9 °C Rethymno, GR
30/01/2023

ΟΙ ΚΥΑΝΟΚΙΤΡΙΝΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΜΦΑΤΙΚΑ ΜΕ 3-0 ΣΕΤ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ

Μεγάλο «διπλό» στην Πετρούπολη

Τα κορίτσια του Ν.ΟΠΕΡ φαίνεται πως αρέσκονται στις δύσκολες αποστολές και δη σ’ αυτές που είναι εκτός έδρας… Στο κλειστό «Ν. Παξιμαδάς» δόθηκε ένα σπουδαίο ντέρμπι όπου ανέδειξε νικήτρια τη ρεθεμνιώτικη ομάδα με 3-0 σετ (26-24, 25-17, 26-24).
Αυτό το «διπλό» ήταν μόλις η δεύτερη νίκη των κοριτσιών του Γ. Μπουρμπάκη στο πρωτάθλημα της Α2 αλλά κι αυτή όπως κι εκείνη πριν από 15 μέρες ήρθε μακριά από το Ρέθυμνο.
Πάνω στη στιγμή που όλοι θεωρούν τις κυανοκίτρινες «καταδικασμένες», εκείνες σα να αφυπνίζονται και επιτυγχάνουν αποτελέσματα που στέλνουν «αδιάβαστους» όλους όσοι βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα.
Στην Πετρούπολη δόθηκε μια πραγματική μάχη όπου το α’ και το γ’ σετ παίχθηκαν στην… παράταση. Εκεί έδειξαν ρωμαλέες οι Ρεθεμνιώτισσες και πέτυχαν μια νίκη που τις αναβαθμίζει στην κατάταξη αλλά και ψυχολογικά.
Τα σετ: 24-26, 17-25, 24-26.
Ν. ΟΠΕΡ (Μπουρμπάκης): Ανδρακάκου, Μηλάκη, Κουταλά, Γκαρσία, Βερβερίδη, Χρηστάκη, Παπαδάκη (λ), Ποδαρά, Μακρυδάκη, Καλιαφεντάκη, Κωνσταντάκη (λ).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Πετρούπολη – Ν. ΟΠΕΡ …………..0-3
(24-26, 17-25, 24-26)
Ιωνικός – Αστέρας Αγ. Δημ. ……3-0
(25-19, 25-22, 28-26)
Ηλιούπολη – Άρτεμις ………………3-0
(25-22, 25-21, 25-19)
Αγ. Παρασκευή – Αμπελόκηποι 3-0
(25-16, 25-19, 25-18)
Αργυρούπολη – Ηρακλής Κ. …..1-3
(20-25, 23-25, 25-15, 19-25)
Απόλλων Π. – Μίλων …………….0-3
(14-25, 14-25, 18-25)

Η βαθμολογία
Ομάδα ……………………Β. .Ν-Η ..Σετ
1. Ιωνικός Νίκαιας ……….17 …6-0 ..18-3
2. ΑΟΝΣ Μίλων ……………16 …5-1 …17-4
3. ΓΣΚ Ηρακλής …………..13 …4-2 …15-9
4. Αστέρας Αγ. Δημητρίου 12 .4-2 ..13-6
-. ΑΟΝ Αργυρούπολης ….12 …4-2 …14-8
6. ΓΣ Πετρούπολης ………9 …3-3 …9-10
-. Αγ. Παρασκευή ………..9 …2-4 …12-11
8. ΓΣ Ηλιούπολης …………8 …3-3 ..10-12
9. Ν.ΟΠΕ Ρεθύμνου ……..7 …2-4 ..9-13
10. ΑΕ Αμπελοκήπων ………4 …2-4 …7-16
11. ΑΓΣ Άρτεμις ……………1 …0-6 ..2-18
12. ΑΣΠ Απόλλων ………..0 …0-6 ..2-18

Η επόμενη (6η) αγωνιστική
Σάββατο 10 Δεκεμβρίου
Ηρακλής – ΓΣ Ηλιούπολης
Αμπελόκηποι – Ιωνικός Ν.
Άρτεμις – Απόλλων
Μίλων – Αγία Παρασκευή
Αστέρας Αγ. Δημητρίου – Πετρούπολη

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου
16.00: Ν.ΟΠΕΡ – Αργυρούπολη