Με αφορμή την «Παγκόσμια Ημέρα για την Τρίτη Ηλικία» που γιορτάζεται κάθε χρόνο την 1η Οκτωβρίου, η Ένωση Συνταξιούχων ΙΚΑ Ν. Ρεθύμνου επαναλαμβάνει τις πάγιες θέσεις και διεκδικήσεις των συνταξιούχων για την επίλυση των σοβαρών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν, υπογραμμίζοντας ότι: «Η προσφορά των συνταξιούχων δεν αναγνωρίζεται από την Πολιτεία, αφού καμιά κυβέρνηση δεν δείχνει έμπρακτα την υποχρέωσή της στην ευαίσθητη αυτή τάξη, δεν σκύβει πάνω στα προβλήματα που αντιμετωπίζει για να δώσει τις αναγκαίες λύσεις και να τους αποδώσει αυτά που δικαιούνται, αυτά που τόσα χρόνια τώρα τους στερούν οι αντιλαϊκές πολιτικές, οι πολιτικές της λιτότητας και κύρια οι αβάσταχτες περικοπές των συντάξεων που με πρόσχημα την οικονομική ή την υγειονομική κρίση επιβάλλουν όλες οι μέχρι σήμερα Κυβερνήσεις».
Στην ανακοίνωσή τους τονίζουν ότι συνεχίζουν τον αγώνα τους και διεκδικούν:
Συνεχίζουμε τον αγώνα και διεκδικούμε:
- Να δοθούν άμεσα αυξήσεις σε όλες τις συντάξεις, κύριες και επικουρικές.
- Νομοθέτηση κατώτερης σύνταξη στα 700 ευρώ από τα 413 που είναι σήμερα.
- Να ληφθούν άμεσα μέτρα για την συνεχιζόμενη αβάστακτη ακρίβεια που συρρικνώνει μέρα με τη μέρα το εισόδημα των συνταξιούχων, των εργαζομένων και των ευρύτερων λαϊκών στρωμάτων.
- Να εκδοθούν άμεσα οι συντάξεις που εκκρεμούν, να σταματήσει η κοροϊδία με τα λογισμικά και τις ιδιωτικές εταιρίες που τα διαχειρίζονται, να σταματήσουν οι αλλεπάλληλες περικοπές στα εφάπαξ.
- Να αποδοθεί άμεσα το 0.5% του ΑΕΠ στους συνταξιούχους που με νόμο έχει ψηφίσει η σημερινή κυβέρνηση και επί 4 χρόνια δεν το αποδίδει, ποσό που έχει φτάσει πάνω από τα 3 δισεκατομμύρια ευρώ!!
- Να αποδοθούν τώρα οι παράνομα παρακρατημένες συνδρομές των συνταξιούχων (0,20 ευρώ) στις συνδικαλιστικές οργανώσεις, ποσά που οφείλονται από το 2020.
- Να γίνει άμεσα πρόσληψη γιατρών και νοσηλευτών στα νοσοκομεία και να ανοίξουν τα Τμήματα που έχουν κλείσει. Να δημιουργηθούν παντού δημόσιες δομές οίκων ευγηρίας.
- Να καταργηθεί η αντεργατική, αντιλαϊκή, αντιασφαλιστική νομοθεσία και να αυξηθεί το αφορολόγητο στις 12.000 ευρώ.
- Να ανακεφαλαιοποιηθούν τώρα τα ασφαλιστικά ταμεία.
Το συνταξιουχικό κίνημα θα συνεχίσει με μεγαλύτερη ένταση τον δρόμο του αγώνα για τη διεκδίκηση λύσεων σε όλα τα προβλήματα που απασχολούν τους συνταξιούχους της χώρας, με κυρίαρχα ζητήματα:
- Την απόδοση των αναδρομικών και την πλήρη αποκατάσταση μέσα από ουσιαστικές αυξήσεις κύριων και επικουρικών συντάξεων σε όλους τους συνταξιούχους,
- Την οικονομική ενίσχυση και την πλήρη στελέχωση του δημόσιου συστήματος υγείας και
- Την ενίσχυση του ΕΦΚΑ με το αναγκαίο προσωπικό για την έγκαιρη έκδοση των συνταξιοδοτικών αποφάσεων.