Μία νίκη και μία ήττα μέτρησαν οι Μικτές του Ρεθύμνου στους πρώτους τους αγώνες για τα πρωταθλήματα προεπιλογής εθνικών ομάδων. Οι παίδες (Κ14) (φωτό www. athlitiko.gr) κέρδισαν με 0-2 ενώ οι έφηβοι (Κ16) έχασαν με 5-0, αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στις Μουρνιές με αντιπάλους τις ομάδες των Μικτών Χανίων.
Οι “μικροί” του Ρεθύμνου “ρίχτηκαν” πρώτοι στην μάχη του φετινού πρωταθλήματος και φρόντισαν να τα πάνε υπέροχα περνώντας θριαμβευτές από το γήπεδο των Μουρνιών χάρη στα δύο τέρματα που σημείωσε το κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης ο Θανάσης Θωμάς ενώ είχαν και δύο δοκάρια (Μίτο, Παπαδάκης).
Αντιθέτως, οι “μεγάλοι” (Κ16) δεν κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα αφού δέχθηκαν πολύ γρήγορα το πρώτο τέρμα (2′). Έκτοτε, δέχθηκαν άλλα δύο στο α’ ημίχρονο και η αναμέτρηση πήρε τον δρόμο της. Ας δούμε αναλυτικά τί συνέβη στους δύο αγώνες…
Κ14: Χανιά – Ρέθυμνο 0-2
Στο “Ελ. Πατακάκης” οι παίκτες του Παναγιώτη Καραντάθα είχαν πολύ καθαρό μυαλό για το πως θα εκμεταλλευτούν το πιο πλούσιο ταλέντο που, αλήθεια είναι ότι, διαθέτουν κι έτσι διεκδίκησαν με πειστικό τρόπο τη νίκη έχοντας για πρωταγωνιστές τους, Θωμά, Μπάρδη και Καραντάθα.
Ιδίως στο α’ ημίχρονο είχαν τη μερίδα του λέοντος στις φάσεις. Η πρώτη από αυτές ήρθε στο 17′ από τη σέντρα του Καραντάθα με τον Παπαδάκη να πιάνει την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ.
Λίγα δευτερόλεπτα μετά, το ξαφνικό σουτ του Θωμά απέκρουσε δύσκολα ο Ξυφανταράκης ενώ στο 19′ ο αεικίνητος επιθετικός της Μικτής (Θωμάς) είχε και πάλι σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 28’ ο Μίτο επιχείρησε μια εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση όμως, ο Ξυφανταράκης απομάκρυνε τη βοήθεια του δοκαριού.
Ο κίπερ των Χανίων συνέχισε να αντιδρά καταπληκτικά στην πίεση των Ρεθεμνιωτών όπως, στο 34′ σε σουτ του Παπαδάκη όπου στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι αλλά και σ’ αυτό του Κόκκινου στο 35′ και στο 40′ σε σουτ του Μπάρδη.
Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο… Με χαμένη φάση του Μπάρδη στο 41′ πλασάροντας ελάχιστα άουτ.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 46′ με τον Βουρβαχάκη αλλά και στο 52′ με τον Ηλιάκη. Παρ’ όλα αυτά, αυτή μικρή περίοδος ισορροπίας πέρασε και το Ρέθυμνο βρήκε δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Θανάση Θωμά στο 76′ όταν ο Μπάρδη έβγαλε άψογη ασίστ στον ταχύτατο κυνηγό του Ρεθύμνου και εκείνος με πλασέ “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του.
Η διαιτησία: Ανδριανάκης. Βοηθοί: Αξιώτης – Ζουρνατζίδη.
ΧΑΝΙΑ (Λ. Βεστάκης – Τ. Διακάκης): Ξυφανταράκης, Συγγελάκης, Αχτάρης, Μπούτζουκας, Ζαμπετάκης, Λουκοβίτης, Μιχάκης, Πατεράκης (41’ Παπαναστάσης), Ζμάλι (41’ Σοφιάκης), Περάκης (23’ Βαρουχάκης), Μαναρώλης (41’ Πραματευτάκης).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Π. Καραντάθας): Ηλιάκης, Τζανάκης, Μίτο, Παπαπαναγιώτου, Ζουλάκης (59′ Αναστασιάδης), Παπαδάκης (79’ Μπαξεβάνης), Κόκκινος (47’ Γεωρβασάκης, 79’ Δαμανάκης), Αντωνίου (79’ Τσίγγος), Μπάρδη, Καραντάθας, Θωμάς.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής (Κ14):
Χανιά – Ρέθυμνο …………….2-0
(37′, 76′ Θωμάς)
Ηράκλειο- Λασίθι ………….8-0
(7′, 66′ Πατραμάνης, 17′ Παπαφραγκάκης, 19′, 58′ Πλαϊτης,32′ Λέσι, 75′ Παπαδάκης, 80′ Παναγιωτάκης)
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
Τετάρτη 17 Ιανουαρίου
Ρέθυμνο – Ηράκλειο
Λασίθι – Χανιά
Χανιά – Ρέθυμνο 5-0
Οι νεαροί παίκτες του Ρεθύμνου δεν παρουσιάστηκαν το ίδιο “φρέσκιοι” όπως οι παίδες. Λίγο το γρήγορο γκολ που σημείωσαν οι Χανιώτες (στο 2′ ο Νησιούδης πίεσε τον Μιχαηλίδη εξαναγκάζοντάς τον σε κακή απομάκρυνση), λίγο ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων και πολύ περισσότερο ότι αυτή η ομάδα θα πρέπει να δουλέψει κι άλλο αν θέλει να διεκδικήσει κάτι (υπενθυμίζουμε ότι μέσα σ’ ένα μικρό χρονικό διάστημα την προπόνησαν οι, Κωσταράκος, Βουράκης και τώρα πια ο κ. Καραντάθας) ήταν ίσως οι λόγοι που έφεραν αυτό το “βαρύ” 5-0.
Στο 10′ ο Άγγελος Φερχάτι ανέτρεψε εντός περιοχής τον Γεωργιακάκη και το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε, μετέτρεψε σε γκολ ο “παθών” γράφοντας το 2-0.
Στο 17’ τα Χανιά είχαν δοκάρι σε σουτ του Γελασάκη ενώ στο 18′ ο Μιχαηλίδης απέκρουσε το σουτ του Χαϊδεμενάκη.
Οι Χανιώτες συνέχισαν σ’ έναν επιθετικό οίστρο με τον Λαϊνά στο 26′ και τον Νησιούδη αλλά και τον Χαίδεμενάκη λίγο νωρίτερα (24) να σταματιούνται από τον Γιώργο Μιχαηλίδη. Στο 32′ ο Περάκης είχε σουτ στο δοκάρι ενώ στο 40′ έγινε το 3-0 με τον Γεωργιακάκη να εκτελεί φάουλ και τον Νησιούδη να στέλνει τη μπάλα -με δεύτερη προσπάθεια μετά την απόκρουση του Μιχαηλίδη- στα δίχτυα. Έκτοτε, ο πορτιέρε του Ρεθύμνου είχε απάντηση στο σουτ του Λαϊνά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στην επανάληψη στο 59′ είχαμε το 4-0 μετά τη σέντρα του Νταμαδάκη και το πλασέ του Γεωργιακάκη. Στο 67′ οι Χανιώτες είχαν και τρίτο δοκάρι με το σουτ του Γελασάκη.
Το τελευταίο τέρμα τους ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό σουτ του Ταπανάρη.
Η διαιτησία, Αξιώτης και βοηθοί οι, Ανδριανάκης, Ζουρνατζίδη.
ΧΑΝΙΑ (Τ. Διακάκης – Λ. Βεστάκης): Σοφιάκης, Καυκαλάς, Σαμαράς (65’ Χατζάκης), Νησιούδης, Διγενάκης, Περάκης (51’ Νταμαδάκης), Παναγιωτάκης (57’ Σ. Ταπανάρης), Γελασάκης, Λαϊνάς (57’ Ι. Ταπανάρης), Χαϊδεμενάκης (65’ Ματζοράκης), Γεωργιακάκης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Π. Καραντάθας): Μιχαηλίδης, Φερχάτι, Βρυλάκης, Ανδριώτης, Κοσκινάς (46’ Χουσεΐν), Παπαγιαννάκης (73’ Πατεράκης), Αναστασιάδης, Σιμονάι (46’ Αραπάι), Κλίνης (46’ Τσιβίτσεφ), Παπαδάκης, Δ. Τσόγκας (39’ Λαγκουβάρδος).
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής (Κ16):
Χανιά – Ρέθυμνο …….5-0
(2′, 40′ Νασιούδης, 10′ (πεν.), 58′ Γεωργακάκης, 93′ Ταπανάρης)
Ηράκλειο- Λασίθι …..4-0
(25′, 29′, 34′ Κωστάκης, 74′ Ψαρολογάκης)
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
Τετάρτη 17 Ιανουαρίου
Ρέθυμνο – Ηράκλειο
Λασίθι – Χανιά