20 °C Rethymno, GR
24/05/2022

ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS ΚΑΙ Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΚ

Νέες επιτυχίες σε Ιεράπετρα και «Μ. Μερκόυρη»

Τον χορό της ΕΚΑΣΚ σέρνει το Ρέθυμνο Cretan Kings που βλέπει από την κορυφή τους υπόλοιπους. Σ’ αυτή την προσπάθεια, βρίσκεται και η Ακαδημία η οποία βρίσκεται μόλις έναν βαθμό από κάτω. Αμφότερες οι Ρεθεμνιώτικες ομάδες βλέπετε, σημείωσαν σημαντικές επιτυχίες επί των αντιπάλων τους (Ιεράπετρας και Πεδιάδας αντίστοιχα).
Σ’ ένα διήμερο γεμάτο από μπάσκετ, στις μικρές κατηγορίες, είχαμε τους παίδες του Ρέθυμνο BC να επικρατούν του Ανδρογέα και πλέον βρίσκονται στην 3η θέση, δύο βαθμούς κάτω από το πρωτοπόρο Ηράκλειο.
Στις νεανίδες, το Αρκάδι κέρδισε επίσης τον Ανδρογέα με 56-39 και τον πλησίασε στον πόντο.

Ιεράπετρα – Ρέθυμνο Cretan Kings 62-76
Από μία πολύ δύσκολη έδρα πέρασε το Ρέθυμνο Cretan Kings επικρατώντας στην παράταση με 62-76. Οι Ρεθεμνιώτες που δεν είχαν τον Τσαρουχά στη διάθεσή τους, επέσπευσαν το στοιχείο της υπομονής αλλά και της κλάσης ορισμένων παικτών τους όπως, ο Κούμουλος που δήλωσε «παρών» εκεί που έπρεπε, ο Τσιάτσιος με τους 12 σημαντικούς του πόντους σε καίρια σημεία όπως και ο Ζουμπουλάκης.
Ακρογωνιαίος λίθος όμως γι’ αυτή την… «τακτική φυγή» από την Ιεράπετρα ήταν ο Στέβοβιτς ο οποίος ήταν καταλύτης για το ροζ φύλλο αγώνα με 20 πόντους, 10 εκ των οποίων ήρθαν στην παράταση όταν ο αντίπαλος έδειχνε υπέρ το δέον κουρασμένος.
Τα 10λεπτα: 15-14, 27-35, 44-47, 58-58 κ.δ., 62-76 παρ.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Σταυρακάκης 10 (1), Γαϊτανάκης 7(1), Καραγιαννάκης 15, Νικητάκης 10, Καραλάκης 10(2), Καραμανωλάκης 1, Πηγιάκης, Σκαλάιος, Γαλυμιτάκης, Ροδουσάκης, Αγγελάκης 9(1), Νάτσος.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Δ. Μητρόπουλος): Αθανίτης, Ασουμανάκης, Κούμουλος 10(2), Μαραυγάκης 8(2), Κωνσταντινίδης, Τσιάτσιος 12, Φωτάκης 8, Γκιουλέας 6, Στέβοβιτς 20(3), Ζουμπουλάκης 12, Σφακιανάκης.

Ακαδημία Ρ. – Πεδιάδα 55-44
Χωρίς Σειραγάκη, Σκανδαλη και Σαρειδακη αλλά με καλή τακτική και πείσμα για τη νίκη, η Ακαδημία Ρεθύμνου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και βρίσκεται ξανά μόλις έναν βαθμό από την κορυφή. Η ομάδα του Γ. Παπαδογιαννάκη επικράτησε της μαχητικής Πεδιάδας με 55-44 στο κλειστό «Μ. Μερκούρη». Αποφασιστικής σημασίας για την έκβαση της όλης αναμέτρησης ήταν το αγωνιστικό μομέντουμ που έπιασαν οι «κουκουβάγιες» στο β’ δεκάλεπτο όταν και κατέβασαν όλα τα ριμπάουντ και έφταναν με περισσή δύναμη κάτω από το καλάθι.
Εκεί άνοιξαν μια διαφορά 9-11 πόντων την οποία και κράτησαν ως το φινάλε.
Όταν κάποια στιγμή η Πεδιάδα πλησίασε στο 37-33, ο Δουλγεράκης φρόντισε να «τελειώσει» το ματς με 3 τρίποντες «βόμβες» επαναφέροντας το ματς σε διψήφια διαφορά 51-39.
Τα 10άλεπτα : 10-10, 24-15, 35-26, 55-44
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Παπαδογιαννάκης): Μπιρλιράκης 2, Πριναράκης 5 (1), Χριστοδουλακης 2 , Φοβάκης 9, Τερζάκης 8 (2), Δουλγεράκης 15(3) Γιάννης 9, Κυδωνάκης, Καρακεσισόγλου, Παπαδάκης 2, Μακρογιάννης 1, Σαρβανιδης 2
ΠΕΔΙΑΔΑ (Κριμιλης): Βλάχος Ν. 17(1), Βλάχος Κ. 2, Κουκουλακης, Πελεκακης 1, Μπαμπιολακης 3, Ανυφαντακης 14, Φουκακης 2, Φωτακης 2, Μαρκοδημητρακης 2, Τσαφαντακης 1, Κρητικακης, Δεδες

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής
Κύδων – Ηράκλειο ……………….50-64
Ακαδημία – Πεδιάδα ……………55-44
Μεσσαρά – Ηρόδοτος ………….70-65
Δειλινό – ΟΑΧ 79-70 β’ παρ. (68-68 α’ παρ., 55-55 κ.δ.)
Ιεράπετρα – Ρέθυμνο Cretan Kings 62-76 παρ. (58-58 κ.δ.)
Χανιά BC – ΑΣΚΗΣΗ ……………90-66
Ρεπό: Αναγέννηση

Η βαθμολογία
Ομάδα …………….Β. …Ν-Η
1. Ρέθυμνο BC ……….31 …14-3
2. Ακαδημία Ρεθ. …..30 …12-6
3. Ηράκλειο ………….29 …13-3
-. Δειλινό ……………..29 ….12-5
5. Ηροδότος …………28 ….11-6
-. Κύδων ……………….28 …11-6
7. Αναγέννηση Αρ. …27 …11-5
-. Μεσσαρά …………..27 ….9-9
9. ΑΟΚ Ιεράπετρα …22 ….5-12
-. ΟΑΧ …………………22 ….5-12
11. Χανιά BC ………..21 ….4-13
12. ΑΣΚΗΣΗ ………..20 …2-16
13. Πεδιάδα …………19 ….2-15

Πρωτάθλημα Παίδων (Α’ κατηγορία)
Ρέθυμνο BC – Ανδρογέας 53-34
Τα 10λεπτα: 16-08, 27-16, 39-26, 53-44.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Δ. Τσαρουχάς): Μαύρος, Πανταγιάς 10(1), Τσαχάκης 15, Μακρυδάκης, Καντάμ 6(1), Πετράκης 5(1), Πορταράκης, Μπιρλιράκης, Μπιτζέκου 13, Σπυρόπουλος 4.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής
Ηράκλειο – ΑΟΚΧ …………94-37
Πεδιάδα – Εργοτέλης ……48-57
Κύδων – ΟΦΗ ………………50-47
Ρέθυμνο BC – Ανδρογέας 53-34
Ακρωτήρι – ΟΑ Χανίων ..60-55

Η βαθμολογία
Ομάδα ………….Β. …N-H
1. Ηράκλειο ……….33 …16-1
2. Εργοτέλης ……..32 …14-4
3. Κύδων …………..31 …14-3
-. Ρέθυμνο BC ……31 …13-5
5. Ακρωτήρι ………27 ….9-9
6. ΟΦΗ …………….25 ….8-9
-. ΟΑΧ ……………..25 ….7-11
8. Ανδρογέας ……23 ….5-13
9. Πεδιάδα ……….19 ….1-17
10. ΑΟΚΧ …………17 …..1-15

Πρωτάθλημα Νεανίδων
ΟΚΑ Αρκάδι – Ανδρογέας 56-39
Τα 10λεπτα: 13-07, 27-17, 38-28, 56-39.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κ. Πλευράκης): Λεμπιδάκη 7(2), Κοτρώνη, Πατσάνι, Βεργιτσάκη 8, Αγγελογιαννάκη, Χατζηιωαννίδη, Μεργέμογλου 5, Ζολώτα 19, Ζολώτα Μ. 11, Ξενίδη, Γιαννακάκη 6.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
ΟΚΑ Αρκάδι – Ανδρογέας …56-39
ΟΑΧ – ΟΑΧ 2000 …………….20-0 α.α.
Ηρόδοτος – ΟΦΗ …………….20-0 α.α.

Η βαθμολογία
Ομάδα …………Β. ..Ν-Η
1. Ανδρογέας ……18 …8-2
2. ΟΚΑ Αρκάδι …17 …7-3
3. ΟΑΧ …………….16 ..6-4
4. Ηρόδοτος …….15 …5-5
5. ΟΦΗ ……………11 …4-3
6. ΟΑΧ2000 ……..6 …0-6

 

Το πρόγραμμα του Fianal-4 (κορασίδες)
(Κλ. Αλικαρνασσού)
Σάββατο 2 Απριλίου
15.00: Ανδρογέας – Ηρόδοτος
17.00: ΟΚΑ Αρκάδι – ΟΑ Χανίων
Κυριακή 3 Απριλίου
10.00: Μικρός τελικός
12.00: Μεγάλος τελικός