Ο Ρεθυμνιακός δήλωσε συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής! Οι κυανόλευκοι απέστειλαν την αίτηση συμμετοχής τους στο τρίτο τη τάξει ελληνικό πρωτάθλημα και στη νέα Επιτροπή Διοργανώσεων της ΕΠΟ μετά την κλήση που έλαβαν από την Ελληνική Ομοσπονδία.
Οι παράγοντες του Ρεθυμνιακού, όπως σας είχαμε ενημερώσει εγκαίρως, ήταν έτοιμοι και το μόνο που έμενε ήταν να λάβουν το πράσινο “φως” υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα δήλωναν όλες οι ομάδες που προηγούνταν εκείνου (σ.σ. η ΕΠΟ αναζητούσε 11 ομάδες για να καλύψει ισάριθμα κενά. Βρήκε τις πρώτες 4 από ομάδες που είχαν λάβει την 4η θέση στους αγώνες μπαράζ ανόδου και αναζητούσε άλλες 7. Ο Ρεθυμνιακός ήταν 14ος στη σειρά προτεραιότητας πράγμα που σήμαινε ότι θα έπρεπε να αρνηθούν οι υπόλοιπες 7 ή και περισσότερες).
Η Γ’ Εθνική αναζητά ρητά και κατηγορηματικά 72 ομάδες για να δημιουργήσει 4 ομίλους των 18 ομάδων.
Εν προκειμένω, ο 4ος όμιλος όπου λαμβάνουν μέρος, ανάμεσα στις υπόλοιπες της νοτίου Ελλάδας και κρητικές, έχει τρία κενά μετά την αποχώρηση του Αλμυρού και τις “ηρωικές εξόδους” των Ελλοπιακού, ΑΟ Υπάτου.
Αγωνία μέχρι τέλους
Ο Ρεθυμνιακός είχε τις κεραίες του σηκωμένες εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να προχωρήσουν στο επόμενο βήμα που δεν θα είναι άλλο από τη συγκρότηση των τεσσάρων ομίλων. Γεγονός ήταν ένα… Η μία ομάδα περίμενε την άλλη σ’ ένα σκηνικό που είχε πολύ μεγάλη αγωνία. Υπήρξαν ομάδες που βάδιζαν σε τεντωμένο σχοινί κι άλλες πάλι που ακουμπούσαν τα πόδια τους σε δύο βάρκες καθώς αμφιταλαντεύονταν τί θα πρέπει να κάνουν…
Στις 21 Αυγούστου η κλήρωση
Την ίδια στιγμή η ΕΠΟ περίμενε στο ακουστικό της για να μάθει ποιες ομάδες θα αποδεχθούν τις προσκλήσεις και ποιές θα τις απορρίψουν. Στόχος των μελών της Επιτροπής είναι να έχει ολοκληρωθεί η συγκρότηση των ομίλων ως το α’ δεκαήμερο του Αυγούστου κι από εκεί και πέρα, να προχωρήσει στην επικύρωση των συμμετοχών καθώς και τη διεξαγωγή της κλήρωσης για να βγουν τα προγράμματα των τεσσάρων ομίλων.
Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες η κλήρωση ίσως διεξαχθεί στις 21 Αυγούστου στα γραφεία της ΕΠΟ και οι φίλοι των ομάδων θα μπορούν να την παρακολουθήσουν μέσω live streaming.
Στα μέσα του Σεπτέμβρη η σέντρα
Σχετικά τώρα με την έναρξη του πρωταθλήματος, η 22η Σεπτεμβρίου μοιάζει να είναι η πιο πιθανή δίχως όμως να σημαίνει αυτό ότι η συγκεκριμένη ημερομηνία έχει κλειδώσει.
Σ’ ότι αφορά τον Ρεθυμνιακό τώρα, είναι βέβαιο ότι θα επαναξιολογηθεί το ρόστερ. Τόσο ο πρόεδρος Κωστής Παπαδάκης όσο και ο συνεργάτης του, ο ταμίας Ανδρέας Τζαγκαράκης μαζί με τον προπονητή Ανδρέα Τσουπάκη είναι συνεχώς σε ανοικτή επικοινωνία για να δουν ποιό θα είναι το άμεσο βήμα, κάθε φορά που ακούν μια νέα εξέλιξη της υπόθεσης.
Όλα δρομολογούνται με ταχείς ρυθμούς προκειμένου να βγει η προετοιμασία όπως πρέπει και σε ικανοποιητικό επίπεδο.