Ο λόγος για τον Μανώλη Λουκάκη (ΜΛ), έναν ευπατρίδη της πολιτικής και του αγαπημένου του τόπου, του Ρεθύμνου, του οποίου διετέλεσε εκλεγμένος βουλευτής του για περισσότερο από μια δεκαετία. Εκτός από το πλούσιο έργο που άφησε ως επικεφαλής θεσμών της τοπικής αυτοδιοίκησης, βουλευτής και υπουργός, ο Μανώλης Λουκάκης έδωσε πρωτίστως τις μάχες του στο πεδίο των νοοτροπιών, μπολιάζοντας την ηθική των αρχών με την εντιμότητα στο δημόσιο βίο. Δέκα χρόνια, λοιπόν, μετά την αποδημία του, τα «Ρεθεμνιώτικα Νέα», ως μια οφειλή τιμής σε αυτόν τον βαθιά πολιτικό άνθρωπο, δημοσιεύουν ένα αφιέρωμα στην ζωή και το έργο του. Αφιέρωμα που δεν θα μπορούσε να υλοποιηθεί χωρίς την πολύτιμη συμβολή της οικογένειάς του και ειδικά της κόρης του Έλιας Λουκάκη, καθώς και των στενών φίλων και συνεργατών του.
Αναδρομές ιστορικής μνήμης από τα καμένα χωριά του Κέντρους
Γυναίκες που έζησαν τα γεγονότα αφηγούνται Όποτε επισκέπτομαι τα χωριά του Κέντρους έχω την αίσθηση ότι θα συναντήσω μορφές που...