Το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ολοκληρώθηκε και ο ΝΟΡ μετράει θετικά και αρνητικά. Τα θετικά προφανώς υπερκαλύπτουν τα όποια αρνητικά όπου σ’ αυτά υπολογίζουμε το γεγονός ότι, δυστυχώς τρία παιδιά δεν μπόρεσαν να κάνουν το ταξίδι γιατί μοιάζει βέβαιο ότι κι εκείνα θα μπορούσαν να είχαν βρεθεί σε κορυφαίες θέσεις.
Τα υπόλοιπα 13 παιδιά (συμμετείχε κι ένας Ρεθεμνιώτης που αγωνίστηκε με σκουφάκι άλλης ομάδας) που αποτέλεσαν την αποστολή του ΝΟΡ, έδειξαν με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι, η δουλειά βγήκε και πως είναι σε θέση να μπορέσουν να ανεβάσουν κι άλλο το επίπεδό τους στη νέα σεζόν που θα ξεκινήσει σε λίγους μήνες.
Στ. Κατσιλιάνος: “Επιτυχημένη αποστολή”
Για την ώρα βέβαια, κάνουν ταμείο για τούτη που ολοκληρώνεται. Και γι’ αυτό, πιο ειδήμων από τον προπονητή του Ναυτικού Ομίλου του Ρεθύμνου Στέφανο Κατσιλιάνο, δεν υπάρχει. Ο ίδιος καταθέτει την άποψή του για το τί μέρους του λόγου επιτυχία είναι αυτή και ο τρόπος με τον οποίο δούλεψαν τα παιδιά για να φτάσουν εδώ: «Η συμμετοχή μας θεωρούσαμε πως θα μπορούσε να περιοριστεί σε κάποιους τελικούς και σε κάποιες βαθμολογούμενες “16άδες”. Θεωρούμε πως η αποστολή μας είναι πολύ επιτυχημένη για το γεγονός πως σε πρώτη φάση και τα 12 παιδιά που συμμετείχαν με το σκουφάκι του ΝΟΡ βαθμολογήθηκαν όλα, είτε σε τελικούς, είτε σε μικρούς τελικούς. Το γεγονός αυτό μάς κάνει χαρούμενους για το γεγονός πως εμείς σαν προπονητικό τιμ εκμεταλλευτήκαμε στο έπακρο το υλικό που είχαμε αυτή τη στιγμή.
Η σκυταλοδρομία των Παμπαίδων κατάφερε και μπήκε στον τελικό, σε ένα αγώνισμα που ακόμα και η πρόκριση ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Στο σύνολο μαζέψαμε 127 βαθμούς αν και το νούμερο 100 έμοιαζε πολύ δύσκολο για εμάς στην αρχή της χρονιάς.
Οι αγώνες ήταν εξοντωτικοί τόσο λόγω των καιρικών συνθηκών, όσο και του ωραρίου. Παρ’ όλα αυτά, καταφέραμε να ολοκληρώσουμε την αποστολή με επιτυχία. Ήταν ένα μάθημα για μας ότι, αν αυτά που προβλέπονται από τους προπονητές και την ομάδα, εφαρμόζονται κατά τη διάρκεια της χρονιάς, τότε δεν χρειάζεται να τρέχουμε τελευταία στιγμή για να ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας. Ωστόσο, η επόμενη μέρα μάς βρήκε με τον ίδιο τρόπο. Λόγω του ότι γίνονται εργασίες στο κολυμβητήριό μας, συνεχίσαμε την προετοιμασία των τελευταίων 10 ημερών για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τεχνικής και Ανοικτής Θάλασσας, τα οποία γίνονται στη Θεσσαλονίκη, με τους 10 αθλητές μας πηγαίνοντας μέρα παρά μέρα στο Ηράκλειο για να κάνουμε προπονήσεις σε 50άρα πισίνα και σε συνθήκες αγώνα.”
Ξεκινάει το πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης
Ο προπονητής του ΝΟΡ ωστόσο ξέρει ότι η χρονιά δεν τελείωσε ακόμα. Υπάρχει και το πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης το οποίο πραγματοποιείται στη Θεσσαλονίκη από σήμερα 27 Ιουλίου και θα διαρκέσει ως και την Κυριακή 30 του τρέχοντος του μηνός.
“Και μόνο η συμμετοχή μας είναι επιτυχία”
Ο ΝΟΡ θα συμμετάσχει με 10 κολυμβητές και κολυμβήτριες. Και τα 10 παιδιά κολυμπάνε 50., 100., 200., 400μ., διπλά πέδιλα. Σε κάθε περίπτωση η συμμετοχή αυτή αποτελεί μια μεγάλη πρόκληση για τον σύλλογο του ΝΟΡ ο οποίος ξεκίνησε την τεχνική κολύμβηση μόλις πριν από 18 μήνες και αναμφισβήτητα αποτελεί ένα βήμα παραπάνω για όλους εξ ου, όπως τονίζει ο Στέφανος Κατσιλιάνος ότι… “Ευελπιστούμε σε τελικούς.”
Ο ίδιος επισημαίνει: “Μέχρι τις 11 Αυγούστου ολοκληρώνεται η φετινή μας χρονιά. Μένει μόνο αυτό το πρωτάθλημα, το οποίο είναι μία καινοτομία με τη συμμετοχή παιδιών ως και 12 ετών, αλλά και το ότι θα συμμετάσχουμε στην ανοικτή θάλασσα με διπλά πέδιλα. Και μόνο η συμμετοχή μας εκεί είναι μία επιτυχία σε πρώτη φάση και με τη βοήθεια».
Σημειώνεται ότι οι, Πολάκης, Σηφάκης, Μοναχού και Δερεδάκη θα παραμένουν άλλες 3 μέρες για να συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης ανοικτής θάλασσας στα 1000μ., 3000μ. στα διπλά πέδιλα.
Οι συμμετοχές του ΝΟΡ:
Έφηβοι
Δημήτρης Σηφάκης, Χένρι Κόουλμαν
Νεανίδες
Θεανώ Μοναχού
Κορασίδες
Κατερίνα Δερεδάκη
Παίδες
Γρηγόρης Πολάκης, Μάρκος Καρυστιανός
Παμπαίδες Β’
Μανώλης Κιαγιάς
Παγκορασίδες β’
Αριστέα Σηφάκη, Βασιλική Φυρφίρη, Άννα Μαρκουτσάκη