Αποστολή στη Θήβα για να αντιμετωπίσει τον ΑΟ Υπάτου έχει η Επισκοπή γι’ αυτό το Σαββατοκύριακο. Οι “γυπαετοί” έχουν μπροστά τους ένα ακόμα μακρινό ταξίδι μέσα από το οποίο σκοπός δεν είναι άλλος από το να κατακτήσουν βαθμό ή βαθμούς.
Ο προπονητής Γιώργος Κόλτζος γύμνασε τους ποδοσφαιριστές του και χθες στον Τσεσμέ με σκοπό να παρουσιαστούν όσο πιο ομοιογενείς γίνεται θέλοντας να περάσει τη φιλοσοφία ότι η Επισκοπή παίζει παντού για το αποτέλεσμα ανεξάρτητα με τη δυναμικότητα του αντιπάλου που έχει μπροστά της.
Η νίκη επί του Ατρόμητου σε πολλούς φάνηκε δεδομένη όμως η εικόνα των “γυπαετών” ήταν τέτοια που έδωσε περισσότερα από όσα θα περίμενε και ο ίδιος ο 47χρονος τεχνικός. Μέρα με την ημέρα, αγωνιστική με την αγωνιστική, βλέπει ότι μπορεί και παίρνει όλο και περισσότερα πράγματα από τους ποδοσφαιριστές του κι αυτό είναι το ευχάριστο στις εναπομένουσες 12 αγωνιστικές.
… Και μιλάμε επί της ουσίας για μία νέα ομάδα που μπορεί να φτάσει στον αντικειμενικό της στόχο αρκεί να μη χάσει άλλο έδαφος σε παιγνίδια που χαρακτηρίζονται “βατά”. Βλέπετε, ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος αφού η κάθε ομάδα παραμονεύει στο στραβοπάτημα της άλλης.
Η συνέχεια είναι στο χέρι τους
Με την Επισκοπή να είναι 9η και να έχει στο σακκούλι της 27 βαθμούς και τον Ερμη στην 11η θέση με 24 βαθμούς καλό θα είναι να ρίξουμε μια ματιά στη συνέχεια του πρωταθλήματος, ως τις 3ή 10 Μαρτίου (ανάλογα με το αν θα υπάρξει εμβολιμη αγωνιστική).
23η αγωνιστική
ΑΟ Υπάτου – Επισκοπή
Αγία Παρασκευή – Ερμής Ζ.
24η αγωνιστική
Επισκοπή – Αλμυρός
Άρης Πετρ. – Ερμής Ζ.
25η αγωνιστική
Περαμαϊκός – Επισκοπή
Ερμής Ζ. – Ηλυσιακός
26η αγωνιστική
Επισκοπή – Προοδευτική
ΑΟΑΝ – Ερμής Ζ.
Έκοψε τη βασιλόπιτα
Στο μεταξύ, η Επισκοπή έκοψε τη βασιλόπιτά της. Μάλιστα για πρώτη φορά, και τα δύο τμήματα, ανδρικό και γυναικείο, έδωσαν συνάντηση σε γνωστή κοσμική ταβέρνα της πόλης προκειμένου να ανταλλάξουν απόψεις σε διαφορετικό κλίμα επί παντός επιστητού.
Την κοπή της πίτας ανέλαβαν οι δύο αρχηγοί των ανδρών, ο Γιάννης Ψαρράς με τον Θέμη Κεφαλά καθώς και οι τέσσερις αρχηγίνες, η Χριστίνα Μηνασίδου, η Χριστιάνα Μανωλίτση, η Ζωή Δρακάκη και η Ειρήνη Δρακάκη.
Τυχερή της όλης βραδιάς ήταν η Βαρβάρα Μπεμπή στην οποία έτυχε το φλουρί που συνοδευόταν από ένα σεβαστό χρηματικό ποσό. Κατόπιν, ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Μιχαήλ Νικολιδάκης μοίρασε ευχές και προέτρεψε άπαντες να επιδιώξουν να πετύχουν το μέγιστο στην καθημερινότητά τους για να γίνει ακόμη μεγαλύτερος ο σύλλογος.