Πριν κοπάσουν οι παλμοί των παικτών από την αγωνιστική της περασμένης Κυριακής, ξεκινάει η επόμενη. Με τη διαφορά ότι μιλάμε για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική η οποία ακυρώθηκε πριν από 25 μέρες.
Η Επισκοπή υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης στο “Π. Βαρδινογιάννης” και την ίδια ώρα (16.00) ο Ερμής Ζωνιανών ταξιδεύει στον Πειραιά για να αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο. Ας δούμε πως προετοιμάστηκε ο καθένας από τους δύο εκπροσώπους του Ρεθύμνου.
Στόχος η επιστροφή στις νίκες για την Επισκοπή
Για την Επισκοπή το ματς απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης είναι κρίσιμο προκειμένου να αποδείξει ότι έχει αφήσει πίσω της την ήττα με τον Εθνικό αλλά και γιατί, ένα τρίποντο θα προσφέρει νέα προοπτική. Επίσης θα φτιάξει εκ νέου την ψυχολογία των παικτών του Μανώλη Παπαματθαιάκη εν όψει της δύσκολης συνέχειας, αρχής γενομένης από το ματς με τον Ύπατο αυτό το Σάββατο και πάλι στο Ρέθυμνο. Οι “γυπαετοί” προετοιμάστηκαν όσο καλύτερα γινόταν στο μικρό χρόνο που είχαν στη διάθεση τους με την τελευταία προπόνηση να διεξάγεται στο ΔΑΚ Γάλλου εκεί όπου για άλλη μία φορά, ο Βασίλης Ζαχαράκης λόγω των ενοχλήσεων στον προσαγωγό δεν γυμνάστηκε όπως και ο Νεκτάριος Αζίζι που συνεχίζει να αντιμετωπίζει προβλήματα λόγω του οιδήματος που έχει στο δεξί του γόνατο.
Τ. Μίχος: “Έχουμε την ομάδα να αντεπεξέλθουμε στις δυσκολίες”
Για το σημερινό παιγνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης μίλησε ο ένας εκ των κεντρικών αμυντικών που διαθέτει η Επισκοπή, ο Τριαντάφυλλος Μίχος που πριν από λίγες ημέρες έκλεισε τα 23 του χρόνια.
“Θέλουμε τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα. Το ίδιο θα έλεγα με όποιον αντίπαλο κι αν παίζαμε. Αυτός είναι ο σκοπός και ο στόχος όλων όσοι βρισκόμαστε στην ομάδα της Επισκοπής. Θεωρώ ότι είμαστε καλοί για να τον επιτύχουμε, αρκεί να είμαστε αυτοί που πρέπει για 90 και πλέον λεπτά.
Το ματς με τον Εθνικό το έχουμε αφήσει πίσω μας. Έτσι κι αλλιώς, δεν βοηθάει να κοιτάζουμε πίσω. Πρέπει όμως να μην επαναλάβουμε τα όποια λάθη κάναμε. Γι’ αυτό είμαστε εδώ και προσπαθούμε καθημερινά με τον προπονητή και τα υπόλοιπα παιδιά.
Έχουμε τους παίκτες και την ομάδα να αντεπεξέλθουμε στις δυσκολίες του αγώνα, όποιες κι αν είναι αυτές. Αυτό που προέχει είναι η ομάδα να επιστρέψει στις νίκες και πολύ σύντομα να βρισκόμαστε αρκετά ψηλά στην βαθμολογική κατάταξη.”
Ευκαιρία για το πρώτο “διπλό” στον Ερμή
Την ίδια στιγμή, στον Ερμή η καθημερινότητα συνεχίζεται από εκεί που σταμάτησε την περασμένη Κυριακή. Η πράσινη ομάδα έκανε προπόνηση τη Δευτέρα ενώ χθες γυμνάστηκε στο γήπεδο του Γερανίου. Ο λόγος, γιατί χιλιομετρικά είναι πολύ πιο κοντά προς το λιμάνι της Σούδας απ’ όπου θα αναχωρήσει γι’ αυτό του Πειραιά.
Στη διάθεση του Στέλιου Κοζανίδη για μία ακόμη φορά, δεν θα βρίσκονται, ο Ανδρέας Ξηρός που αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γαστροκνήμιο και ο Γιώργος Λίτσκας που έχει θλάση στον δεξιό προσαγωγό .
Στ. Κοζανίδης: “Εμπιστοσύνη στους παίκτες”
Κατά τα λοιπά, σύμφωνα με δηλώσεις του Ρεθεμνιώτη τεχνικού ο Ερμής θέλει “να κρατήσει χαμηλά την μπάλα” επιδιώκοντας το πρώτο του εκτός έδρας τρίποντο για την εφετινή περίοδο.
«Έχουμε μπροστά μας ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι – όπως όλα στο πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα– απέναντι σε καλό αντίπαλο. Έχουμε εμπιστοσύνη στους παίκτες μας και θα δώσουμε τα πάντα για να καταφέρουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα»
Το πρόγραμμα της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής:
Τετάρτη 4 Οκτωβρίου (16.00)
Γηπ. Θηβών: ΑΟ Υπάτου – Ηλυσιακός
Τουλούμης, Νόβολης (Ευβοίας), Λυκομήτρος (Αργολίδος).
Γηπ. Μοσχάτου: Εθνικός – Ελλοπιακός
Ζαχαρόπουλος, Κουλοχέρης, Κωστάκης (Ανατ. Αττικής).
Γηπ. Αγίου Νικολάου: ΑΟΑΝ – Άρης Πετρούπολης
Ζαφείρης, Μπλαβάκης (Ηρακλείου), Μαυρεδάκης (Χανίων).
Γηπ. Μελισουργού: Ατρόμητος Πειραιά – Ερμής Ζωνιανών
Νικολάου, Ανδρέου, Γκούντας (Αθηνών).
Γηπ. Ταύρου: Φωστήρας – Αγία Παρασκευή
Δρούζας (Αργολίδος), Τσελεπίδης, Γκούβας (Ανατ. Αττικής).
“Π. Βαρδινογιάννης”: Επισκοπή – Απόλλων Σμύρνης
Σαμιωτάκης, Μπιμπάκης, Ψαλιδάκης (Ηρακλείου).
Γηπ. “Ατσαλένιο”: Ατσαλένιος – Προοδευτική
Ταμπουρατζής, Σιγανός (Λασιθίου), Διονύσης (Ρεθύμνου).
Γηπ. Γαζίου: Αλμυρός – Χαϊδάρι
Μισαηλίδης (Χανίων), Ξουρίδας (Ανατ. Αττικής), Κελαϊδής (Ρεθύμνου).
Νέας Σμύρνης: Πανιώνιος – Περαμαϊκός
Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου), Καραγιάννης, Μαυρομάτης (Δυτ. Αττικής).