Μια σειρά από εργασίες πραγματοποιούνται στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” της Επισκοπής. Ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος που έχει επιστρέψει για τα καλά στη φυσική του έδρα, επιδιώκει να αναδιοργανωθεί σε όλα τα επίπεδα.
Με αφορμή μια σειρά από πολλές αλλαγές, ανακατασκευές και αναπαλαιώσεις, την αθλητική υποδομή και όχι μόνο, επισκέφθηκαν οι αντιδήμαρχοι δήμου Ρεθύμνου καθαριότητας και αθλητισμού κ.κ. Δημήτρης Λελεδάκης, Νίκος Προβιάς, αντίστοιχα.
Αμφότεροι έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον τόσο από τα λεγόμενα των ανθρώπων του συλλόγου όσο και για τις υφιστάμενες υποδομές οι οποίες αφήνουν πολλά περιθώρια βελτίωσης αλλά και προοπτικής.
Τους αντιδημάρχους υποδέχθηκε στο υπό κατασκευή “Βlue cafe” ο πρόεδρος του ΑΟ Επισκοπή, Μιχάλης Νικολιδάκης, ο αντιπρόεδρος Νίκος Τσιλεδάκης, η Γεν. γραμματέας Εύη Βουτσίδη, το εκλεγμένο μέλος του δημοτικού συμβουλίου, Στάθης Λουκογιωργάκης, η πρόεδρος του τοπκού συμβουλίου του χωριού Ελένη Πατεράκη-Καμπουράκη και το μέλος Γιώργος Βαλυράκης καθώς και ο τιμ μάνατζερ της ομάδας, Μιχάλης Δεληγιαννάκης.
Ποιές είναι οι εργασίες
Πρώτα-πρώτα, η είσοδος του γηπέδου “ξηλώθηκε” με τον χώρο να ανοίγει για τα καλά και να βοηθάει στη θέαση των φιλάθλων προς την πλευρά του αγωνιστικού χώρου.
Η αίθουσα του γραφείου τύπου αλλά και η αίθουσα όπου στεγάζεται το κυλικείο αλλάζει γαι τα καλά με τον χώρο να ανοίγει προκειμένου να μετατραπεί σε μια αίθουσα ψυχαγωγίας. Εκ δεξιών του κυλικείου θα υπάρχει πολυχώρος, τόσο για το κοινό όσο και για την ομάδα προκειμένου να κάνει βιντεοθεραπεία, να παίζει μπιλιάρδο αλλά και darts.
Τόσο ο εξωτερικός χώρος όσο φυσικά και ο εσωτερικός θα μονωθούν, θα βαφτούν ενώ θα διακοσμηθούν προκειμένου να υπάρχει ένα άρτιο αισθητικό αποτέλεσμα.
Αυτοψία και στον αγωνιστικό χώρο
Οι δύο αντιδήμαρχοι κατέβηκαν και στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν αυτοψία στο εσωτερικό των αποδυτηρίων (γηπεδούχων – φιλοξενουμένων) όπου η υγρασία έχει κάνει την εμφάνισή της στους τοίχους. Παράλληλα, το τοιχίο που προστάτευε την εξωτερική όψη των δύο αποδυτηρίων έπεσε προκειμένου να υπάρχει θέαση προς τον αγωνιστικό χώρο. Ο δε αγωνιστικός χώρος κρίνεται καταπονημένος και εν ευθέτω χρόνο θα πρέπει να αντικατασταθεί.
Το καλύτερο ωστόσο οι άνθρωποι της Επισκοπής το άφησαν για το τέλος…
Τόσο ο κ. Νικολιδάκης με τους συμβούλους του όσο και το τοπικό συμβούλιο, ξενάγησαν τους δύο αντιδημάρχους στο κτίριο “ΑΓΡΟΤΑ”, το παλιό ελαιουργείο που βρίσκεται πλησίον του υπάρχοντος γηπέδου.
Ο συγκεκριμένος χώρος έχει παραχωρηθεί από την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών στον σύλλογο προκειμένου να δημιουργήσει μία εστία πολυχώρου και αναψυχής.
Ο κ. Λελεδάκης γνώριζε πως είναι ο συγκεκριμένος χώρος. Ο δε κ. Προβιάς εντυπωσιάστηκε από το εύρος της προοπτικής που παρουσιάζει ένα κτίριο άνω των 250 τ.μ. αλλά και ανοικτό χώρο 100τμ καθώς και θέσεις πάρκινγκ άνω των 300τμ..
Αμφότεροι εκτίμησαν την όλη κατάσταση και δήλωσαν εντυπωσιασμένοι. Στην Επισκοπή θέλουν να ξεκινήσουν από μηδενική βάση προκειμένου να αναβαθμίσουν τον σύλλογο, να δώσουν ευκαιρίες εξόδου στη νεολαία της περιοχής αλλά και να προσφέρουν στην τοπική κοινωνία.