16 °C Rethymno, GR
03/12/2022

Δεν νίκησε για λίγα δευτερόλεπτα… Επισκοπή – Ολυμπιακός Β 1-1′

Ισόπαλο 1-1 έληξε το εναρκτήριο ματς της Επισκοπής με τον Ολυμπιακό Β’ στο ΔΑΚ Γάλλου «Παύλος Ι. Βαρδινογιάννης».
Ό,τι δεν είδαμε σε 89 λεπτά το είδαμε στα τελευταία 4 (89′-93′) όταν η Επισκοπή άνοιξε το σκορ με τον Άρμεν Χοβανισιάν στο 89′ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Στουρνάρα και ο Ολυμπιακός Β’ ισοφάρισε στο 4 λεπτά αργότερα όταν οι δύο αλλαγές του Οκκά, ο Λιάτσος εκτέλεσε ένα απευθείας φάουλ, ο Καλογεράκης απέκρουσε και ο Κατσουλίδης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα.
Ήταν ένα ματς που περιείχε σασπένς κυρίως στο β’ ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να έχει τρεις πολύ καλές στιγμές, στο 48′ με τον Νταμπό όπου η μπάλα χτύπησε στον Λάμτσε αλλά ο Καλογεράκης έδιωξε εντυπωσιακά, στο 50′ όταν ο Κωστή εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Καράκουτης κέρδισε στην κεφαλιά αλλά ο Πολίτης έδιωξε πάνω στη γραμμή και στο 55′ όταν το σουτ του Βοΐλη πέρασε άουτ.
Στο α’ ημίχρονο η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε από τον Ολυμπιακό Β’ στο 18′ με τον Βοϊλη να νικιέται από τον Καλογεράκη ενώ η Επισκοπή στο 37′ ο Σταθόπουλος είχε κεφαλιά-«ψαράκι» η οποία βρήκε το πλαϊνό δίχτυ.
Στην επανάληψη, η Επισκοπή ανέβηκε κατακόρυφα από την δίκαιη αποβολή του Μαυρουδή (2η κίτρινη) στο 57′ και την βελτίωση της επιθετικότητας κυρίως λόγω των εισόδων των Κρίκλοου, Βουκελάτου.
Στο τέλος όλοι είχαν να λένε -από πλευράς Επισκοπής- για μια μεγάλη ευκαιρία που χάθηκε…
Επόμενο ματς για τη ρεθεμνιώτικη ομάδα είναι το εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή απέναντι στην Παναχαϊκή.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Σάββατο 5 Νοεμβρίου
Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ Β’ ….1-0
Επισκοπή-Ολυμπιακός Β’ ……1-1

Κυριακή 6 Νοεμβρίου
13:45 Καλαμάτα-Ηρόδοτος
Διαιτητής: Στάμος (Ηλείας). Βοηθοί: Τριαντάφυλλος (Κορινθίας) – Σπηλιώτης (Κορινθίας). 4ος διαιτητής: Τσάκαλης (Ηλείας). Παρατηρητής: Μπερσής (Αρκαδίας)

15:00 Χανιά-Παναχαϊκή
Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής). Βοηθοί: Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής) – Καλλή (Αν. Αττικής). 4ος διαιτητής: Πατεμπτζής (Ηρακλείου). Παρατηρητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών).

15:00 Αιγάλεω-ΟΦΙ
Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής). Βοηθοί: Πλακάς (Δυτ. Αττικής) – Μανούρας (Δυτ. Αττικής). 4ος διαιτητής: Αλιάγας (Δυτ. Αττικής). Παρατηρητής: Κόκοτου (Αργολίδας).

15:00 Ηλιούπολη-Κηφισιά
Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών). Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών) – Τσολακίδης (Αθηνών). 4ος διαιτητής: Ρεντίφης (Αν. Αττικής). Παρατηρητής: Μαργαρίτη (Ευβοίας).

Τρίτη 8 Νοεμβρίου
15:00 ΠΑΟ Ρουφ-Προοδευτική
Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νιας). Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας) – Πριόνας (Ευβοίας). 4ος διαιτητής: Δημήτριος (Ευβοίας). Παρατηρητής: Κόνιαρης (Αν. Αττικής).