Ο γνωστός Κρητικός καλλιτέχνης Γιώργος Ψαρουδάκης και το συγκρότημά του θα ταξιδέψουν στην Αυστραλία για μια σειρά εκδηλώσεων, προσκεκλημένος της Κρητικής Αδελφότητας Σύδνεϋ και της Παγκρήτιας Ένωσης Μελβούρνης.
Συγκεκριμένα πρώτος σταθμός θα είναι η Μελβούρνη για το πρωτοχρονιάτικο Ρεβεγιόν της Παγκρήτιας Ένωσης Μελβούρνης την Κυριακή 31 Δεκεμβρίου 2017, ενώ αμέσως μετά θα μεταβούν στο Σύδνεϋ για το Συνέδριο των Κρητών Ωκεανίας της Κρητικής Ομοσπονδίας Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας, το οποίο θα διαρκέσει από την Πέμπτη 4 Ιανουαρίου έως και την Τρίτη 9 Ιανουαρίου με ένα πλούσιο πρόγραμμα.
Τον καλλιτέχνη θα συνοδεύουν οι Γιώργος Αλεξαντωνάκης (λύρα), ο οποίος κατάγεται από τις Μαργαρίτες Μυλοποτάμου και ο Γιώργος Στρατάκης (λαγούτο).