Οι αγώνες μπάσκετ στην ΕΚΑΣΚ αναμένεται να απασχολήσουν ένα σεβαστό κοινό που, άλλοι θα τρέξουν στους αγώνες των ανδρών και άλλοι στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα.
Αναφορικά με τις ομάδες που εκπροσωπούν το Ρέθυμνο στη μεγάλη κατηγορία των ανδρών, το Ρέθυμνο Cretan Kings αγωνίζεται εντός έδρας, στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” με αντίπαλο την Πεδιάδα. Πρόκειται για έναν αντίπαλο αρκετά βατό όπου, εφόσον επικρατήσει θα έχει τρέξει ένα καλό σερί νικών που το εντάσσουν με βεβαιότητα στην “4αδα” κι ας είναι νωρίς ακόμα για να πούμε κάτι τέτοιο.
Μισή ώρα αργότερα (Σάββατο 19.30), η Ακαδημία Ρεθύμνου έχει μία πολύ δύσκολη αποστολή, να αγωνιστεί κόντρα στον Εργοτέλη μέσα στο Λίντο. Προφανώς και η ανάγκη για νικηφόρο αποτέλεσμα δεν είναι αυτή στην οποία εστιάζουν οι “κουκουβάγιες”. Θέλουν να παρουσιαστούν όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικοί γίνεται και να μπορέσουν να έχουν οφέλη από μια καλή εμφάνιση.
Κατά τα λοιπά, έχουμε ντέρμπι παίδων στο Ρέθυμνο με την Ακαδημία να αγωνίζεται ως γηπεδούχος απέναντι στο Ρέθυμνο BC2 ενώ οι έφηβοι του Ρέθυμνο BC1 έχουν να ταξιδέψουν ως το ΒΑΚ του Ηρακλείου για να αντιμετωπίσουν τον ΟΦΗ ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία, η Ακαδημία ταξιδεύει κι αυτή εκτός έδρας για να αντιμετωπίσει την Πεδιάδα.
Το πρόγραμμα των αγώνων:
Άνδρες:
Σάββατο 9 Δεκεμβρίου
Λίντο, 19.30: Εργοτέλης – Ακαδημία Ρεθ.
Κλ. “Μ. Μερκούρη”, 19.00: Ρέθυμνο Cretan Kings – Πεδιάδα
Παίδες
Κλ. “Μ. Μερκούρη”, 19.00: Ακαδημία Ρεθ. – Ρέθυμνο BC2
Κυριακή 10 Δεκεμβρίου
Έφηβοι:
Κλ. ΒΑΚ, 19.30: ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC1
Κλ. Χερσονήσου, 17.00: Πεδιάδα – Ακαδημία ΒC
Πρωτάθλημα Κ15
Κλ. Ταυρωνίτη, 18.00: Κίσσαμος – Ακαδημία Ρεθ.
Κλ. Παν. Γούβες, 12.00: Ηράκλειο – Ρέθυμνο BC3