Τους κοινούς στόχους και το όραμα για την ανάδειξη, διάσωση και μεταλαμπάδευση της κρητικής παράδοσης, των ηθών, των εθίμων και του πολιτισμού του νησιού σε όλο τον κόσμο, με την ταυτόχρονη συνεισφορά σε κάθε Κρητικό συμπολίτη που έχει ανάγκη, ανέπτυξαν οι απόδημοι Κρήτης στη διάρκεια της γενικής συνέλευσης που πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου στο Σπίτι του Πολιτισμού στο Ρέθυμνο.
Η Περιφέρεια Κρήτης, φορείς του νησιού με τους απόδημους Κρήτες όπου γης, έχουν ενωμένες τις δυνάμεις τους και ενισχύουν τις δράσεις στον κοινό αγώνα για αξίες, ιδανικά, πρόοδο, στη διατήρηση – ανάδειξη του πολιτισμού μας, της ιστορίας, της τοπικής παράδοσης – ήθη και έθιμα και την μεταλαμπάδευση τους στις νεότερες γενιές.
Αυτό τόνισαν ο περιφερειάρχης Κρήτης, οι εκπρόσωποι της εκκλησίας, της Τοπικής Ένωσης Δήμων του νησιού της Γεν Γραμ. Απόδημου Ελληνισμού, βουλευτές, εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης και φορείς μιλώντας στη γενική συνέλευση του Παγκόσμιου Συμβουλίου Κρητών, που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο «Σπίτι του πολιτισμού» στο Ρέθυμνο.
«Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία, τη στήριξη. Την έχουμε ανάγκη καθώς ο στόχος είναι η αέναη σύνδεση μας με την Κρήτη, το νησί μας, με όλους εμάς τους Κρητικούς όπου γης» είπε καλωσορίζοντας αρχές, φορείς, και πολίτες ο πρόεδρος του Παγκόσμιου Συμβουλίου Κρητών Μανόλης Κουγιουμτζής, ο οποίος συνεχάρη ιδιαίτερα τον περιφερειάρχη Σταύρο Αρναουτάκη για την έμπρακτη, όπως τόνισε, στήριξη του σε δράσεις του Παγκόσμιου Συμβουλίου Κρητών, αλλά και τη λειτουργία γραφείου του παγκόσμιου συμβουλίου στην Περιφέρεια με την εκπρόσωπο Μαρία Χναράκη, όπως και για την απόφαση του για τη θεσμοθέτηση αντιπεριφέρειας πολιτισμού και απόδημων Κρητικών, την οποία ανέθεσε στον Κώστα Φασουλάκη.
«Η Περιφέρεια Κρήτης με ιδιαίτερη τιμή και χαρά, σας καλωσορίζει στην αγαπημένη σας πατρίδα, τον τόπο των παιδικών σας αναμνήσεων. Όλοι εσείς οι Κρήτες της διασποράς αποτελείτε αναπόσπαστο κομμάτι του Ελληνισμού που εκτείνεται και στις πέντε ηπείρους. Ένα σύνολο ανθρώπων, που με τις δράσεις τους, με την εργατικότητά τους, με τις επιτυχίες και τις διακρίσεις που πετυχαίνουν σε όλους τους τομείς, στην οικονομία και την επιχειρηματικότητα, στην πολιτική, στις επιστήμες, στον αθλητισμό, μας κάνουν όλους περήφανους», τόνισε μεταξύ άλλων στον χαιρετισμό του απευθυνόμενος στους Κρήτες όπου γης ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης.
«Επίσης μας κάνετε υπερήφανους» πρόσθεσε ο περιφερειάρχης. «Για το γεγονός ότι διατηρείτε άρρηκτους τους δεσμούς με τη γενέτειρά μας, γιατί συνεχίζετε να στηρίζετε την παράδοση και τη γλώσσα μας, κάποιες φορές με περισσότερο ζήλο και από εμάς, αποτελώντας έτσι τους πιο αποτελεσματικούς διπλωμάτες «πρεσβευτές» και εκπροσώπους του νησιού μας στο εξωτερικό». Επίσης ο κ. Αρναουτάκης πρόσθεσε ότι είναι ισχυρή η επίδραση των αποδήμων Κρητικών στους παράγοντες που συνθέτουν την πρόοδο, την ανάπτυξη και τη συνολική εικόνα της σύγχρονης Ελλάδας και που οι συμπατριώτες επιχειρηματίες μπορούν να αποτελέσουν υποψήφιους επενδυτές στην Κρήτη και αγοραστές ελληνικών προϊόντων, καθώς και αποτελεσματικούς «πρέσβεις» της τοπικής επιχειρηματικότητας στο εξωτερικό. Προς την κατεύθυνση αυτή η Περιφέρεια Κρήτης συνεργάζεται να ενισχύσει και τους επιχειρηματικούς δεσμούς με τους απόδημους Κρητικούς, γεγονός που θα έχει πολλαπλάσια οφέλη για την ανάπτυξη, τον τουρισμό, τον πρωτογενή τομέα και κατ’ επέκταση, για την οικονομία του τόπου μας.
Στη σύνδεση της Κρήτης με τους Κρητικούς όπου γης και στον σημαντικό ρόλο που επιτελούν στο εξωτερικό, αναφέρθηκαν στους χαιρετισμούς τους στην συνέλευση του Παγκόσμιου Συμβουλίου Κρητών ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ.κ. Ειρηναίος, ο αν. γεν. γραμ. Απόδημου Ελληνισμού Δημήτρης Πλευράκης, οι βουλευτές Βασίλης Κεγκέρογλου, Μανόλης Συντυχάκης, ο πρόεδρος της Ένωσης Δήμων Κρήτης, δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή, ο αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού-Απόδημου Ελληνισμού Κώστας Φασουλάκης, ο αντιπρύτανης Κώστας Σπανουδάκης, ο αντιδήμαρχος Ρεθύμνου Μ. Αλεφαντινός, ο Γερμανός βουλευτής Χαν Φλοριάν, ενώ στην έναρξη της συνέλευσης τελέστηκε αγιασμός από τον αρχιεπίσκοπο Κρήτης Ειρηναίο και τον Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγένιο.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε εμπεριστατωμένη ενημέρωση για τις δυνατότητες και τον ρόλο του Μουσείου φυσικής Ιστορίας Κρήτης από τον Διευθυντή του καθηγητή Μωυσή Μυλωνά και τον πρόεδρο του Μουσείου φίλων του Μουσείου Γιώργο Αεράκη, οι οποίοι και βραβεύτηκαν για την προσφορά τους από τον πρόεδρο του Παγκόσμιου Συμβουλίου Κρητών Μανόλη Κουγιουμτζή.
Στον χαιρετισμό του ο πρόεδρος της τοπικής Ένωσης Δήμων Κρήτης-δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός είπε ότι το Παγκόσμιο Συμβούλιο Κρητών αποτελεί εδραιωμένο θεσμό των αποδήμων συμπατριωτών μας, με πολύχρονη και πολύτιμη προσφορά. Συντονίζοντας τις δραστηριότητες των Κρητικών Ομοσπονδιών και των Κρητικών Συλλόγων και Αδελφοτήτων ανά τον Κόσμο, προβάλλει οικουμενικά την Κρήτη και την κρητική ταυτότητα. Αναφερόμενος στη ετήσια γενική συνέλευση είπε «οι εκδηλώσεις που διοργανώνονται τις μέρες αυτές στην Κρήτη -επισημαίνω ιδιαιτέρως την παρουσίαση του σπουδαίου Μουσείου Φυσικής Ιστορίας- δημιουργούν την απαραίτητη γόνιμη επαφή και επικοινωνία, καθώς και τις συνθήκες για να εξελιχθεί η συνάντηση ετούτη σε έκφραση των βαθύτερων στοιχείων που μας συνδέουν: της ευγένειας, της ανθρωπιάς, της φιλαλληλίας, της κοινής ιστορικής και πολιτιστικής διαδρομής, των ανεξάλειπτων βιωμάτων από τον τόπο μας. Και τούτα, από κοινού με τις προοπτικές συνεργασίας, σε τομείς που μπορούν να αποδώσουν στην ανάπτυξη του νησιού μας. Οι Κρητικοί της διασποράς είστε ενεργά παρόντες και σήμερα που η πατρίδα μας, σε μια εξαιρετικά δύσκολη συγκυρία, έχει ανάγκη την εθνική ομοψυχία, την αλληλεγγύη και την υποστήριξη. Με την προκοπή σας στο εξωτερικό, σε όλους τους τομείς της δραστηριότητάς σας, σε κοινωνίες υψηλών απαιτήσεων, γίνεστε για τους κατοίκους της Κρήτης, παραδείγματα: αξιοσύνης, υπευθυνότητας, και επίμοχθης προσπάθειας».
«Προτεραιότητα η οργάνωση των νέων μέσα από νέο παγκόσμιο συμβούλιο νεολαίων»
Σύμφωνα με τον κ. Κουγιουμτζή, πρόεδρο του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών στις προτεραιότητες του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών βρίσκονται οι νέοι και συγκεκριμένα η οργάνωση του Παγκόσμιου Συμβουλίου νεολαίων Κρητών.
Χαρακτηριστικά ο ίδιος σε δηλώσεις του ανέφερε. «Οι προτεραιότητές μας είναι οι νέοι μας. Αυτό που έχουμε θέσει ως σκοπό και στόχο είναι η οργάνωση των νέων μας και σε παγκόσμιο επίπεδο να καλλιεργήσουν από πολύ νωρίς την αγάπη και τη συνεργασία μέσα από μια τριτοβάθμια οργάνωσή τους στο Παγκόσμιο Συμβούλιο νεολαιών. Είναι αυτό που δεν έχουμε και φιλοδοξούμε να δημιουργήσουμε και να παραδώσουμε στις επόμενες γενιές».
«Αλλάζουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των νεομεταναστών»
Την ίδια στιγμή με αφορμή και την παρατεταμένη οικονομική κρίση, σύμφωνα με τον πρόεδρο της πανευρωπαϊκής ομοσπονδίας Κρητών, Γιάννη Επιτροπάκη, συνεχίζεται το κύμα των νεομεταναστών από την Ελλάδα προς το εξωτερικό και δη στις ευρωπαϊκές χώρες με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Σύλλογο Ελλήνων Γιατρών στο Ντίσελντορφ Γερμανίας που αριθμεί πλέον 500 μέλη και γενικά στη χώρα ζουν και εργάζονται χιλιάδες Έλληνες γιατροί.
Όπως ανέφερε πλέον έχουν αλλάξει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της μετανάστευσης με την πλειοψηφία όσων εγκαταλείπουν τη χώρα για το εξωτερικό να είναι νέοι επιστήμονες. «Είναι αλήθεια ότι είναι άλλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των συμπατριωτών μας που μεταναστεύουν σήμερα. Έχουμε δυστυχώς τα καλύτερα μυαλά που τελειώνουν πανεπιστήμια, δεν μπορούν να βρουν δουλειές στην Ελλάδα, με αποτέλεσμα να έρχονται και κατά προτεραιότητα σε χώρες της Ευρώπης, όπως η Αγγλία, η Γερμανία, Σουηδία, Γαλλία, Δανία, Ολλανδία. Εκεί έρχονται πάρα πολλοί. Οι νεομετανάστες, οι Έλληνες δηλαδή, οι Κρήτες που έχουν έρθει προσπαθούν, χωρίς να είναι εύκολα τα πράγματα και καταφέρνουν αρκετά, διότι έχουν πάρει από εδώ αρκετές γνώσεις. Σε μια κοινωνία της πληροφορίας μπορούν να δώσουν μια συνέντευξη με Skype και να πάρουν μια θέση. Και πριν ακόμα έρθουν στη Γερμανία γνωρίζουν τις παροχές και τις θέσεις και μπορούν να εγκατασταθούν άμεσα. Τέτοια παιδιά υπάρχουν πάρα πολλά. Υπάρχει μάλιστα σύλλογος στο Düsseldorf που είναι 1.500 γιατροί νέα παιδιά μόνο Έλληνες, ένας σύλλογος Ελλήνων γιατρών. Και δεν είναι μόνο αυτές οι ειδικότητες των γιατρών, αλλά και όσοι ασχολούνται με τον τομέα της πληροφορικής βρίσκουν πάρα πολύ εύκολα και γρήγορα δουλειές. Αυτά τα άτομα είναι δύσκολο να γυρίσουν πίσω διότι όταν εγκατασταθεί κάποιος σε μια ευρωπαϊκή χώρα που έχει εξασφαλίσει έναν καλό μισθό και έχει οικογένεια δεν είναι εύκολο να γυρίσει πίσω πλέον».
Από την πλευρά του ο κ. Κουγιουμτζής υποστήριξε: «Δυστυχώς βλέπουμε ότι η ανεργία εδώ αντί να μειώνεται αυξάνεται. Δυστυχώς βλέπουμε κάθε μέρα να έρχονται νέοι, σπουδασμένοι γιατροί και άνθρωποι των τεχνικών επαγγελμάτων και να ψάχνουν δουλειά στη Γερμανία. Ευελπιστούμε ότι αυτή θα είναι μια περίοδος σχετικά μικρή και ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα επιστρέψουν πίσω στην πατρίδα να βοηθήσουν την ίδια να πάει μπροστά. Στο μεταξύ διάστημα δυστυχώς έχουμε αρκετούς τέτοιους νεομετανάστες».
Αφιερωμένες στον Ερωτόκριτο οι εκδηλώσεις του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών για το 2019
Παράλληλα, στη διάρκεια της γενικής συνέλευσης έγινε γνωστό από τον πρόεδρο του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών, Μανώλη Κουγιουμτζή, ότι οι εκδηλώσεις του 2019 θα αφιερωθούν στον Ερωτόκριτο του Βιτσέντζου Κορνάρου και στις προσπάθειες για ένταξή του στον κατάλογο της άυλης πολιτισμικής κληρονομιάς της UNESCO. «Συναποφασίσαμε στο διοικητικό Παγκόσμιο Συμβούλιο Κρητών να πραγματοποιήσουμε ένα πολιτιστικό συνέδριο και να το αφιερώσουμε στον Ερωτόκριτο, στο ωραίο ποίημα του Βιτσέντζου Κορνάρου που γίνεται μια μεγάλη προσπάθεια να ενταχθεί στην άυλη πολιτισμική κληρονομία της UNESCO. Είναι λοιπόν και δική μας μέριμνα να βοηθήσουμε και να προωθήσουμε αυτή την προσπάθεια παράλληλα με άλλες που κάνουμε. Το συνέδριο αυτό είναι του χρόνου τον Αύγουστο. Σύμφωνα με τις διατάξεις του καταστατικού μας θα γίνει στο Ηράκλειο συνήθως τέλη Ιουλίου και αρχές Αυγούστου» είπε ο κ. Κουγιουμτζής.
«Επιστροφή στις ρίζες μας»
Εν τω μεταξύ η Αγροδιατροφική Σύμπραξη της Περιφέρειας Κρήτης, σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Αγιάς του Δήμου Χανίων, την Παγκρητική Ένωση Αμερικής και το Παγκόσμιο Συμβούλιο Κρητών, συνδιοργανώνουν εκδήλωση με θέμα: «Επιστροφή στις Ρίζες μας 2018 Νο 2 – Το χθες, το σήμερα και το αύριο στις σχέσεις του απόδημου Κρητικού με τη γενέτειρα του την Κρήτη» που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 09 Αυγούστου και ώρα: 18:00, στην αίθουσα πολιτισμού και εκδηλώσεων στην Αγιά Χανίων.