Του ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΗ*
Σημαντικό καθήκον της κάθε περιφέρειας είναι η ενίσχυση της ασφάλειας των πολιτών και επισκεπτών της. Για την Περιφέρεια Κρήτης η δημιουργία ασφαλούς οδικού δικτύου εντός και εκτός των οικισμών είναι απαραίτητος, όπως και ο συνεχής αγώνας για τη γρήγορη ολοκλήρωση του Β.Ο.Α.Κ. Πέρα όμως και από τα έργα, χωρίς καμία καθυστέρηση για να μην θρηνήσουμε και άλλα θύματα στην άσφαλτο, η Περιφέρεια Κρήτης πρέπει να διοργανώσει προγράμματα Οδικής Ασφάλειας για όλους τους πολίτες και κυρίως για της νέα γενιά.
Από τα πιο σοβαρά ζητήματα που πλήττουν την ελληνική πραγματικότητα είναι τα τροχαία ατυχήματα λόγω έλλειψης οδηγικής διαπαιδαγώγησης. Πιστεύω στην ιδιαίτερα μεγάλη σημασία που έχει η εκπαίδευση στην κυκλοφοριακή αγωγή. Στην ανάπτυξη δηλαδή γνώσεων, αξιών, δεξιοτήτων και συμπεριφορών μέσω δομημένων προγραμμάτων που θα επιτρέπουν στο άτομο να αξιολογεί τους κινδύνους που προκαλούνται από τις μεταφορές στο οδικό περιβάλλον και να υιοθετεί στάσεις πρόληψης και αποφυγής των ατυχημάτων.
Όλοι οι πολίτες είναι απαραίτητο να ενημερωθούν για την Οδική Ασφάλεια, την πρόληψη και τους κανόνες που δεν πρέπει να ξεχνούν. Η Περιφέρεια πρέπει να διαθέσει κονδύλια για εκπαιδευτές γνώστες του αντικειμένου και για την προμήθεια υψηλής τεχνολογίας προσομοιωτών, οι οποίοι καθιστούν την επιμόρφωση και ευαισθητοποίηση πιο άμεση και αποτελεσματική.
Προτείνω μια βιωματική εκπαίδευση για την οδηγική συμπεριφορά και ασφάλεια βασιζόμενοι σε διεθνή πρότυπα, περιλαμβάνοντας θεωρητική και πρακτική άσκηση. Αυτό θα γίνει, όχι μόνο με τη χρήση προηγμένων προσομοιωτών, αλλά με προσωποποιημένα προγράμματα εκπαίδευσης για διάφορες ηλικιακές ομάδες, όπως επίσης ομάδες εργαζομένων υψηλού κινδύνου και τέλος σε ομάδες με νοοτροπία παραβατικών συμπεριφορών. Επίσης, προτείνω σε διαμορφωμένα πάρκα τη χρήση μικρών ηλεκτροκίνητων αυτοκινήτων για την βιωματική εκπαίδευση των παιδιών στην οδηγική ασφάλεια με ενεργή συμμετοχή του κοινού. Η Περιφέρεια Κρήτης με τη συνεργασία των Δήμων πρέπει να διαμορφώσει τουλάχιστον ένα πάρκο σε κάθε μεγάλο Δήμο οργανωμένο με πλήρη εξοπλισμό (δρόμοι, σήματα, εκπαιδευτές, ηλεκτρικά αυτοκίνητα, μέτρα υγειονομικής προστασίας), το οποίο επιτυγχάνει, μέσα από τη βιωματική εκπαίδευση και την ψυχαγωγία, όχι μόνο να διδάξει στα παιδιά τα σήματα, αλλά και να τους δείξει πώς να σέβονται τον πεζό και να λειτουργούν σωστά ως οδηγοί.
Απαραίτητο είναι το μάθημα της οδηγικής διαπαιδαγώγησης και της οδικής ασφάλειας στα σχολεία. Μέχρι το ίδιο το κράτος να ενδιαφερθεί εμείς θα προσπαθούμε να βελτιστοποιήσουμε, από την πλευρά μας, τις συνθήκες ζωής των παιδιών και να δώσουμε το παράδειγμα μέσα από σωστά ερεθίσματα στις μελλοντικές γενιές οδηγών σεβόμενοι πάντα τις περιβαλλοντικές επιταγές και ανάγκες. Πρέπει να αποκτήσουμε εμείς και τα παιδιά μας συνείδηση ότι Πολιτισμός είναι να έχουμε σωστή συμπεριφορά ως πεζοί και οδηγοί απέναντι στους συνανθρώπους μας.
Βιογραφικό σημείωμα:
Είμαι ο Ευθύμιος Μαρκαντώνης του Γεωργίου, γεννήθηκα το 1967 στην Πρετόρια Ν. Αφρικής και έχω καταγωγή από το Νεφς Αμάρι Ρεθύμνου. Είμαι έγγαμος και πατέρας τριών παιδιών.
Σπούδασα Μαθηματικός στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και από το 1993 εργάζομαι στο Ρέθυμνο. Η οργανική μου ως καθηγητής Μαθηματικών είναι στο 1ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου όπου διδάσκω τα τελευταία χρόνια.
Έχω Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης από το Πανεπιστήμιο Κρήτης στις «Επιστήμες της Αγωγής – εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση με τη χρήση των ΤΠΕ», έχω γνώση Η.Υ. και μιλάω Αγγλικά.
Είμαι ταμίας στο Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Ρεθύμνου και μέλος στο Δ.Σ. του Νομαρχιακού Τμήματος της ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου.
Συμμετείχα σε Σύλλογο Γονέων και υπήρξα Τακτικός Εκπρόσωπος της ΕΛΜΕ Ρεθύμνου στη Δημοτική Επιτροπή Παιδείας (Δ.Ε.Π.) του Δήμου Ρεθύμνης. Επίσης, συμμετείχα ως Τακτικό Αιρετό Μέλος στο ΠΥΣΔΕ Ρεθύμνου και έχω συνδικαλιστική δράση αρκετά χρόνια στο χώρο της Δημόσιας Εκπαίδευσης.
Συμμετέχω ως υποψήφιος περιφερειακός σύμβουλος Ρεθύμνου στο ψηφοδέλτιο της Περιφερειακής Παράταξης «Η Κρήτη μας αλλιώς» με επικεφαλής τον Σπύρο Δανέλλη.