Με τις καλύτερες αναμνήσεις άφησαν οι μικροί αλλά και μεγάλοι πρωταγωνιστές των γηπέδων των “τεσσάρων Μαρτύρων” το τουρνουά 3on3 μπάσκετ που διήρκησε για τρεις μέρες.
Η αυλαία έπεσε την Πέμπτη το βράδυ παρουσία του Δημάρχου Ρεθύμνου Γιώργη Μαρινάκη, του Συμβούλου σε θέματα Αθλητισμού του Δήμου, Δημήτρη Λαχνιδάκη και του Αντιδημάρχου Καθαριότητας-Περιβάλλοντος – Ανακύκλωσης, Δημήτρη Λελεδάκη.
Στην τελευταία μέρα είχαμε τις τελικές φάσεις σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες σε αγώνες τρεις εναντίον τριών καθώς και τους διαγωνισμούς τριπόντων και βολών.
Σε μια διοργάνωση που δημιούργησε ο ΠΣΑΚ με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης, της ΕΟΚ, του Δήμου Ρεθύμνου, της ΕΚΑΣΚ, του Ρεθύμνου Cretan Kings, υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Αθλητισμού και του «Ζήσε Αθλητικά» και τη συνεργασία του ΟΣΕΚΑ η βραδιά έκλεισε με τις βραβεύσεις προς τον δήμαρχο Ρεθύμνου κ. Μαρινάκη και προς τον πρόεδρο του Ρέθυμνο Cretan Kings κ. Καλαϊτζάκη.
Φυσικά είχαμε τα μεγάλα δώρα στους νικητές (και ήταν πολλοί αυτοί) και στους τυχερούς από τους χορηγούς.
Λίγο πριν το τέλος της διοργάνωσης είχαμε τα επινίκια από τους ανθρώπους που κόσμησαν με την παρουσία τους το αθλητικό αυτό γεγονός:
Γ. Μαρινάκης (Δήμαρχος Ρεθύμνου): «Να απωθούμε τις ακραίες αντιλήψεις»
«Συγχαίρουμε τους αθλούμενους που απέδειξαν ότι ο μαζικός αθλητισμός είναι ο σκληρός πυρήνας του πραγματικού αθλητισμού και μου αρέσει πολύ το σύνθημα “Τάπα στη βία και στον ρατσιμό” που φέρει η διοργάνωση. Πρέπει να απωθούμε όλες αυτές τις ακραίες αντιλήψεις και να μάθουμε ότι πρέπει να είμαστε όλοι μαζί και ότι πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι.
Θέλω να συγχαρώ ιδιαίτερα τον ΠΣΑΚ, τον πρόεδρο του κ. Γλυνιαδάκη και τον κ. Βασιλόπουλο, γνωστοί αθλητές που έπαιξαν σε πολύ υψηλό επίπεδο. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι η υπόσχεση ότι του χρόνου θα κάνουμε το ίδιο ακόμα μεγαλύτερο και ακόμα καλύτερο».
Αν. Γλυνιαδάκης (Πρόεδρος ΠΣΑΚ): «Χαίρομαι που συνυπάρχουμε»
«Ευχαριστούμε πολύ όλους εσάς που συμμετείχατε. Τους γονείς σας που έδωσαν το παράδειγμα παίζοντας και σε σας. “Τάπα στη βία και στον ρατσισμό”. Χαίρομαι που υπήρχε ο ανάλογος σεβασμός στους αντιπάλους και τους διαιτητές και περάσαμε όλοι μαζί το μήνυμα ότι μπορούμε να συνυπάρχουμε, να παίζουμε για το καλό του αθλήματος και να παίζουμε κοντά στον αθλητισμό και το μπάσκετ που τόσο αγαπάμε. Σας ευχαριστώ από καρδιάς και του χρόνου θα είμαστε και πάλι εδώ».
Φ. Βασιλόπουλος (Ταμίας ΠΣΑΚ): «Ραντεβού το επόμενο καλοκαίρι»
«Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το μπασκετικό τριήμερο που περάσαμε μαζί. Ραντεβού για το επόμενο καλοκαίρι, όπου σας περιμένουμε για να παίξουμε ξανά το αγαπημένο μας άθλημα».
Οι νικητές ανά κατηγορία
1991+: Γέροντες
1992-2002: Z-Gas
2003-2005: The Kings
2006-2008: The Goats
2009-2010: King Bros
2011+: Warriors
Νικητές τριπόντων
Γιώργος Γκαβλιαρούδης
Γιώργος Καβούνης
Μάνος Πορταράκης
Νικητές Ελ. βολών
Γιώργος Γκαβλιαρούδης
Λεωνίδας Σπανουδάκης
Απόστολος Τρύφων