιασμός των υδάτων στο Φράγμα των Ποταμών.Στα παγωμένα νερά βούτηξαν έξι άτομα ενώ το Σταυρό έπιασε ο Νίκος Τσιμπισκάκης.