Αρχίζει την Παρασκευή το Φεστιβάλ των Ματάλων
ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
Τα Μάταλα γράφουν ιστορία και αυτό το καλοκαίρι, σε μία μεγάλη μουσική γιορτή. To Matala Beach Festival ξεκινάει αύριο Παρασκευή. Οι φίλοι του, παλιοί και καινούριοι, γονείς με παιδιά, νέοι κάθε ηλικίας, γενιάς αλλά και εθνικότητας γίνονται όλοι μία μεγάλη παρέα και απολαμβάνουν τη φύση, το φαγητό, τη φιλοξενία και φυσικά την καλή μουσική! Χαρά, αγάπη, ξεγνοιασιά, χορός, τραγούδι, κέφι, ελευθερία. Όλα αυτά υπόσχεται το 5ο Matala Beach Festival, που θα διαρκέσει έως και την Κυριακή 21 Ιουνίου. Ένα τριήμερο χαλάρωσης, ξεγνοιασιάς, ευτυχίας.
Εκατοντάδες άτομα, όχι μόνο από την Ελλάδα αλλά από κάθε γωνιά του κόσμου αναμένεται να κατακλύσουν την θρυλική παραλία των Ματάλων και να διασκεδάσουν σε ένα ξέφρενο πανηγύρι χαράς και κεφιού, θα απολαύσουν τον ήλιο, τη θάλασσα, την καλή αδιάκοπη μουσική.
Η είσοδος για τις συναυλίες και τις δραστηριότητες του Φεστιβάλ είναι ελεύθερη, ενώ το camping κοστίζει 9 ευρώ το άτομο (για το τριήμερο), ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα σε όσους το επιθυμούν να επιλέξουν για τη διαμονή τους κάποιο δωμάτιο ή κάποιο ξενοδοχείο της περιοχής.
Το πρόγραμμα των συναυλιών έχει ως εξής:
Παρασκευή, 19 Ιουνίου
17:00: Alan Dalon: Με «άλλα ντ´αλλων» διάθεση και «Alain Delon» γοητεία, οι Alan Dalon, με δύο κιθάρες και κρουστάκια, σας καλωσορίζουν στο Matala Beach Festival: διασκευές από swing, jazz, blues ηχοχρώματα αλλά και δικές τους συνθέσεις, σε ένα πρόγραμμα που περικλείει από Michael Jackson, Vaya con Dios, μέχρι ‘Ασιμο, Χιώτη, Χατζιδάκι!
18:15: Doors tribute (Moonlight Overdrive): 40 χρόνια μετά τη διάλυση των θρυλικών Doors, οι Moonlight Overdrive αναπαράγουν τον ήχο τους και μας κάνουν να ανατριχιάζουμε από το βάθος και την πολλαπλότητα της διάστασής τους!
19:45: Τη σκυτάλη παίρνει το πιο δυναμικό τρίο: Παπαδόπουλος, Ζιώγαλας και Γιοκαρίνης!
Οι τρεις ζωντανοί θρύλοι του Ελληνόφωνου Έντεχνου και Rock τραγουδιού, Λάκης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζιώγαλας και Γιάννης Γιοκαρίνης, ενώνουν τις δυνάμεις τους και παρουσιάζουν ένα μοναδικό πρόγραμμα που περιλαμβάνει όλες με τις γνωστές μεγάλες επιτυχίες τους: «Ο Κουρσάρος», «Σαν σταρ του σινεμά», «Νοσταλγός Του Rock’N’Roll», «Γυριστρούλα», «Βασιλική», «Ευλαμπία», «Πάρε με απόψε», «Μενεξεδιά», «Τσικαμπούμ» και τόσα άλλα…!
22:00: Το κέφι απογειώνεται με Dub Inc & Imam Baildi!
22:00: Dub Inc: Η κορυφαία ευρωπαϊκή μπάντα της world reggae μουσικής σκηνής έρχεται για να μας ξεσηκώσει με τη μοναδική ενέργεια των τραγουδιών τους! Με πηγή έμπνευσης τα ανθρώπινα δικαιώματα, οι dub inc θα μας παρασύρουν με τις μοναδικές τους μελωδίες σε ένα live άνευ προηγουμένου!
23:45: Imam Baildi: η συνταγή είναι γνωστή και δοκιμασμένη πλέον σε κάθε είδους κοινό: 8 άτομα επί σκηνής συνδυάζουν τη μοναδική ατμόσφαιρα των παλιών ελληνικών τραγουδιών με τις δικές τους μουσικές παρεμβάσεις. Ο Ζαμπέτας συναντά το hip-hop, το μπουζούκι φλερτάρει με το electro swing, τα βαλκανικά πνευστά μιξάρονται με latin ενορχηστρώσεις και η νοσταλγική φωνή της Ρένας Μόρφη εναλλάσσεται με την εκρηκτική σκηνική παρουσία του MC Yinka.
Σάββατο, 20 Ιουνίου
17:00: Alone Together: Ένα μουσικό ταξίδι στη δεκαετία των 60s και 70s με τραγούδια αγαπημένα από καλλιτέχνες-ορόσημο όπως οι Jimi Hendrix,Ten Years After, Cream, ZZ Top κ.α.
18:15: Everdie: Το ροκ συγκρότημα που θα σας μυήσει στην ελληνική και ξένη, καλή ροκ μουσική!
19:45: Pink Floyd Tribute (Backtrackin’): Αφεθείτε στη σαγήνη των Pink Floyd από τους ειδικούς! Το συγκρότημα που καταφέρνει και μεταφέρει στο έπακρο τη φευγάτη ατμόσφαιρα, τον ταξιδιάρικο ήχο και την ποιότητα των τραγουδιών των Pink Floyd.
21:30: Νίκος Πορτοκάλογλου: Όλα όσα μας έχουν κάνει να αγαπήσουμε τον Νίκο Πορτοκάλογλου θα είναι εκεί. Χαρακτηριστικά ακόρντα και δυνατές μελωδίες, στίχοι που όλοι έχουμε ψιθυρίσει, ένταση και λυρισμός, δύση και ανατολή, παρεΐστικη ατμόσφαιρα σε ένα πάρτι για νέους όλων των ηλικιών.
23:45: Tonis Sfinos: Νέος αγέρα φύσηξε στα πανιά μας… ο Τόνι είναι εδώ και θα μας κάνει όλους παιδιά των λουλουδιών με κοπυράιτ T.S. και μόνο για άλλη μια χρονιά στο μαγικό Matala Beach Festival! Αν αποφασίσετε να βάλετε ρούχα (προαιρετικόννν!!!) προτιμήστε κελεμπίες, κρόσια και κουδούνια! Φλάουερ Πάουερ πήριοντ χαζ μπηγκάν!
Κυριακή, 21 Ιουνίου
17:00: Mojo Tooth: Θα σας διασκεδάσει με τραγούδια και μελωδίες από το χώρο του ροκ της δεκαετίας του ’70 και του ηλεκτρικού μπλουζ!
18:15: Crossroads: Θα σας ξεσηκώσουν με εξαίσιες διασκευές αγαπημένων τραγουδιών από κλασικό και hard rock.
19:30: Sbaraquack: Funk μουσικεìς, Rock ‘n’ Roll διαθεìσεις, Disco φιγουìρες σε ενα non-stop χορευτικό πρόγραμμα με χιούμορ εντός και εκτός των κομματιών με frontman τον Δημήτρη «Πάπια» Σκουρτη.
21:15: Ησαΐας Ματιάμπα – Μύρωνας Στρατής: Σε μια διαδρομή που ξεκινά από δυνατές rock κιθάρες και λοξοκοιτάζει την disco, οι δύο νεαροί τραγουδοποιοί παρουσιάζουν τα δυνατά προσωπικά τους τραγούδια και ξαφνιάζουν με αναπάντεχες διασκευές. Dance εκρήξεις, rock’n’roll επιδρομές, kitscherella αιφνιδιασμοί, λάτιν ανορθόδοξος πόλεμος, ρουκέτες από τα 90’s,
…πάνω απ’ όλα… και όλα για όλα. κανείς δεν θα μείνει αλώβητος ή τουλάχιστον καθιστός!
23:00: Κώστας Μπίγαλης – Πωλίνα: Τα μυθικά 80’s, από όλους μας λατρεμένα, παίρνουν σάρκα και οστά στα Μάταλα. Ένα live ανελέητο – greatest hits με την Πωλίνα και τον Μπίγαλη που σημάδεψαν ανεξίτηλα με τις αγέραστες επιτυχίες τους τα «καλύτερα» μας χρόνια. Η βραδιά προμηνύεται μεγάλη και άκρως χορευτική – και πού ξέρετε, κοιτώντας γύρω-γύρω, ίσως και να δείτε τον παιδικό σας έρωτα ή το εφηβικό εκείνο φλερτ που σταμάτησε απότομα. Μπορεί να έρθει η στιγμή του! Το party… όμως δε σταματά στα live!
Μοναδικά dj sets συμπληρώνουν το παζλ της απόλυτης διασκέδασης από το πρωί.. μέχρι το επόμενο πρωί!
Square stage
• Παρασκευή, 19 Ιουνίου:
11:00-17:00: music by kissfm.
17:00-20:00: Dj sets.
20:00-21:30: Neil Young Cover by Fabio Zappone.
21:30-23:30: Μουσικό Σχήμα «ΕΡΑΝ».
• Σάββατο, 20 Ιουνίου:
11:00-17:00: music by kiss fm.
17:00-19:30: Dj sets.
19:30-21:00: Soundstorage (από Νορβηγία).
21:00-22:30: Elvis Show by Emmanuel Henry Johnes
22:30-00:30: Acoustic Rock By Andreas Soutis.
• Κυριακή, 21 Ιουνίου:
11:00-17:00: music by kiss fm.
17:00-20:00: Dj sets.
20:00-21:30: Αλέξανδρος Αγγελάκης (Νάντης).
21:30-00:30: Διαβάτες.
Παράλληλες Δραστηριότητες
• Θεατρικό παιχνίδι, Body Painting, Γιόγκα, Zumba και η πιο δημιουργική ανακύκλωση «Trash Music Stall» είναι κάποιες από τις επιλογές για όσους θέλουν και κάτι παραπάνω από βουτιές και… χορό! Πιο συγκεκριμένα: η Music & Body Αrt Tent σας περιμένει και τις τρεις ημέρες του Φεστιβάλ για θεατρικό παιχνίδι (10:00-12:00) και face & body painting, trash music stall, message boards (12:00-21:00). Για το Σαββατοκύριακο προβλέπονται μαθήματα Zumba & Body Attack by My Life Gym (13.30-14.30) και γιόγκα (16:30).
• Κοινωνικό Παντοπωλείο – Φαρμακείο
Καθ’ όλη τη διάρκεια του Φεστιβάλ, θα υπάρχει ειδικά διαμορφωμένο περίπτερο για τη στήριξη του Κοινωνικού Παντοπωλείου – Φαρμακείου του Δήμου, στο πλαίσιο προσπάθειας συνδυασμού της φετινής διοργάνωσης με δράσεις κοινωνικής αλληλεγγύης προς τους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη. Στο σχετικό κάλεσμα του Δήμου, αναφέρεται «Αγαπητοί Συμπολίτες, την Παρασκευή 19/06/2015 έως την Κυριακή, 21/06/2015, στο πλαίσιο της Κοινωνικής Πολιτικής και Αλληλεγγύης, εθελοντές και εργαζόμενοι του Δήμου μας θα βρίσκονται σε ειδικά διαμορφωμένο περίπτερο στο χώρο διεξαγωγής του Φεστιβάλ των Ματάλων, για συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης (γάλα, λάδι, αλεύρι, ζάχαρη, σαμπουάν, είδη φαρμακείου κλπ.) για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου – Φαρμακείου. Σας καλούμε όλους να συμπαρασταθείτε στην κοινή προσπάθεια που στόχο έχει να καλύψει την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε όσους έχουν αποκλειστεί από τις κρατικές δομές υγείας, αλλά και στη γενικότερη ενίσχυση των συμπολιτών μας, που μαστίζονται από την οικονομική κρίση. Οποιαδήποτε συνεισφορά σας θα είναι πολύτιμη».