Στο Πέραμα Μυλοποτάμου βρίσκεται ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Νίκος Ανδρουλάκης όπου είχε συναντήσεις με κατοίκους της περιοχής που τον υποδέχτηκαν με λουλούδια και μαντιναδες. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επεσήμανε ότι η δημοκρατική παράταξη αγωνίζεται για να πάρει το νησί το πολιτικό χρώμα που του ταιριάζει.
Μεταξύ άλλων είπε : “Αγωνιζόμαστε από άκρη σε άκρη της Κρήτης για να πάρει το νησί μας το πολιτικό χρώμα που του ταιριάζει.Το πράσινο της κοινωνικής δικαιοσύνης.Το πράσινο της ελπίδας και της προοπτικής . Αγωνιζόμαστε με το λόγο της αληθείας για δίκαιη ανάπτυξη.Για για να λιγοστέψουν τα φορολογικά βάρη από τις πλάτες της μεσαίας τάξης. Έχουμε άλλες αγωνίες από τον κύριο Μητσοτάκη.Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να μη φορολογηθούν τα κέρδη των τραπεζών. Αλγεινή εντύπωση μου έχει προκαλέσει η στάση του ΣΥΡΙΖΑ που πια δεν μιλάει για την υπερφορολόγηση των κερδών των τραπεζών .Το ΠΑΣΟΚ και δημοκρατική παράταξη ήρθε για να μείνει να υπερασπιστεί μία Ελλάδα που θα δίνει ευκαιρίες στις νεότερες γενιές μία Ελλάδα της αξιοπρέπειας μία Ελλάδα που θα είναι ισχυρή στην Ευρώπη .Αυτή την Ελλάδα θα ξαναδημιουργήσει η δημοκρατική παράταξη του ΠΑΣΟΚ.και είμαι σίγουρος ότι 25 Ιουνίου οι πολίτες θα αγκαλιάσουν ακόμα πιο δυνατά αυτή την προσπάθεια που κάνουμε”.